Sága Rusko verzus Apple, ktorá začala ešte koncom roka 2019, má prekvapivú dohru. Americká spoločnosť sa podvolila novým zákonom administratívy prezidenta Vladimira Putina a pri úvodnom nastavení nových iPhonov bude ponúkať vládou schválené aplikácie, upozornil 9To5Mac.

V roku 2019 vyšiel na povrch nový ruský zákon, podľa ktorého sa budú môcť v krajine predávať len tie zariadenia, ktoré budú mať v systéme predinštalovaný vládny softvér.

To si samozrejme vyslúžilo obrovskú kritiku najmä od samotných výrobcov, pričom Apple toto konanie dokonca prirovnával k jailbreakingu a narušeniu bezpečnosti a dokonca hrozilo, že opustí ruský trh. Zákon mal pôvodne vstúpiť do platnosti už v júli 2020, no bol však posunutý až na apríl 2021.

Apple sa podvolil Rusku, vládne aplikácie budú súčasťou iPhonov

Podľa najnovších informácií, ktoré ako prvý priniesol ruský server Vedomosti.ru a pre The Verge ich potvrdil už aj samotný výrobca sa Apple nakoniec opatreniu podvolil, a od 1. apríla tak bude pri úvodnom nastavení nových iPhonov ponúkať používateľom možnosť nainštalovať si vládne aplikácie vrátane webového prehliadača, antivírusu či klientov pre správy a e-maily.

Dobrou správou však je, že inštalácia týchto aplikácií nebude povinná a používatelia si tak môžu nainštalovať len zopár z nich, alebo žiadne. Po dokončení nastavenia budú taktiež voľne odstrániteľné. Predstavitelia vlády sa pre Vedomosti.ru vyjadrili, že cieľom nie je uprednostniť konkrétne firmy, a svoj zoznam aplikácií plánuje postupne rozširovať.

„Ministerstvo pre digitálne technológie nemá záujem o to, aby populárne aplikácie zahrnuté v povinnom zozname pred inštaláciou zaujali dominantné postavenie. Ak sa na trhu objavia alternatívy lepšie, ktoré sa ukážu ako zaujímavé pre používateľov a rýchlo si získajú popularitu, budú zahrnuté do tohto výberu,“ uviedol pre Vedomosti.ru hovorca ministerstva.

Neprehliadni
Za komentár na webe dostal 6 rokov väzenia. V Česku odsúdili podporovateľa útoku teroristov exemplárnym spôsobom

Aj napriek týmto „poľahčujúcim okolnostiam“ však ide o veľkú zmenu, ktorú Apple musel učiniť. Americký gigant totiž roky tvrdo bojovala proti spoločnostiam, ktoré chceli mať vplyv na to, čo príde predinštalované v jeho smartfónoch. To je v kontraste napríklad s mnohými výrobcami smartfónov s Androidom, ktoré často prídu s kopou predinštalovaného balastu.

Prečítaj si tiež
Vytúžený výsledok neprichádza, pohyb ľudí je aj po týždni tvrdého lockdownu vysoký. Toto odhalili o Slovákoch dáta Apple, Google a Waze

Spoločnosť sa však ruskej vláde podvolila už viackrát, pričom azda najznámejší je prípad Krymského poloostrova, ktorý sa ruským používateľov máp od Apple zobrazuje ako ruské územie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom