Vedcom z NASA sa podarilo demonštrovať možnosť laserovej komunikácie na vzdialenosť 226 miliónov kilometrov. Ústrednou postavou tohto experimentu je sonda Psyche, ktorá je na ceste k pásu asteroidov, kde má za úlohu preskúmať planétku (asteroid) 16 Psyche. Mimo toho sa považuje aj za priekopníka v oblasti komunikačných technológií v hlbokom vesmíre. Na tému upozornil portál SciTechDaily.

Jedinečný experiment

Experiment DSOC (Deep Space Optical Communications), ktorý sa nachádza na palube sondy Psyche nedávno dosiahol významný míľnik, kedy sa inžinierom z NASA prostredníctvom laserovej komunikácie podarilo odoslať technické údaje späť na Zem. Tento pozoruhodný výkon ukazuje potenciál optickej komunikácie, ktorá môže znamenať revolúciu v oblasti komunikácie s kozmickými sondami v hlbokom vesmíre.

Jingchuan Yu, Beijing Planetarium

Na rozdiel od tradičných rádiofrekvenčných systémov optická komunikácia ponúka vyššie rýchlosti prenosu dát, čo umožňuje prenos komplexných vedeckých údajov, snímok vo vysokom rozlíšení a dokonca aj videí. Táto schopnosť je nevyhnutná pre budúce misie ľudského prieskumu vrátane misií na červenej planéte.

Úspech experimentu DSOC prekonal očakávania a dosiahol rýchlosť prenosu dát porovnateľnú s rýchlosťou širokopásmového internetu. Napriek výzvam, ktoré predstavujú narastajúce vzdialenosti od Zeme, laserový komunikačný systém Psyche preukázal svoju spoľahlivosť tým, že prenášal údaje rýchlosťou, ktorá ďaleko presahovala pôvodné ciele projektu.

NASA/JPL/Maxar/Úprava redakcie

 

Inak povedané, laserová komunikačná technológia v tomto experimente je navrhnutá tak, aby prenášala dáta z hlbokého vesmíru rýchlosťou 10 až 100-krát rýchlejšou ako najmodernejšie rádiofrekvenčné systémy, ktoré dnes používajú vesmírne misie.

Ohromujúca rýchlosť

Demonštrácia optickej komunikácie NASA pritom ukázala, že dokáže prenášať testovacie údaje maximálnou rýchlosťou 267 megabitov za sekundu. To sapodarilo ešte 11. decembra 2023, kedy sa sonda nachádzalo vo vzdialenosti 31 milión kilometrov.

Teraz, keď je sonda takmer 8-krát ďalej, bola rýchlosť prenosu testovacích údajov na úrovni 25 Mbps, čo ďaleko presahuje cieľ projektu. Cieľom totiž bolo, že pri tejto vzdialenosti bude prenosová rýchlosť na úrovni aspoň 1 Mbps.

Okrem toho, experiment ukázal aj všestrannosť optickej komunikácie. Laserový vysielač Psyche totiž dokázal aj úspešne prijať údaje zo Zeme a vysielať ich späť, čím demonštroval obojsmerné možnosti tejto technológie. Mimo to, v rámci experimentu odborníci skúmali možnosti kombinácie viacerých pozemných staníc na zlepšenie signálu, čo je stratégia, ktorá by mohla zmierniť výpadky spôsobené počasím.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú