Nová konzolová generácia je už za dverami a konečne poznáme nielen technickú špecifikáciu, ale tiež cenu a dátum vydania PlayStation 5. Informácie o konzole sme zhrnuli do veľkej témy, ktorá je pravidelne aktualizovaná o dôležité poznatky.

Dátum vydania

PlayStation 5 na náš trh príde 19. novembra 2020. Vo vybraných krajinách (Spojené štáty, Kanada, Austrália…) sa konzola do predaja dostane o týždeň skôr, 12. novembra, do obchodov príde v dvoch verziách – klasickej a digitálnej. Rozdiel medzi dvoma zariadeniami predstavuje absencia čítacej mechaniky v prípade digitálnej verzie, ktorá zároveň bude lacnejšia.

PlayStation

Cena

Podobne ako nový Xbox aj PS5 na trh príde v dvoch verziách, na rozdiel od Microsoftu však ponúknu totožný výkon a jediným rozdielom bude čítacia mechanika.  Klasická konzola vybavená Blu-ray optikou bude stáť 499 €, digitálna verzia PS5 bez čítacej mechaniky na trh príde s cenovkou 399 €.

Technická špecifikácia a výkon

FonTech

Technická špecifikácia:

Procesor 8-jadrový Zen 2 @ 3.5Ghz w/ SMT (variabilná frekvencia)
Grafika 10.28 TFLOPS – 36 jednotiek @ 2.23 Ghz (variabilná frekvencia)
GPU Architektúra Upravená RDNA 2 s HW podporou ray tracingu
Pamäť 16 GB GDDR6 / 256-bit
Rýchlosť pamäte 16 GB s priepustnosťou 448 GB/s
Disk Upravený 825 GB NVME SSD
Rýchlosť disku 5,5 GB/s , 8-9 GB/s (komprimované)
Rozšírenie úložiska M.2 NVME SSD schválený spoločnosťou Sony
Externé úložisko USB Externý HDD
Čítacia mechanika 4K UHD Blu-Ray mechanika
Video Výstup HDMI 2.1 – do 4K pri 120Hz, 8K, VRR
Audio Tempest Engine 3D audio
Spätná kompatibilita PlayStation 4 (vybrané tituly)
Dátum vydania 19. november
Cena 499 € / 399 € (digitálna verzia)

PlayStation 5 má ambície posunúť hranie na úplne novú úroveň, čo potvrdzuje aj predstavená špecifikácia. V oblasti hrubého grafického výkonu bude PS5 oproti PS4 zhruba osemkrát silnejšia, oproti PS4 Pro nová konzola ponúkne približne dva a pol násobné zvýšenie. Čas načítania bude oproti PS4 až sto-násobne vyšší.

Určite nezmeškaj
Veľká téma: Toto je všetko, čo potrebuješ vedieť o Xbox Series X

Konzola bude podporovať ray-tracing (vylepšené snímanie a zobrazovanie svetla) na hardvérovej úrovni, bude podporovať video výstup v rozlíšení 8K, aj keď na hranie pri tomto rozlíšení môžeme takmer s istotou zabudnúť.

O výpočty sa postará 8-jadrový procesor AMD postavený na tretej generácii Ryzen a mikroarchitektúre 7nm Zen 2. Na rozdiel od Xbox Series X bude výpočtová frekvencia PlayStation 5 variabilná, systém konzoly má pružne reagovať na aktuálne zaťaženie. To podľa hlavného vývojára Marka Cerneho umožní napríklad presunutie nevyužitého výkonu na podporu GPU.

Grafický výkon PS5 pre mnohých predstavuje mierne sklamanie, keďže v tomto smere konzola od Sony asi najviac zaostáva za konkurečným Microsoftom. Vývojári v Sony v oblasti grafiky stavili na upravenú verziu Radeon Navi. Grafika bude pozostávať z 36 výpočtových jednotiek s maximálnym taktom 2,23 GHz. Aj v tomto prípade bude taktovacia frekvencia variabilná.

Hrubý grafický výkon konzoly sa pri maximálnej záťaži má pohybovať na úrovni 10,28 teraflopu, je to približne o 15% menej ako pri konkurenčnom Xboxe, ktorý ponúkne výkon až 12 TFLOP.

Sony

Navrch bude mať PS5 naopak v oblasti pevného disku. Konzola bude od výroby vybavená NVMe SSD diskom s kapacitou 825 GB. Vôbec prvýkrát v histórii budú konzoly vybavené SSD diskami, očakávať vďaka nim môžeme rozľahlejšie herné svety, rýchlejší čas inštalácie hier i načítavania.

Vďaka vysokej dátovej priepustnosti, dosahujúcej až 5,5 GB pri nekomprimovaných dátach sa v prípade PS5 hovorí o kompletnom zániku loadingu.

Prečítaj si aj
Detailné porovnanie PlayStation 5 a Xbox Series X. Ktorá konzola má navrch?

Ďalšou výhodou špeciálne upraveného SSD disku je jeho priame napojenie na RAM, ktorej výkon bude podľa Cerneho SSD schopný výrazne navýšiť. Herné dáta už totiž nebudú musieť byť uchovávané v RAM pamäti tak, ako tomu bolo doposiaľ, ale budú si ich môcť okamžite načítať z SSD. Tým sa RAM stane výkonnejšou a schopnou efektívnejšie sústrediť svoj výkon.

Kvôli novej architektúre disku nebude možné vymeniť tak, ako tomu bolo pri PS4, napriek tomu bude možné rozšíriť úložisko pomocou externého disku. PS5 bude podporovať externé NVMe disky certifikované spoločnosťou Sony. Aké kritériá budú tieto disky musieť spĺňať zatiaľ úplne jasné nie je, predpokladá sa, že konzola bude podporovať SDD PCIe 4.0 s minimálnou prenosovou rýchlosťou 5,5 GB za sekundu.

Značný pokrok vývojári sľubujú aj v oblasti zvuku. PS5 bude podporovať 3D audio postavené na tzv. tempest engine integrovanom na GPU. Zvuk na next-gen konzole má priniesť omnoho realistickejší a autentickejší zážitok a aj keď bude 3D audio optimalizované predovšetkým pre headsety, rozdiel v podanom zvuku budú hráči cítiť bez ohľadu na typ zariadenia, ktorý využívajú na zvukový výstup.

Vzhľad

Japonská spoločnosť pri dizajne svojej next-gen konzoly stavila na futuristický výzor a na rozdiel od konzervatívnych tvarov Xbox Series X sa vývojári v Sony nebáli experimentovať.

Podobne ako už predstavený ovládač DualSense príde aj konzola na trh v čiernobielom prevedení. Medzi dvojicu bielych panelov bude vsadená čierna konštrukcia s dvojicou USB vstupov (USB-A / USB-C) a LED diódami.

Dizajnovo bude PlayStation 5 pripomínať obdĺžnik, tvary však nie sú striktne lineárne a čierna konštrukcia je na hranách zaoblená. Futuristický vzhľad umocňuje modré podsvietenie.

Sony

PlayStation 5 príde na trh v dvoch verziách. Prvá bude obsahovať 4K Blu-ray optiku, druhá bude čisto digitálna a nezahŕňa žiadnu čítaciu mechaniku.  Rozmery štandardnej verzie PS5 (s čítacou mechanikou) sú 390 mm (výška) x 260 mm (hĺbka) x 104 mm (šírka), zariadenie váži 4,45 kg. Verzia bez Blu-ray bude vďaka absencii mechaniky o 120 mm tenšia (390 mm x 260 mm x 92 mm), vážiť bude 3,9 kg.

Sony

Potvrdené bolo, že konzolu je možné položiť do horizontálnej aj vertikálnej polohy. V prípade vertikálneho umiestnenia je k dispozícii aj čierny stojan. Obrázky naznačujú, že stojan sa bude rovnako líšiť v závislosti od verzie konzoly.

Poznáme už tiež informácie týkajúce sa konektivity. Predná časť konzoly užívateľom ponúkne dvojicu USB portov (1x USB-C 3.0 , 1x USB-A 2.0 Hi-Speed). V zadnej časti nájdeme port pre HDMI v2.1, dvojicu USB-A vstupov, Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) a vstup na napájanie. Konzola nebude disponovať vstupom pre optické audio ani AUX portom, ktorý na PS4 slúžil pre pripojenie kamery.

Ovládač DualSense

Po viac než 20-tich rokoch spoločnosť prekvapuje zmenou názvu. Nový ovládač sa totiž nebude označovať ako DualShock 5, ale ponesie oficiálny názov DualSense.

Hlavné novinky ovládača DualSense

 • Masívnejšia konštrukcia
 • Zabudovaný reproduktor aj mikrofón
 • Podpora 3D audia
 • Zvýšená kapacita batérie
 • Adaptívne triggery
 • Pokročilá vibračná odozva

Už na prvý pohľad ale vidieť, že bezdrôtový ovládač prešiel výraznou zmenou ergonómie, pôsobí citeľne masívnejšie a možno až príliš pripomína ovládač konkurenčného Xboxu. DualSense na trh príde v bielo-čiernom prevedení, doposiaľ boli majitelia konzol zvyknutí na konzervatívnejší jednofarebný vzhľad. Presné porovnanie s ovládačom DualShock 4 si môžeš pozrieť na videu nižšie.

Tlačidlo Share, pomocou ktorého sa hráči mohli na sociálnych sieťach okamžite podeliť o svoje zážitky z hrania, zostáva zachované, po novom sa ale bude volať Create. Jeho ďalšie funkcie budú predstavené s blížiacim sa dátumom vydania, môžeme teda očakávať drobné inovácie.

Svetelný panel zo zadnej strany ovládača je minulosťou, presunutý bol na bočné strany touchpadu. Dotyková plocha by mala zostať prakticky bez zmeny, opäť bude pokrývať významnú časť vrchnej časti ovládača.

Výrobca hovorí o dlhšej životnosti a zvýšenej kapacite batérie. Spoločnosť síce nešpecifikovala presné detaily, hovorí ale, že v oblasti batérie vývojári pri navrhovaní ovládača dbali na jej silnú výdrž a zároveň na nízku hmotnosť zariadenia.

Do ovládača bude opäť integrovaný aj reproduktor, novinkou je zabudovanie mikrofónu, vďaka ktorému odpadá nutnosť vlastniť headset. Sony však zároveň upozorňuje, že pri dlhších herných seansách je vhodné mať headset vždy po ruke, čím môže naznačovať zvýšenú spotrebu batérie pri niekoľkohodinovom používaní mikrofónu.

Jednou z najväčších noviniek majú byť adaptívne triggery (tlačidlá L2/R2 na zadnej strane ovládača). Tie budú po novom poskytovať odpor v závislosti od diania na obrazovke. Ak sa napríklad auto počas závodov ocitne v bahne, hráč to pocíti aj pri pridávaní plynu. Druhým príkladom je mierenie lukom, pri ktorom bude ovládač reagovať na dlhé napnutie tetivy a bude reagovať zvýšeným odporom.

DualMotion bude tiež vybavený tzv. haptickým feedbackom, teda novou formou vibračnej odozvy ovládača. Vibrácie budú po novom omnoho citlivejšie reflektovať dianie na obrazovke. Cítiť to bude napríklad pri pohybe prostredím – beh po rovnej ceste bude mať inú vibračnú odozvu ako brodenie bahnom či prechod cez vodu. Tvorcovia tiež hovoria o citeľnej inovácii v oblasti zvuku, nový ovládač má podporovať 3D zvuk.

Spätná kompatibilita

PlayStation 5 bude podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Jima Ryana disponovať spätnou kompatibilitou pre 99% na PS4, nebude však podporovať všetky z nich. Väčšina z TOP 100 hier na PS4 bude na novej konzole hrateľná už pri uvedení PlayStation 5 na trh v novembri.

Následne sa zoznam knižnice podporujúcej spätnú kompatibilitu bude rozrastať. Zároveň bolo potvrdené, že všetky hry, ktoré na PS4 vyjdu po júli 2020 budú automaticky disponovať spätnou kompatibilitou.

PS5 nebude disponovať podporou spätnej kompatibility so žiadnymi titulmi z PS3, PS2 ani pôvodnej konzoly PS One.

Predplatitelia služby PlayStation sa dočkajú benefitu v podobe kolekcie PS4 hier, ktorá im bude bezplatne sprístupnená. Hry v balíčku budú vizuálne vylepšené pre lepší zážitok určený na novú konzolu.

PlayStation Plus Collection predplatiteľom PS Plus sprístupní nasledujúce hry: 

 • God of War
 • The Last of Us: Remastered
 • Uncharted 4: A Thief’s End
 • Battlefield 1
 • Monster Hunter World
 • Fallout 4
 • Final Fantasy XV
 • The Last Guardian
 • Ratchet and Clank
 • Infamous: Second Son
 • Days Gone
 • Bloodborne
 • Detroit: Become Human
 • Batman Arkham Knight
 • Mortal Kombat X
 • Persona 5
 • Until Dawn
 • Resident Evil: Biohazard
Hardvérové verzie

PS5 na trh príde v dvoch verziách. Prvá bude vybavená 4K Blu-ray mechanikou, druhá bude podporovať iba digitálne hry a nebude obsahovať žiadnu čítaciu mechaniku. Absencia diskovej mechaniky sa premietne na cene, ktorá bude oproti klasickej verzii o 100 € lacnejšia a bude stáť 399 €. Po výkonnostnej stránke ponúknu obe konzoly rovnaký herný zážitok.

Sony

Doplnkové príslušenstvo

Okrem palety hier a dizajnu konzoly už poznáme aj doplnkové príslušenstvo: kamera s rozlíšením 1080p a s dvojicou šošoviek, nový čiernobiely Pulse 3D Wireless Headset vybavený dvoma mikrofónmi rušiacimi šum a podporou 3D audia – jednu z hlavných noviniek PlayStation 5.

Sony

Pohodlné ovládanie médií zabezpečí diaľkový ovládač so vstavaným mikrofónom a podporou hlasového ovládania. Záhadne momentálne pôsobí štvorica bielych tlačidiel na spodnej strane ovládača, ktorých funkciu zatiaľ nepoznáme.

Sony

Posledným zástupcom doplnkového príslušenstva je nabíjacia stanica pre ovládače DualSense. Nabíjacia stanica príde v čiernobielom dizajne, podporovať bude súčasné nabíjanie dvoch ovládačov.

Sony

Ceny príslušenstva pre PS5:

 • Ovládač DualSense: 69,99 €
 • Bezdrôtové slúchadlá Pulse 3D: 99,99 €
 • 1080p kamera: 59,99 €
 • Nabíjací dok pre ovládače: 29,99 €
 • Diaľkový ovládač: 29,99 €

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom