Spoločnosť Collins Aerospace získala kontrakt v hodnote 2,2 milióna € na poskytnutie systému pre podporu života. Potrebuje ich plánovaná vesmírna stanica, ktorá má súkromného vlastníka a operátora. Ten je zatiaľ neznámy, špekulácie však majú zopár dobrých tipov, informuje Futurism.

Môže za to Axiom Space?

Ako sa vyjadril viceprezident a generálny manažér jednej z divízii v Collins Aerospace, David McClure, nová éra komerčných vesmírnych letov vytvára potrebu pre pozemskú atmosféru vo viacerých destináciách nízkej obežnej dráhy.

„Získanie tohto kontraktu zdôrazňuje odhodlanie spoločnosti Collins Aerospace pre prácu so súkromným aj verejným sektorom, aby sme poskytli komerčným vesmírnym cestovateľom základy život, prácu a zábavu vo vesmíre,“ dodal McClure.

Axiom Space

Zákazník zatiaľ nie je známy, podľa portálu Space News je ale viac než pravdepodobné, že za projektom stojí spoločnosť Axiom Space. Okrem toho že táto spoločnosť plánuje hneď niekoľko letov súkromných astronautov na palube kozmickej lodi Crew Dragon, ktorú operuje SpaceX, plánujú tiež stavbu vlastnej vesmírnej stanice.

Spoločnosť Collins Aerospace je pre vývoj a stavbu systému pre podporu života skvelou voľbou, keďže majú množstvo skúseností a vo svojich radoch skrývajú až vyše 15 000 inžinierov.

Firma má celkovo takmer 70 000 zamestnancov po celom svete a vznikla v roku 2018 zlúčením UTC Aerospace Systems a Rockwell Collins, píše na svojom webe.

Plány sú obrovské

Ak skutočne ide o stanicu firmy Axiom Space, pôjde o naozaj veľkolepý projekt. Na stavbu vesmírnych modulov vyzbierali vyše 110 miliónov €. Tieto moduly najprv pripoja k ISS a keď sa napokon rozhodne o jej konci, súkromné moduly sa odpoja a vznikne samostatná vesmírna stanica Axiom.

Axiom Space

Vlastnou vesmírnou stanicou sa v minulosti vyhrážal aj Blue Origin, avšak vzhľadom na kontroverzný vývoj ich situácie je tento krok momentálne vysoko nepravdepodobný.

Na druhej strane Čína s budovaním vlastnej stanice už začala a dokonca investovala milióny do vývoja úplne novej, gigantickej vesmírnej stanice s dĺžkou niekoľko kilometrov.

Vesmírna stanica Axiom má v budúcnosti slúžiť nielen ako obytný priestor či vesmírny hotel, ale tiež ako komerčné orbitálne laboratórium podobne, ako Medzinárodná vesmírna stanica, píše Axiom Space. Stanica Axiom však, v prípade úspechu, zažije oveľa intenzívnejší vývoj a v budúcnosti je možné očakávať aj ďalšie podobné stavby.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú