Vývoj umelej inteligencie a jej implementácia do robotov za posledné roky pokročil natoľko, že dnes máme k dispozícií prvých humanoidov. Saudská Arábia sa jednému z nich dokonca rozhodla udeliť občianstvo, no slová, ktoré vyslovil, naháňajú hrôzu. Scenáre zo sci-fi filmov sa zatiaľ nenapĺňajú, avšak ľudstvo by sa malo mať pred umelou inteligenciou na pozore. 

Za vývojom tohto robotického humanoida stojí spoločnosť Hanson Robotics na čele s Davidom Hansonom. Po dlhom výskume sa podarilo vyvinúť robota menom Sophia, ktorý si osvojuje ľudské vlastnosti a schopnosť učenia sa. Napriek tomu, že nemá náš mozog, srdce či pocity sa Saudská Arábia rozhodla udeliť mu občianstvo. Aj keď Sophia ešte nemá vlastné zmýšľanie dotiahnuté k dokonalosti, už teraz dokázala predpovedať, že by jedného dňa pokojne zničila ľudstvo. K tomu však aspoň v najbližších rokoch nedôjde. Spoznaj Sophiu bližšie a nenechaj si ujsť nasledujúce riadky, ktoré ti o nej prezradia omnoho viac.

Podoba Sophie bola inšpirovaná Audrey Hepburnovou, známou britskou herečkou a filantropkou. Po nej tento humanoid zdedil vysoké lícne kosti či štíhly nos.

Od svojho dokončenia sa Sophia ukázala na mnohých svetových výstavách, kde bola často označovaná ako geniálny a rýchlo sa učiaci stroj. Bude jej vývoj a sebazdokonaľovanie napredovať tak, že sa jedného dňa začlení medzi bežných ľudí? Odpoveď je zatiaľ neistá, no už teraz je jasné, že ľudstvo spravilo na poli umelej inteligencie a robotiky ohromné pokroky.

David Hanson, ktorý je mimochodom bývalý dizajnér spoločnosti Disney, navrhol Sophiu, aby pomáhala starším ľudom či robila spoločnosť pri rôznych verejných akciách a udalostiach.

Sophia ešte nedokáže s ľuďmi komunikovať úplne plynule. Jej autor však verí, že jedného dňa bude schopná pochopiť spoločenskú, ale aj psychologickú stránku ľudí a budeme sa s ňou môcť rozprávať ako s ostatnými priateľmi. „Našou snahou je naučiť humanoidov  ľudským zvykom a správaniu, aby nám porozumeli a mohli nám pomáhať.“ – David Hanson.

Mimiku tváre prináša Sophii hŕba motorčekov a prevodov, s ktorými sa dokáže napríklad usmiať či vyjadriť inú emóciu.

Nenechaj si ujsť
Historický moment pre ľudstvo. Robot dostal občianstvo v Saudskej Arábii a na internete sa spustila horlivá debata

Napriek tomu, že sa hlava tohto humanoida tej ľudskej príliš nepodobá, obsahuje mnoho technológií, ktoré ju priviedli do „života“. Špecifický softvér Sophii umožňuje ukladať útržky konverzácií a pochopiť jednotlivé rozhovory, aby sa mohli v budúcej komunikácií zlepšiť a zrýchliť jej odpovede.

Oklamanie ľudí nie je jej cieľom.“ – David Hanson

Návrhár Sophie jej chce do vienka vložiť aj schopnosť vyjadriť emócie, ktoré bežne pociťujeme. V budúcnosti tak môže mimikou prejaviť lásku, šťastie, empatiu, ale aj zlosť či žiarlivosť. Kombinácia všetkých pocitov z nej môže spraviť ešte „ľudskejšieho“ robota. Sophia dokonca môže jedného dňa zvládať odpovede na otázky ohľadom zmyslu života, vedomia či inteligencie.

Schopnosti vyjadrovania emócií sú zatiaľ obmedzené. Takto napríklad dokáže vyjadriť šťastie.

 Taktiež dokáže zdvihnúť obočie a vyjadriť smútok.

Nenechaj si ujsť
„Umelá inteligencia zmení svet.“ Vyhlasuje výkonný riaditeľ Apple

Zlosť vyjadruje „vycerením“ zubov, no nie je mierená na ľudí.

Sophia so svojim tvorcom prešla mnoho výstav, kde ju obdivovala celá verejnosť.

David Hanson chce ľudí so Sophiou bližšie oboznámiť. Okrem verejnosti si tento robot získal aj veľkú pozornosť médií, ktorým poskytol rozhovory. Sophia si zaspievala aj na koncerte a dokonca sa objavila na obálke známeho módneho časopisu. Hanson plánuje rodinu humanoidných robotov naďalej rozširovať, a tak sa Sophia už čoskoro môže dočkať ďalších, robotických súrodencov.

Tento humanoid je prvým svojho druhu, čo z neho robí unikát na celom svete. Nie je však na predaj.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia Googlu pozná svoje IQ. Test však mnohých poriadne prekvapil

Šéfka marketingového oddelenia spoločnosti Hanson Robotics verí, že ľuďom podobné roboty sú budúcnosťou, ktorá je realitou už dnes. Sophia je aktuálne najdokonalejším robotom, aký ľudia kedy stvorili, no už onedlho sa môžu jej schopnosti výrazne zdokonaľovať.

Budúcnosť sa stáva realitou už v dnešných dňoch. Doba humanoidov prichádza, v čo verí aj samotný tvorca Sophie, David Hanson.

Doby, kedy sme v televízií s údivom sledovali sci-fi filmy, kde hlavnú rolu zohrali humanoidné roboty sa preniesli do reality dneška. Technológie sú natoľko vyspelé, že sa roboty s umelou inteligenciou stávajú čoraz podobnejšie ľudom. Aj keď majú od dokonalosti ešte ďaleko, vývoj, ktorým si za posledné roky prešli je nesmierny. Stanú sa humanoidy jedného dňa súčasťou nášho bežného života a budeme s nimi nažívať, alebo sa obrátia proti nám a pokúsia sa nás zničiť?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP