Mnohí používatelia internetu nadobúdajú v komentároch a diskusiách mylný pocit, že sa môžu vyjadrovať akýmkoľvek spôsobom. Nadávky či vyhrážanie alebo schvaľovanie trestných činov sa tak žiaľ stáva realitou pri mnohých príspevkoch. Na podobný komentár teraz doplatil muž z Česka, ktorý schvaľoval teroristický útok na Novom Zélande. Súd mu udelil 6 rokov za mrežami nepodmienečne, píše Deník.cz.

Mladý Čech bol obžalovaný zo zločinu propagácie a podpory terorizmu kvôli svojmu komentáru na internete. Príspevok zverejnil pod video s násilnými zábermi z teroristického útoku na mešitu v Novom Zélande spred 2 rokov. Predmetné video sa spolu s jeho komentárom, ktorý poslal pod prezývkou „SSMAN“, nachádzalo na stránke, ktorá zverejňuje erotický a násilný obsah.

Čech podporoval na internete terorizmus, hrozí mu väzenie

Muž mal tento web navštevovať pravidelne už od strednej školy a komentár pod videom zverejnil ešte v roku 2019, krátko po teroristickom útoku na mešitu. Obžalovaný sa k skutku priznal a potvrdil, že komentár skutočne napísal on. Predseda Krajského súdu v Brne uviedol, že sa obžalovaný dopustil zločinu schvaľovania teroristického činu.

Jak jim chutná jejich medicína??? Dobrá práce!??“ – znelo v komentári obvineného muža, ktorému hrozil 5 až 15 ročný trest za mrežami. Za takéto konanie mu súd nakoniec vymeral 6 rokov nepodmienečne.

Obvinený skutok oľutoval, tvrdí, že nešlo o schvaľovanie terorizmu, ale o „kritiku“. Voči rozsudku sa odvolal. Štátna zástupkyňa však na súde podotkla dôležitosť vyšetrovania takýchto prípadov a včasné podchytenie problému.

„Nebezpečnosť týchto činov spočíva v tom, že nikdy nevieme, ako je človek ďaleko od slov k činom. Ľudia si všeobecne myslia, že internet je verejné fórum, kde sa môžu vyjadrovať k čomukoľvek, akokoľvek a bez limitov. Ono to tak nie je,“ vyjadrila sa podľa Deníka.cz zástupkyňa Petra Lastovecká.

Pre súd v Brne išlo v tomto prípade o vôbec prvý podobný rozsudok za takýto zločin spáchaný v online svete. Viaceré podobné rozsudky doteraz udeľoval najmä pražský súd. Podobný súdny proces sa prednedávnom objavil pritom aj na Slovensku.

Za internetové komentáre v inom prípade odsúdili aj Slovákov

Na jeseň minulého roka totiž súd v Trebišove rozhodol o vine a treste obžalovaných mužov v prípade poškodenia cti a dôstojnosti bývalého primátora mesta. Na Facebooku šírili klamstvá, nakoniec dostali pokutu 40 000 €, informoval Denník N.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr / Tony Webster

Obvinení boli 4 muži. Najvyššiu pokutu 12 000 € dostal fotograf agentúry TASR Roman Hanc, podnikatelia Michal Keclík a Huber Písešný majú zaplatiť po 10 000 € a výtvarník Milan Juhás obišiel s pokutou 8 000 €. Takýto trest za šírenie klamstiev na sociálnej sieti je na Slovensku nevídaný.

NEPREHLIADNI
Obyvatelia slovenského mesta šírili na Facebooku klamstvá o bývalom primátorovi. Súd im udelil mastnú pokutu

Doteraz sme sa mohli stretávať len so správami o vyšetrovaní stránok a ľudí, ktorí šírili na Facebooku dezinformácie. Príkladom môže byť vyšetrovanie web stránky Bádateľ.sk, na ktorú podalo žalobu Ministerstvo zdravotníctva SR za šírenie dezinformácií a prípadu sa po polroku začala venovať aj polícia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom