Plusy

+ Výborne vykreslený zúfalý boj o záchranu ľudstva
+ Štyri rozdielne špecializácie
+ Výborne spracované zbrane
+ Veľmi dobre spracovaná akcia
+ Cross-play kooperácia
+ Audiovizuálne spracovanie
+ Absencia mikrotransakcií

Mínusy

- Chýbajúci mód PVP
- Nedostatočná variabilita úloh
- Minimálne možnosti počiatočnej úpravy charakteru
- Počiatočné problémy so servermi a nefunkčnosť cross-play

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po dlhých šiestich rokoch vývoja sa hráči konečne dočkali novinky v podobe akčného RPG Outriders, zasadeného do ponurého sci-fi univerza plného nebezpečenstva a nástrah. Herná novinka pochádza z dielne poľského štúdia People Can Fly, ktoré stojí za titulmi ako Painkiller, Bulletstorm alebo Gears Of War: Judgement.

Z vyššie uvedeného je preto viac než jasné, že tvorcovia novinky nie sú vo svete interaktívnej počítačovej zábavy žiadnymi nováčikmi. Tentokrát však People Can Fly vstúpili do nových, neprebádaných vôd akčného RPG s cieľom konkurovať tým najžiarivejším hviezdam v žánri a predstavuje looter shooter akciu s dôrazom na kooperáciu.

Ich priamou konkurenciou a zároveň inšpiráciou je totiž trojica stálic v podobe Destiny, Division a Borderlands 3. Neznamená to ale, že ide o jednoduchú kópiu uvedených titulov, práve naopak. Novinka v sebe obsahuje niekoľko veľmi zaujímavých nápadov, ktoré jasne dokazujú, že Outriders má na hernom trhu svoje miesto.

Nový začiatok – žiarivá budúcnosť?

To, čoho sa ľudia odjakživa obávali, sa stalo skutočnosťou. Svojou chamtivosťou a nezodpovedným prístupom k planéte Zem spôsobili, že stala neobývateľnou.

Existuje preto len jediné riešenie, ako zachrániť ľudstvo a tým je jeho evakuácia na novú planétu s vyhovujúcimi podmienkami. Našťastie je objavená planéta Enoch, na ktorú sú okamžite vyslaní kolonizátori, aby dali zelenú na založenie novej ľudskej kolónie.

Hráč vstupuje do diania v momente vysadenia v sľubovanom raji, teda na planéte Enoch. Úvodné minúty strávené objavovaním novej fauny a flóry tieto predpoklady naozaj potvrdzujú. Po počiatočnom zoznámení sa s planétou sa objavuje zvláštny signál, ktorý je nutné preskúmať.

Tento svet má byť predsa neobývaný, čo to má teda znamenať? Hlavný protagonista, ktorý je súčasťou prieskumnej jednotky Outriders, sa preto vydáva na výpravu odhaľujúcu poznanie, že Enoch zďaleka nie je takou panenskou planétou, ako si zvyšky ľudstva predstavovali.

Udalosti rýchlo naberú obrátky neočakávaným smerom a objavujú sa tajomné anomálie, ktoré začnú likvidovať prvých osadníkov. Jedným z mála preživších je aj náš hrdina, ktorý je ale zranený a následne uložený do kryokomory na 30 rokov. Po prebudení sa však neverí vlastným očiam. Svet okolo neho sa neuveriteľne zmenil a hlavne, zmenili sa aj jeho obyvatelia.

Na rozdiel od žánrových kolegov v podobe Destiny a Division je atmosféra v Ourtriders postavená na zúfalom boji o prežitie ľudstva

Kým pôvodne planéta svojou zeleňou pripomínala atmosféru filmového Avatara, za uplynulých 30 rokov sa zmenila na nepoznanie. Blato, špina, hrdza a hlavne všadeprítomné hnijúce mŕtvoly nasvedčujú tomu, že sa niečo z pôvodného plánu pokazilo. Viac o príbehu prezrádzať nebudeme, jeho postupné odhaľovanie je totiž jedným z hlavných ťahákov tejto drsnej novinky.

Práve príbeh a jeho podanie je tým, čím Outriders jednoznačne prevyšuje konkurenciu. Pri hraní Division a Destiny sme časom nadobudli pocit, že príbeh je len do počtu a vysvetľuje, prečo sme práve zlikvidovali stovky protivníkov. V prípade Outriders je dej pekne zamotaný a hlavne, je zasadený do sveta, kde je neustály boj o prežitie každodennou rutinou.

Nádej pre ľudstvo

Vo víre týchto udalosti, s nepríliš priaznivou vyhliadkou do budúcnosti objavuje hlavný hrdina svoje výnimočné schopnosti, ktoré ho odlišujú od obyčajných ľudí. Tie sú následkom nedobrovoľného kontaktu s neznámymi anomáliami, vďaka čomu sa z neho stáva tzv. Altered.

Hráč si môže vytvoriť vlastnú postavu, možnosťami však titul neprekypuje. Editor postáv je obmedzený na zmenu účesu, brady a farby vlasov, podobne ako v minuloročnom prekvapení v podobe Immortals Fenyx Rising.

NEPREHLIADNI
Oddworld zadarmo, nové hry aj množstvo next-gen noviniek. Konferencia Sony nesklamala, tu je kompletný prehľad

Po rýchlej úprave vizáže si hráči môžu zvoliť jedno zo štyroch povolaní. Priaznivci boja z bezpečnej vzdialenosti určite uvítajú možnosti, ktoré im ponúka Technomancer.

Jeho najlepším priateľom je ostreľovacia puška, pričom jeho schopnosti sú zamerané na podporu spolubojovníkov z veľkej vzdialenosti. O niečo bližšie k hordám protivníkov sa približuje Pyromancer. Ten spáli nepriateľov svojimi plameňmi a zvyšok diela dokončí útočnou puškou.

Nenápadné priblíženie sa k nič netušiacim protivníkom, obrovské zranenie spoza chrta a bleskový únik. Tak to je Trickster, ktorý ideálnou voľbou pre hráčov preferujúcich záškodnícky spôsob boja. Poslednou z ponúkaných možností je Devastator. Ako už samotný názov tohto povolania napovedá, ide o ľudský tank, ktorého úlohou je absorbovať čo naviac rán, aby uvoľnil cestu svojim kumpánom.

Akčné, ale stále RPG

Rozvoj postáv je jednoduchý a komplexný zároveň. Za likvidáciu protivníkov a plnenie úloh získavaš odmenu v podobe skúseností a nového vybavenia. Po dosiahnutí istého počtu skúseností sa postava posúva na ďalšiu úroveň, automaticky sa jej navýši maximálny počet životov a zvýši sa zranenie spôsobné špeciálnymi schopnosťami.

Každé povolanie má týchto schopností presne osem, pričom aktívne môže používať maximálne tri. Po ich použití musí hráč chvíľu počkať, aby bola možná ich opätovná aktivácia. Účinok týchto schopností je možné upravovať pomocou ich dodatočnej úpravy. Hráč totiž v priebehu hrania získa maximálne 20 bodov, ktoré je možné priradiť k ľubovoľnej schopnosti a tým zlepšiť jej silu, prípadne skrátiť čas potrebný na jej dobitie.

Každé z povolaní súvisí s jedným elementom. Devastotor vládne kameňu a medzi jeho najefektívnejšie schopnosti patrí odrážanie projektilov, s možnosťou rozšírenia tejto ochrany aj na spolubojovníkov.

Pyromancer, okrem toho, že všetko spáli svojím plameňom, dokáže na krátky moment znehybniť protivníkov, aby ich následne zlikvidoval svojimi čepeľami vzdušný Trickster. Svojou troškou do mlyna skazy nebohých protivníkov prispieva aj mrazivý Technomancer. Jeho pomoc v podobe autonómnych streleckých veží je viac než vítaná.

Agresívny prístup je jedinou možnosťou ako prežiť. Zabíjanie protivníkov totiž lieči

Ako je vidieť z riadkov vyššie, schopnosti jednotlivých povolaní sú veľmi rozdielne a je len na hráčovi, aby si z nich vytvoril svoju obľúbenú kombináciu. Pri hre viacerých hráčov tak môžeš naraziť na postavu s rovnakým povolaním, no úplne inou kombináciou schopností, ktoré sú navyše rozšírené o bonusy z hráčovej výbavy a zbraní. Samotné vybavenie tak výrazne ovplyvňuje celkový štýl hrania danej postavy.

Okrem schopností je totiž možné upravovať aj samotné vybavenie a zbrane. Tieto sú rozdelené do niekoľkých kategórií, od obyčajných, cez vzácne, epické, až po legendárne. Nepotrebné kúsky je možné rozobrať na materiál, ktorý neskôr využiješ na vylepšenie svojich obľúbených kúskov. Metóda neustáleho vylepšovania vybavenia a lá Diablo funguje aj v tomto prípade dokonale.

Outriders je titulom, ktorý je postavený na neustálej likvidácii protivníkov, za účelom získavania čoraz lepšieho vybavenia, aby si mohol následne eliminovať ešte viac protivníkov a získal ešte lepšiu výbavu.

Zbraní je v hre dostatok a sú rozdelené do niekoľkých kategórii. Ide o štandardnú ponuku, žiadne sci-fi kúsky tu nečakaj. K dispozícii je niekoľko druhov automatických pušiek, brokovníc, pištolí, poloautomatických zbraní a ostreľovacích pušiek.

Netradičný prístup k uzdravovaniu

v článku venovanom dojmom z rozsiahlej demo verzie sme vyzdvihli inovatívny prístup k dopĺňaniu zdravia. Na bojovom poli sa totiž nevyskytujú žiadne lekárničky a zdravie sa dopĺňa len mimo stretov s nepriateľmi. Uzdravovanie tu prebieha likvidáciou protivníkov spomínanými špeciálnymi schopnosťami, ideálne za intenzívnej paľby z jednej z mnohých strelných zbraní.

V praxi to vyzerá tak, že čím viac nepriateľov hráč eliminuje, tým väčšia porcia zdravia sa mu následne doplní. Podobný prístup k liečeniu bol použitý v posledných dvoch pokračovaniach Doom a rovnako dobre funguje aj v prípade Outriders. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že tu to sedí ešte o chlp lepšie.

V tomto akčnom RPG totiž body zdravia získava každé povolanie kompenzáciou za trochu inú činnosť. Kým Pyromancer musí kvôli liečeniu svojich protivníkov úplne eliminovať, Technomancer premieňa na zdravie už aj spôsobované zranenie.

Spomínané schopnosti sú totiž takmer výlučne útočného charakteru. Okrem Devastotora a jeho schopnosti odrážania projektilov tu žiadne ochranné štíty alebo regeneráciu počas boja nehľadaj. Absentujú dokonca aj granáty akéhokoľvek druhu. Tie sa vyskytujú len vo forme špeciálnej vlastnosti Technomancera. Ak chceš prežiť, musíš myslieť agresívne.

3, 2, 1 … Akcia!

Po úvodnom výbere povolania a prvotnom sa zoznámení s ovládaním sa dostávame do jedného z posledných pevností ovládaných pôvodnými kolonizátormi. Práve na tomto mieste sa rozkrútia kolieska zaujímavého príbehu, ktorý hráča prevedie rozličnými lokalitami, kde musí splniť zadané úlohy. Tie príbehové posúvajú dianie v pred, plnením vedľajších sa dozvieš nové informácie o tamojšom svete.

Tieto zadania nie sú ničím výnimočné, spravidla ide o požiadavku vyčistenia oblasti od nepriateľov, elimináciu ich kapitána alebo získanie konkrétneho predmetu. Na papieri to nepôsobí veľmi vábne, no skutočnosť je diametrálne odlišná. Autori totiž zúročili svoje bohaté skúsenosti s akčnými titulmi a samotná akcia či pocit zo streľby vyvolávajú ten správny pocit zadosťučinenia.

Skvelému vizuálu zdatne sekunduje parádna audio stránka titulu. Dravé metalové kreácie dopĺňané orchestrálnymi nahrávkami ženú atmosféru nahor

Hlavnou hernou náplňou tejto novinky je preto neustála likvidácia nepriateľov. Obrovským zástupom agresívnych protivníkov sa môžeš postaviť sám alebo v maximálne trojčlennej skupine.

Autormi avizovaná možnosť kooperatívneho hrania bez ohľadu na platformu, tzv. cross-play pôsobí atraktívnym dojmom a aj keď je to zatiaľ v štádiu beta verzie, už teraz to funguje veľmi dobre. Hru viacerých hráčov si však užijeme len vo forme kooperácie, ich vzájomné súperenie v režime PVP tu prítomné nie je.

Štart hry podľa viacerých ohlasov sprevádzajú aj časté problémy so servermi a nefunkčnosť cross-play. My sme na podobné problémy nenarazili a pri online zápolení Outriders fungoval bez problémov. Vývojári však na riešení problémov pracujú a výpadky serverov dnes nie sú pri štarte hier ničím výnimočným.

Prečítaj si tiež
Toto je 5 hier, ktoré v tichosti profitujú z výkonu PS5 a vyzerajú úžasne

Outriders sú presne tým typom hry, kde sa výsledný dojem z hrateľnosti násobí počtom pripojených hráčov. Likvidácia vĺn protivníkov v trojici posúva hrateľnosť smerom nahor. Ak nie sú k dispozícii žiadni známi, je tu možnosť pripojiť sa k náhodne vybranej skupine hráčov. Potešia sa však aj vlci samotári. Hlavnú dejovú líniu je možné absolvovať aj bez spoluhráčov a to bez akejkoľvek degradácie herného zážitku.

Do značnej miery za to môže obrovská variabilita nastavení náročnosti. Okrem možnosti opakovania jednotlivých misií a opätovnej likvidácie tých istých nepriateľov za účelom získavania skúseností a vyšších úrovní je tu ešte 15 úrovní nastavenia náročnosti herného sveta.

Úroveň herného sveta tzv. Tier v podstate definuje úroveň protivníkov a upravuje možnosti získavania vzácnych predmetov. Nemení sa ale počet skúseností, ktoré hráč získava likvidáciou nepriateľov.

Jednotlivé úrovne herného sveta sa otvárajú postupne, podobne ako úrovne hráča, teda získaním potrebného počtu skúseností. Ak sa ti hra zdá príliš náročná, kedykoľvek môžeš znížiť úroveň herného sveta a hneď to pôjde ľahšie. Daňou za jednoduchší postup však je nižšia šanca objavenia unikátneho vybavenia.

Next-gen apokalypsa

Outriders sme mali k dispozícii vo verzii pre PlayStation 5. Titul beží na osvedčenej technológii Unreal 4 a k stránke audio vizuálneho spracovania nemáme žiadne výhrady. Technická stránka sa vo svojej next-gen verzii skutočne vydarila, textúry sú veľmi detailné a dokonca sme nezaznamenali ani jeden z hlavných neduhov použitého engine, ktorým je doskakovanie textúr.

Náročnosť je v rukách hráča. Na svoje si prídu ostrieľaní veteráni, aj príležitostní hráči

Titul beží v rozlíšení 4K, vďaka čomu je obraz veľmi ostrý a detaily, ktorými je herný svet zaplnený, tak skutočne vyniknú. Celé sa to hýbe v 60 snímkach za sekundu a žiadne spomalenie sme nezaznamenali ani v prípade tej najintenzívnejšej akcie, keď všetko navôkol vybuchovalo a lietalo vzduchom. Nahrávanie oblastí trvá pár sekúnd a hráči sa tak môžu okamžite vrhnúť do akcie. Za technické spracovanie patrí autorom veľká pochvala.

Výborne spracovanú vizuálnu stránku dopĺňa nemenej kvalitné audio. V prvom rade ide o veľmi kvalitne nadabované dialógy. Tých je tu obrovské množstvo a ich kvalita je na skutočne vysokej úrovni. Autori sa zároveň nebáli pomerne častého používania tvrdších výrazových prostriedkov, no vzhľadom na zúfalú situáciu, v ktorej sa toto univerzum nachádza je to úplne v poriadku.

NEPREHLIADNI
Konečne poriadna nádielka. Aké hry vychádzajú v apríli a ktoré si zaručene nesmieš nechať ujsť?

Druhou časťou audio stránky je samozrejme použitá hudba. Tá sa dynamicky prispôsobuje dianiu na obrazovke a každá oblasť má svoj vlastný motív. Oblasti sú veľmi pestré, pozrieš sa do zelených pralesov, zasnežených hôr alebo do vnútra vulkánu.

Každou z lokalít sa nesie unikátny motív, ktorý sa ale po začatí súboja okamžite mení. Orchestrálne sklady sa striedajú s tvrdým metalom a burcujú hráčov k ešte intenzívnejšej akcii.

Zaručený úspech? To ukáže čas

People Can Fly si vybrali neľahkú cestu. Outriders totiž svojím žánrovým zaradením patrí k titulom, ktoré si vyžadujú neustále dolaďovanie, pridávanie herného obsahu a aktívne načúvanie spätnej väzby od hráčov. Obrovské uznanie autorom patrí za to, že sa v hre (zatiaľ) nevyskytujú mikrotransakcie.

Či práve Outriders spôsobí v oblasti kooperatívnych akčných RPG zemetrasenie ukáže až čas. Z veľkej časti to závisí na tzv. end-game obsahu, ktorý by mal byť priebežne dopĺňaný. Titul však už teraz ponúka desiatky hodín kvalitnej zábavy. Technická stránka je bezproblémová, hrateľnosť je chytľavá a vzhľadom na štyri rozdielne povolania ponúka dostatočnú variabilitu.

Chybičkami krásy na inak dokonalej tváričke je hlavne malá variabilita herných úloh a s tým súvisiaca hrateľnosť postavená na výlučne akčnom základe. Rovnako by sme privítali aj možnosť súperenia jednotlivých hráčov. Naopak, veľmi pozitívne vnímame možnosť cross-play kooperácie.

Titul je dostupný od 1. apríla pre PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series S/X a Google Stadia. Predplatiteľov služby Xbox Game Pass určite poteší pridanie titulu do aktuálnej ponuky.

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú