Plusy

+ Motivácia v podobe lepšieho vybavenia stále funguje
+ Nové schopnosti pre postavu Zane
+ Možnosť kooperacie v režime rozdelenej obrazovky

Mínusy

- Nové schopnosti postáv sú nevýrazné
- Arm race nepodporuje využívanie schopností jednotlivých postáv
- Obsahovo sa DLC približuje neplateným rozšíreniam

Populárny titul Borderlands 3 je vo svojej podstate predurčený k rôznym dodatočným rozšíreniam. Predsa len ide o hru, v ktorej je tvojou úlohou zlikvidovať čo najväčší počet nepriateľov za účelom získania tých najefektívnejších (v tomto prípade aj najefektnejších) zbraní, aby si mohol zničiť ešte viac protivníkov a našiel ešte lepšie prostriedky hromadného ničenia.

Za málo peňazí málo muziky

Kým predchádzajúce prídavky boli zamerané na rozšírenie príbehového pozadia, najnovšie sa autori snažili sústrediť na zmenu tempa samotnej hrateľnosti. Novinka, prozaicky nazvaná Director’s Cut je tak veľmi zaujímavým rozšírením, trochu využívajúcim ešte stále vysoký záujem o žáner battle royale. Veteránov, ktorí strávili vo svete Pandora stovky hodín určite zaujmú nové stromy schopností pre jednotlivé postavy a hlavne možnosť objaviť nové legendárne predmety.

Týmto sme vlastne skončili vymenúvanie obsahu v Season pass 2: Director’s Cut. Ponuka je tentokrát naozaj o trochu chudobnejšia ako by sa dalo čakať. Ak hľadáš nové príbehové misie, budeš žiaľ sklamaný. Je ale jeden nový herný mód a pridanie ďalších schopností postavám dostatočnou motiváciou na kúpu tohto prídavku za plnú cenu? Odpoveď ale nie je taká jednoduchá, ako by to na prvý pohľad mohlo vyzerať.

Prvá časť dodatočného obsahu, teda nové stromy schopností pre jednotlivé postavy, je k dispozícii okamžite po inštalácii. Ak si vo svete Borderlands 3 nováčikom a začínaš s novým charakterom, môžeš využívať možnosti prídavku okamžite.

Svoju postavu teda môžeš rozvíjať doposiaľ nevidenými schopnosťami. Väčšina z nich je nanešťastie pomerne nezaujímavá a narovinu priznávame, že pridanie novej postavy by nás potešilo viac.

Novinka v podobe Arm race prináša úplne iný spôsob hrania Borderlands 3

Výnimka však potvrdzuje pravidlo a to platí aj v tomto prípade. Kým pri väčšine postáv ide o nevýrazné schopnosti so slabou využiteľnosťou, bojovník Zane so svojim novým zameraním s názvom The Professional, je iná káva.

Možnosť využiť MNTIS  kanón umiestnený na ramene posúva hrateľnosť za túto postavu na úplne iný level. V kombinácii s novými zbraňami sa z teba stane skutočný stroj na zabíjanie. Nemusíš sa ale báť, stále ide o komiksovo ladenú a humorne ladenú akciu.

Ostatné postavy sú na tom o poznanie horšie. Teda, aby sme predišli nedorozumeniam, postavy a ich schopnosti v pôvodnom titule boli a sú stále skvelé, avšak schopnosti pridané v tomto dodatku nás neoslovili. FL4K dostal do vienka strom schopností označený ako Trapper. Po novom tak môže vyhodiť protivníkov na pár sekúnd do vzduchu, kde im následne uštedrí tvrdý úder.

Charizmatická Moze získava nového, autonómneho robota, ktorý výrazne podporuje jej palebnú silu. Amara sa po novom môže spoľahnúť na schopnosť Phaseflare spôsobujúci okamžité zamrazenie nepriateľov a v neskorších fázach aj ovládanie ďalších elementov.

Nové schopnosti nie sú zlé, oproti pôvodným sú však pomerne nezaujímavé a neprinášajú veľa nového. Teda, okrem spomínaného Zanea, ktorý je výkladnou skriňou toho ako to má vyzerať.

Dámy a páni, pohodne sa usaďte, začína Arm race!

Druhou z noviniek je Battle royale mód s názvom Arm race. Spustiť ho môžeš buď priamo z menu, podmienkou je však charakter na 13. úrovni. V prípade, že máš titul rozohraný a tvoja úroveň je dostačujúca, objaví sa ti nová vedľajšia úloha, ktorá ťa zavedie na bývalú vojenskú základňu Stormblind komplex. Táto obrovská, snehom pokrytá mapa, bude tvojim domovom nasledujúcich pár hodín. Alebo aj nie.

Koncept celého Director’s cut prídavku tu dostáva riadne na frak. V Arm race totiž nemôžeš využívať žiadnu zo svojich schopností. Pri battle royale mapách je prirodzené, že nemáš k dispozícii žiadne zbrane, v roztrúsených truhliciach ich je totiž dostatok, ale prečo tu nemôžeme využívať svoje schopnosti? Toto nepochopiteľné dizajnérske rozhodnutie týmto odsúva tento mód do šedého priemeru. Strieľanie po nepriateľoch sme totiž už pár krát videli…

Na rozlohou obrovskej mape môžeš celiť množstvu rozličných nepriateľov sám alebo v skupine až štyroch spoločníkov. Vašou úlohou je získanie dostatočného arzenálu na elimináciu protivníkov, aby ste sa nakoniec postavili finálnemu bossovi.

Situáciu sťažuje snehová búrka, neustále sa približujúca a zmenšujúca herné prostredie. Na mape nachádzaš rôzne zbrane a po úspešnom zdolaní záverečnej kreatúry získaš výnimočné vybavenie v podobe legendárnych zbraní, či brnenia.

Kooperácia viacerých hráčov v móde rozdelenej obrazovky funguje výborne

Práve toto unikátne vybavenie bude hlavným dôvodom a hnacím motorom pre tých z vás, ktorí sa rozhodnú pre kúpu Director’s cut. Nové, legendárne zbrane môžeš naplno využiť v ďalších bojoch v Arm race alebo priamo v kampani. Má to ale háčik.

Vybavenie získané v Arm race musíš odoslať zo špeciálnych, na tento účel pripravených, miest priamo do svojho trezoru. Ak padneš v boji a nestihneš to,  prichádzaš o všetko, čo si v priebehu misie nazbieral.

Pár výstrelov na záver

Borderlands 3 je veľmi špecifickým titulom so stálou hráčskou základňou, ktorí s radosťou uvítajú každé nové rozšírenie prinášajúce im dôvod stráviť ďalšie hodiny vo svete Pandora. Vidina stále lepších zbraní je pre niektorých jedincov natoľko silná, že na základni Stormblind complex strávia hromadu času. Noví hráči si môžu Arm race vyskúšať okamžite s pred definovanými postavami.

Stále sa však nevieme zbaviť nepríjemného pocitu, že porcia obsahu naservírovaná Gearboxom je tentokrát príliš malá. Pre porovnanie, štúdio DICE pridalo do svojho posledného počinu s názvom Battlefield V rovnaký herný mód s názvom Firestorm zadarmo. Director’s cut si fanúšikov ale určite nájde, aj napriek svojim nedostatkom. Možnosť hrať v režime rozdelenej obrazovky tomu veľmi napomáha.

Pre novopečených majiteľov herných zariadení PlayStation 5 a Xbox Series X máme dobré správy. Súčasne s dodatočným obsahom totiž Gearbox vydali update, ktorý upravuje vizuál pre next-gen konzole, na ktorých beží titul v natívnom 4K rozlíšení pri 60 fps, a to bezplatne pre všetkých majiteľov pôvodnej hry. Season Pass 2 Director’s Cut je k dispozícii pre Playstation 4, Xbox One a PC za cenu 15 €.

HODNOTENIE

6.5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom