Vedci majú približnú predstavu o tom, ako vznikol vesmír, avšak dlhé roky nebolo jasné, prečo existuje hmota a nikde v kozme nebadáme žiadnu antihmotu.

Počas veľkého tresku mala byť totiž hmota a antihmota produkovaná v rovnakých množstvách, avšak vesmír je plný hmoty a antihmoty takmer niet. Ako teraz upozorňuje CERN v tlačovej správe, umelá inteligencia pomohla odhaliť prvé dôkazy o existencii javu, ktorý túto záhadu vysvetľuje.

Riešenie baryónovej asymetrie na dosah

Pomocou Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC) v CERNe vedci pozorovali mezóny, subatomárne častice, ktoré sa rozpadávajú na ľahšie častice, menia sa na antimezóny a následne naspäť na mezóny. S cieľom objasniť baryónovú asymetriu, známu aj ako asymetriu hmoty a antihmoty, vedci premýšľali nad tým, či sa proces premeny mezónu na antimezón líši od opačného procesu.

So spoľahlivým a presným identifikovaním mezónov a antimezónov vedcom pomohla špičková umelá inteligencia, ktorú použili na spracovanie vzorky až 500 000 rozpadov špecifických mezónov na páry muónov a nabitých kaónov. Išlo o Bs mezóny skladajúce sa zo „strange“ kvarku a „up“ antikvarku – ide o vedecké označenie týchto miniátúrnych častíc. Kaón je takisto typ mezónu a muón je podobný elektrónu, avšak 207-krát ťažší.

CERN

Dáta 500 000 rozpadov pochádzali z druhého spustenia LHC, pričom tie napokon skombinovali s dátami z prvého spustenia. Ak by bola dodržaná takzvaná CP symetria, výsledná hodnota by mala byť nulová. To sa ale nestalo.

Chaos pretrváva

Posúvať hranice poznania kozmu sa darí neustále, avšak pred ľudstvom ešte vždy stoja zásadné otázky, ako je napríklad problematika temnej hmoty a temnej energie. Podľa nedávnej kontroverznej teórie nakoniec táto hmota nemusí ani len existovať a vesmír môže byť dvakrát tak starý, ako sme si mysleli. Iní zase prichádzajú s rôznymi teóriami o tom, z čoho sa môže takáto hmota skladať, priamo sa ju však ľudstvu stále nepodarilo pozorovať.

Vesmír bez symetrie

Nie len že boli výsledné hodnoty nenulové, navyše súhlasili s odhadmi Štandardného modelu, dodáva Interesting Engineering. Experiment výslednými hodnotami zároveň porazil aj minimálnu odchýlku, známu ako troj-sigmové minimum a ide tak o vôbec prvý dôkaz porušenia CP symetrie. Zároveň prišlo k ďalšiemu preukázaniu dôležitosti umelej inteligencie, ktorá je schopná poriadne zlepšiť výkon už existujúcich špičkových zariadení používaných vo vedeckom výskume.

Pre Štandardný model ide o skvelú správu, keďže sa opäť potvrdzuje, že je správny a vedci sú na veľmi dobrej ceste k pochopeniu vesmíru. To však ešte nejakú dobu potrvá a stále existuje množstvo neznámych, ktoré je nutné objasniť. Porušenie CP symetrie navyše nie je kompletne vyriešené a experti sú pripravení zasvätiť mu ďalšie roky či desaťročia výskumu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú