Sony po rozporuplných reakciách na predstavenie PlayStation 5 potrebovalo medzi hráčmi bodovať a zdá sa, že sa im to podarilo. Japonská spoločnosť predstavila finálny dizajn ovládača plánovanej konzoly novej generácie, ktorý sa dizajnom i názvom výrazne odlišuje od svojho predchodcu. O novinke píše Sony na svojom blogu.

Sony konečne oficiálne zverejnilo následníka súčasných ovládačov DualShock 4. Po viac než 20-tich rokoch spoločnosť prekvapuje zmenou názvu. Nový ovládač sa totiž nebude označovať ako DualShock 5 a ponesie oficiálny názov DualSense.

Citeľné zmeny v dizajne

Oficiálna špecifikácia vrátane cenovky zatiaľ oznámená nebola, už na prvý pohľad ale vidieť, že bezdrôtový ovládač prešiel výraznou zmenou ergonómie a pôsobí citeľne masívnejšie. To potvrdzujú aj zástupcovia spoločnosti, ktorí však zároveň hráčov ubezpečujú, že ovládač prešiel rukami tisícov hráčov a pri držaní je svojim tvarom nanajvýš prívetivý.

DualSense na trh príde v bielo-čiernom prevedení, doposiaľ boli majitelia konzol zvyknutí na konzervatívnejší jednofarebný vzhľad. Farba zároveň naznačuje finálny dizajn konzoly PS5, ktorá bude s najväčšou pravdepodobnosťou predstavená v rovnakých farebných odtieňoch.

Tlačidlo Share, pomocou ktorého sa hráči mohli na sociálnych sieťach okamžite podeliť o svoje zážitky z hrania, zostáva zachované, po novom sa ale bude volať Create. Jeho ďalšie funkcie budú predstavené s blížiacim sa dátumom vydania, môžeme teda očakávať drobné inovácie.

Svetelný panel zo zadnej strany ovládača je minulosťou, presunutý bol na bočné strany touchpadu. Dotyková plocha by mala zostať prakticky bez zmeny, opäť bude pokrývať významnú časť vrchnej časti ovládača.

Výrobca hovorí o dlhšej životnosti a zvýšenej kapacite batérie. Spoločnosť síce nešpecifikovala presné detaily, hovorí ale, že v oblasti batérie vývojári pri navrhovaní ovládača dbali na jej silnú výdrž a zároveň na nízku hmotnosť zariadenia.

Do ovládača bude opäť integrovaný aj reproduktor, novinkou je zabudovanie mikrofónu, vďaka ktorému odpadá nutnosť vlastniť headset, ak si chcete poklábosiť s kamarátmi online. Sony však zároveň upozorňuje, že pri dlhších herných seansách je vhodné mať headset vždy po ruke, čím môže naznačovať zvýšenú spotrebu batérie pri niekoľkohodinovom používaní mikrofónu.

Pokročilé funkcie

Japonská spoločnosť pri novom ovládači nestavila iba na nový obal a potvrdila tiež nové vlastnosti herného zariadenia. Jednou z najväčších noviniek majú byť adaptívne triggery (tlačidla L2/R2 na zadnej strane ovládača).

Tie budú po novom poskytovať odpor v závislosti od diania na obrazovke. Ak sa napríklad auto počas závodov ocitne v bahne, hráč to pocíti aj pri pridávaní plynu. Druhým príkladom je napríklad mierenie lukom, pri ktorom bude ovládač reagovať na dlhé  napnutie tetivy.

DualMotion bude tiež vybavený tzv. haptickým feedbackom, teda novou formou vibračnej odozvy ovládača. Vibrácie ovládača budú po novom omnoho citlivejšie reflektovať dianie na obrazovke.

Cítiť to bude napríklad pri pohybe prostredím – beh po rovnej ceste bude mať inú vibračnú odozvu ako brodenie bahnom či prechod cez vodu. Tvorcovia tiež hovoria o citeľnej inovácii v oblasti zvuku, nový ovládač má podporovať 3D zvuk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom