Austrálsky startup Recharge Industries predstavil nové batérie, ktoré dokáže vyrábať aj bez toho, aby bolo nutné používať materiály alebo komponenty z Číny, ktoré sú ekologicky závadné a zásadne zhoršujú emisie životného cyklu takýchto zariadení. Ako píše Interesting Engineering, krajinu pomocou nich dokážu poháňať ďalších sto rokov.

Najväčší dodávateľ lítia

Aj keď je Austrália najväčším dodávateľom lítia, hlavnou zložkou moderných batérií používaných nielen v domácnostiach a vyrovnávacích sieťach, ale tiež v elektromobiloch, Čína stále vyrába až približne 80 % samotných batérií pre celý svet. Recharge Industries chce odštartovať stavbu továrne v druhej polovici tohto roka a výrobu niekedy koncom roka 2024.

„Austrália je nová Saudská Arábia novej energetickej éry. Máme všetky kľúčové kritické minerály pre poháňanie najbližších 100 rokov,“ vysvetľuje pre Bloomberg David A. Collard, zakladateľ spoločnosti Recharge Industries. Najprv má továreň ročne vyrábať batérie s celkovou kapacitou 2 GWh, ktorá sa má ale neskôr rozšíriť až na 30 GWh ročne.

Spoločnosť už má aj niekoľko dohôd, medzi ktorými sú dohody s Indiou a jej plánmi na implementáciu obnoviteľných zdrojov a transformáciu energetického priemyslu. Kľúčovou výhodou je však to, že žiadne z týchto batérií neobsahujú materiály z Číny, či už sa jedná o lítium, nikel alebo kobalt, ktorého sa snažia mnohé spoločnosti zbaviť.

Dokážeme ich recyklovať

Lítiové batérie je dnes, napriek kritike a pochybnostiam, možné efektívne recyklovať. Najväčšia továreň na recykláciu rastie v Nórsku a každoročne má spracovať 12 000 ton batérií elektromobilov, teda približne 25 000 kusov – to je dostatok na pokrytie celej flotily elektromobilov v Nórsku.

Neustále prichádzajú nové

Batérie neustále prechádzajú vývojom, ktorý intenzívne urýchlila rýchla implementácia elektrických vozidiel. Ich množstvo na cestách rýchlo rastie a zvyšujúci sa záujem vyžaduje, aby spoločnosti pracovali na parametroch ich batérií. Nutné je zvyšovať nielen ich kapacitu a energetickú hustotu, ale tiež životnosť a možnosť recyklácie, ktorá znižuje dopad na životné prostredie.

Pexels

Už pri dnešných technológiách má byť aj po skončení životného cyklu auta, ktorý sa odhaduje na zhruba 15-20 rokov, má byť batéria stále funkčná so 60-70 % pôvodnej kapacity. Akumulátor je následne možné ďalej využiť ako úložisko energie v domácnosti alebo vo veľkých energetických centrách.

Nie je žiadnym tajomstvom, že batéria v elektromobile degraduje. Najvyššia miera degradácie je pritom počas prvých 12 mesiacov používania, kedy môže kapacita klesnúť aj o niekoľko percent.

Následne sa ale degradácia spomalí a aj dnes máme na cestách niekoľkoročné elektromobily, ktoré majú stále degradáciu nižšiu než 10 %.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú