Situácie na cestách vedia slovenských vodičov dostať do varu. Dennodenne sa stretávame s porušovaním zákona o cestnej premávke v jej najrôznejších podobách. Takou tou najväčšou klasikou je prekračovanie rýchlosti, ktoré vie nezodpovedným vodičom poriadne prevetrať peňaženky ak ich štátne orgány prichytia pri priestupku. Existuje ale aj ďalší priestupok, ktorého sa mnohí dopúšťajú denne a pri ktorom je takmer nemožné byť prichytení. Teda to platilo doteraz.

Čo by ich isto iste prichytilo, to sú nové radary, ktoré spôsobili rozruch na cestách v Nemecku. O ich testovaní a postupnej implementácii informoval rakúsky portál Heute.

Koniec mobilom za volantom

Populárnou, no za to extrémne nebezpečnou zábavkou na cestách je používanie mobilného telefónu počas šoférovania. Špecifický postoj majú k tomuto zlozvyku pravdepodobne Nemci a tak nečudo, že sa ešte pred dvomi rokmi rozhodli začať testovať prelomovú novinku, ktorá má odhaľovať hriešnikov. Cesty začali monitorovať špeciálnymi radarmi.

Nejde o len tak hocijaké radary, ktoré poznáme z merania rýchlosti. Ide o systém pracujúci s takzvanou „monokamerou“, ktorú je možné nastaviť ako mobil a umiestniť napríklad na mosty nad diaľnicami. Táto kamera beží na báze umelej inteligencie. Jej úlohou je zo záberov rozpoznávať, či vodič drží v ruke mobilný telefón, prípadne aj tablet.

Ak previnilca pristihne pri čine, vyhotoví fotografiu. Tú odošle poverenej osobe na vyhodnotenie, či ide o správne vyhodnotený delikt. Mimochodom, takáto kamera funguje nepretržite 24 hodín, takže situáciu na danom úseku monitoruje stále a vyhotovuje záznamy.

František Iván/TASR

Úspešné testy

Tento systém testovali doteraz v Holandsku a Nemecku. Pred dvomi rokmi prebiehala niekoľkomesačná pilotná prevádzka v západonemeckom meste Trier. Ako vtedy informovala podľa Heute televízna stanica SWR, systém testovali aj v hustej premávke na diaľnici neďaleko Mainzu. Hoci bola vodičov upozorňovala na kontroly veľká tabuľa, každú hodinu napočítali na inkriminovanom mieste okolo 20 priestupkov.

V apríli minulého roka oznámila vláda spolkovej krajiny Porýnie-Falcko, že chce natrvalo používať tento radar. „Pilotný projekt dokazuje, že Monocam má preventívny účinok a je vhodný na zvýšenie bezpečnosti na cestách v Porýní-Falcku. Preto chceme byť prvou spolkovou krajinou, ktorá zavedie systém Monocam,“ povedal vtedy minister vnútra Michael Ebling.

Rakúsky portál informuje, že medzi obyvateľmi to vyvolalo rozruch a zvlášť na Facebooku začínajú chrliť oheň a síru. Okrem toho si v skupinách údajne dávajú vedieť, kde sa takéto (a iné) radary vyskytujú a upozorňujú ostatných vodičov na nepretržitú kontrolu. Existuje veľká pravdepodobnosť, že tento systém bude čoskoro implementovaný aj v ostatných krajinách Európy, nakoľko s ním panuje veľká spokojnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú