Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dôležitý európsky satelit, známy ako INTEGRAL, prišiel o svoj primárny pohon, pomocou ktorého technici ovládali aj jeho stabilitu a orientáciu. Zúfalá situácia donútila inžinierov prísť s úplne novým spôsobom ovládania, ktorý sa ukázal ako funkčný, informuje ESA.

Po takmer dvoch dekádach stále žije

Satelit INTEGRAL operuje Európska vesmírna agentúra v spolupráci s NASA a Roskozmom, ktorý ho zároveň dostal na obežnú dráhu Zeme na palube staršej verzie svojej rakety Proton-K. Stalo sa tak ešte v roku 2002 a družica odvtedy priniesla vede ohromné množstvo dát.

INTEGRAL mal podľa plánov fungovať 2-3 roky, po takmer 19 rokoch však naďalej funguje. Jeho cesta ale nebola taká ružová a minulý rok mal namále. Podobne ako pred niekoľkými týždňami Hubblov teleskop, aj INTEGRAL vošiel do bezpečnostného módu.

ESA

Analýzy odhalili jasný problém – jeho dýzy, potrebné pre udržiavanie stability, zlyhali. ESA sa podelila o detaily záchrannej misie a dnes už vieme, ako je možné, že táto družica pozorujúca gama lúče naďalej funguje.

Reakčné kolesá to zvládli, stačila nová metóda

Počas pozorovania gama lúčov je družica INTEGRAL, podľa NASA vážiaca takmer štyri tony, nútená zamerať sa na určitý vzdialený objekt a ostať čo najstabilnejšia.

Jej solárne panely dosahujú dĺžku až 18 metrov a sú preto vystavené sile slnečnej radiácie, ktorá je schopná satelit mierne pootočiť. Na tomto princípe funguje aj solárne plachtenie, ktoré ukazuje obrovský potenciál.

Za stabilizáciu družice sú zodpovedné reakčné kolesá, ktoré zachovávajú moment hybnosti. Majú však svoj limit a keď dosiahnu maximálnu rýchlosť rotácie, je nutné uchovanú energiu uvoľniť.

To spôsobuje rotáciu družice v opačnom smere a práve vtedy prichádzajú na scénu dýzy, ktoré spotrebujú palivo a družicu dodatočne stabilizujú.

Takto môže podľa dostupných údajov vyzerať čierna diera vystreľujúca veľmi silné gama lúče. Zdroj: ESA/ICRAC

Tímy odborníkov prišli s metódou, ktorú nazvali „Z-flip“. Ide o sériu zložitých manévrov, vďaka ktorým vykoná družica obrat a ostane naďalej stabilná aj bez potreby dýz a paliva. Ostávala však jedna dôležitá otázka – dokážu vďaka tejto metóde naďalej operovať?

Zachránili poklad medzi satelitmi

Družica stratila časť svojich schopností, nie je viac tak obratná a limity jej pozorovania klesli. Operujúce tímy však prišli so sériou výborných cieľov, ktoré dokáže pozorovať aj po strate svojho primárneho pohonu.

Dva tímy postupne stupňovali zložitosť operácií a krokov, ktoré musel INTEGRAL podstupovať až nakoniec kompletne obnovili jeho vedeckú efektivitu. Jedna z najstarších misií ESA tak naďalej funguje a sleduje vzdialený vesmír.

Družica INTEGRAL. Zdroj: ESA/D. Ducros

Tento európsky satelit nesie na svojej palube štyri hlavné nástroje, ako napríklad IBIS na zobrazovanie röntgenových lúčov a gama žiarenia.

Ďalšie nástroje pracujú s rôznymi kinetickými energiami pozorovaných lúčov a majú rôzne zloženie a rozlíšenie, vďaka čomu je družica schopná citlivého zachytávania veľkej škály lúčov. A ak sa pošťastí, poslúži ešte dlhú dobu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú