Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Francúzska spoločnosť ArianeGroup, pod ktorú spadá aj výrobca rakiet a satelitov Arianespace, predstavil opakovateľne použiteľný vrchný stupeň pre svoju novú raketu Ariane 6, informuje Sciences et Avenir.

Podobá sa na Starship a aj keď jej niektoré jej vlastnosti chýbajú, Európe môže priniesť dlho očakávané kapacity a šancu stať sa skutočnou vesmírnou veľmocou.

Nová éra európskej kozmonautiky

Ešte pár dní nazad sa zdalo, že európski astronauti budú cestovať do vesmíru, či už na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, nové stanice vyvíjané súkromnými spoločnosťami USA alebo dokonca na Mesiac pomocou amerických rakiet a kozmických lodí.

Dnes sa však všetko mení a spoločnosť ArianeGroup, na ktorej je vesmírny program Európskej vesmírnej agentúry závislý, predstavila Susie.

Susie je vrchný stupeň rakety Ariane 6, ktorý dokáže vyniesť do vesmíru náklad a astronautov a následne sa vrátiť naspäť na Zem. Európska únia pritom doteraz žiadne opakovateľne použiteľné technológie v raketovom priemysle nemala. To sa od základu zmení.

Nejedná sa totiž len o opakovateľne použiteľný vrchný stupeň, ale tiež prvý stupeň, ktorý sa má vracať na Zem podobne ako Falcon 9 či prvý stupeň rakety Starship, známy ako Super Heavy.

Jedinou nevýhodou v porovnaní so Starship je, že Susie nie je druhý stupeň, ale až tretí. Druhý stupeň sa na Zem vrátiť nedokáže a ešte vždy tak je čo vylepšovať.

Moderné rakety, moderné palivo

Kým Ariane 6 ako najmodernejšia raketa nepôsobí, Ariane Next je už o niečom inom. Okrem opakovateľne použiteľného prvého stupňa má zužitkovať aj metán ako palivo. Podobne sú na tom rakety Starship, Vulcan či New Glenn.

Podrobnosti projektu či kapacity stroja zatiaľ známe nie sú, avšak k letu prvého prototypu má dôjsť už v roku 2024. Či sa Arianespace podarí tento termín stihnúť, ostáva otázne a okrem iných technológií čaká aj na motory Prometheus, z ktorých každý dosiahne ťah okolo 1 000 kN.

Splnené túžby astronautov

Ako vo februári tohto roku informoval portál Ars Technica, európski astronauti žiadali o domáce rakety a kozmické lode, aby sa EÚ zbavila závislosti na technológiách zahraničných vesmírnych programov.

Zdá sa, že sa im čoskoro tento sen splní. Program Susie je vo vývoji už niekoľko rokov a aj keď si táto jedinečná kozmická loď na prvý let počká, prináša optimizmus.

Susie má konkrétne lietať na Ariane 64, teda novej generácii rakiet Ariane so štyrmi prídavnými raketovými motormi, vysvetľuje ArianeGroup. Táto verzia je vyobrazená v propagačnom videu, no spoločnosť na podujatí IAC (Medzinárodný astronautický kongres) potvrdila, že poletí aj na ďalšej generácii rakiet, ktorá je zatiaľ len v štádiu teoretického vývoja.

ArianeGroup/Alexandre Will/Youtube Screenshot

„Susie je extrémne flexibilné, modulárne, bezpečné a spoľahlivé zariadenie, ktoré bude použité na vykonávanie dôležitých vesmírnych misií – ktorých potreba v budúcnosti narastie – či už ako automatický nosič nákladu alebo nesúc posádku pozostávajúcu z až piatich astronautov,“ vyhlásila ArianeGroup.

Na výšku meria Susie 12 metrov a dosahuje priemer 5 metrov. Jej hmotnosť sa pohybuje na úrovni 25 ton a presná kapacita zatiaľ známa nie je. Spoločnosť zároveň dodáva, že aj bez vážnejších modifikácií je možné Susie v budúcnosti použiť na ťažkých európskych raketách, ktoré sú však, zatiaľ, hudbou ďalekých dní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú