CEO jednej z najväčších ropných spoločností na svete ExxonMobil, Darren Woods, povedal, že nevidí zmysel v elektrických vozidlách, ak budú nakoniec ajtak poháňané energiou z uhlia. O téme píše The Driven.

Elektromobily nemajú zmysel, ak sú poháňané uhlím

Podľa šéfa jednej z najväčších ropných spoločností na svete, ExxonMobil, nemajú elektromobily zmysel, ak ajtak skončia nabíjané energiou vyrobenou z uhlia. CEO spoločnosti, Darren Woods, to povedal na stretnutí Klimatickej iniciatívy v oblasti ropy a plynu v New Yorku.

Jeho komentár zaznamenala korešpondentka z Reuters, Devika Kumar, ktorá ho neskôr citovala na svojom Twitteri. „Aký je zmysel mať elektrické vozidlá, ktoré ajtak skončia poháňané energiou z uhlia.“, povedal Woods.

Práve CEO ropného giganta, ktorý bol v roku 1989 zodpovedný za enviromentálnu katastrofu vo forme ropnej škvrny Exxon Valdez na Aljaške. A aj keď je pravda, že na celom svete stále existuje veľa území, ktoré sú poháňané energiou z uheľných elektrární, obnoviteľné zdroje energií sú stále viac na vzostupe nie len v rozvinutých krajinách.

Celkové emisie elektromobilov klesajú

Zaujímavé tiež je, že podľa údajov zo štúdie, ktorú vypracoval v januári tohto roku Bloomberg, sú elektrické vozidlá ekologickejšie ako tie so spaľovacími motormi aj vtedy, keď sú nabíjané sieťou, ktorá je plne poháňaná energiou z uhlia, informuje Teslarati.

Každým rokom sa emisie elektromobilov dokonca znižujú, k čomu prispieva hlavne budovanie sietí poháňelektrombilaných energiou z obnoviteľných zdrojov. „Keď sa vyrobí vozidlo so spaľovacím motorom, jeho emisie sú naveky stanovené. V prípade elektromobilu však každý rok klesajú, pretože sieť napájania sa stáva čistejšou.“, uviedol analytik z Bloomberg NEF, Colin McKerracher.

Uhlie ako zdroj energie je už minulosťou

Príkladom sú údaje zo Správy informácií o energií USA, ktoré ukazujú, že v roku 2018 tvorilo uhlie menej než tretinu zdrojov elektrickej energie vyrobenej v krajine, pričom u nás to bolo napríklad iba 10,3 %. Toto číslo bude pravdepodobne klesať, čo podporuje aj mnoho iniciatív po celom svete, využívajúcich napríklad solárne systémy pre domácnosti.

Uhlie dokonca v budúcnosti možno nebude ani potrebné, čo dokazujú inovácie v oblasti obnoviteľných energií. Vyúsťuje to okrem iného aj do poklesu ExxonMobil v priebehu rokoch, pričom začiatkom tohto mesiaca bol ropný gigant vyradený z 10 najlepších spoločností v zozname S&P 500, kde mal v roku 2009 ešte prvé miesto.

Zobraziť celú galériu (3)
Spoločnosť ExxonMobil bola v roku 1989 zodpovedná za enviromentálnu katastrofu vo forme ropnej škvrny Exxon Valdez na Aljaške. / Zdroj: Youtube / TomoNews US

Miesto ExxonMobil zastúpila spoločnosť Visa, ktorá sa pridala k ďalším veľkým hráčom ako Microsoft, Apple či Amazon, ktoré berú klimatické zmeny vážne. S prítomnosťou progresívnych spoločností ako Tesla, ktoré sa o prechod na trvalo udržateľné zdroje energií usilujú už od svojho vzniku, tak podobné výroky šéfa ropného giganta ExxonMobil naznačujú, ktorým smerom sa zatiaľ uberá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom