Robotika a umelá inteligencia zažili v posledných rokoch nesmierny rozmach. Vďaka raketovému tempu vývoja sa tieto technológie stávajú čoraz dokonalejšími a nachádzajú si miesto v mnohých zariadeniach či strojoch. 

V dnešných dňoch môžeme stretávať robotov v mnohých odvetviach priemyslu. Tieto stroje však nie sú určené len na produkciu a využiť ich je možné aj ako pomocníkov v domácnosti či armáde. Mnoho týchto robotov čoraz častejšie získava ľudské vlastnosti a schopnosti, vďaka ktorým sa z nich stávajú tzv. „humanoidi“. Svet už uzrel prvého humanoida, ktorý dokáže vyjadriť emócie, ale taktiež komunikovať či samostatne rozmýšľať a získavať nové skúsenosti.

MOTOBOT od Yamahy si trúfol na Valentina Rossiho

Jeden z najznámejších výrobcov motocyklov, Yamaha, na to išla z opačného konca a vytvorila humanoidného jazda, ktorý bravúrne zvláda jazdu na motorke. „Zmes“ technológií mu umožňuje perfektne ovládať motocykel, a to aj počas vjazdov do ostrých zákrut. Svoje schopnosti využije aj na rovinkách, kde dokáže vytočiť motor do vysokých otáčok a vyvinúť ohromnú rýchlosť.

Yamaha si v tomto projekte verila natoľko, že svojho MOTOBOTA postavila na trať proti profesionálnemu jazdcovi. Valentino Rossi je obrovskou legendou medz, a tak tomuto duelu neodolal. MOTOBOT síce vo výsledku nedosiahol rovnako skvelý čas ako Rossi, no svojimi schopnosťami rozhodne mnohých prekvapil.

Nenechaj si ujsť
Dámy a páni, toto je Sophia: Prvý humanoidný robot, ktorý dostal občianstvo a prezradil, že jedného dňa môže zničiť ľudstvo

Ako si tento humanoidný robot dokáže poradiť so silným motocyklom na trati, nájdeš priamo v priloženom videu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom