CEO jednej z najväčších ropných spoločností na svete ExxonMobil, Darren Woods, povedal, že nevidí zmysel v elektrických vozidlách, ak budú nakoniec ajtak poháňané energiou z uhlia. O téme píše The Driven.

Elektromobily nemajú zmysel, ak sú poháňané uhlím

Podľa šéfa jednej z najväčších ropných spoločností na svete, ExxonMobil, nemajú elektromobily zmysel, ak ajtak skončia nabíjané energiou vyrobenou z uhlia. CEO spoločnosti, Darren Woods, to povedal na stretnutí Klimatickej iniciatívy v oblasti ropy a plynu v New Yorku.

Jeho komentár zaznamenala korešpondentka z Reuters, Devika Kumar, ktorá ho neskôr citovala na svojom Twitteri. „Aký je zmysel mať elektrické vozidlá, ktoré ajtak skončia poháňané energiou z uhlia.“, povedal Woods.

Práve CEO ropného giganta, ktorý bol v roku 1989 zodpovedný za enviromentálnu katastrofu vo forme ropnej škvrny Exxon Valdez na Aljaške. A aj keď je pravda, že na celom svete stále existuje veľa území, ktoré sú poháňané energiou z uheľných elektrární, obnoviteľné zdroje energií sú stále viac na vzostupe nie len v rozvinutých krajinách.

Celkové emisie elektromobilov klesajú

Zaujímavé tiež je, že podľa údajov zo štúdie, ktorú vypracoval v januári tohto roku Bloomberg, sú elektrické vozidlá ekologickejšie ako tie so spaľovacími motormi aj vtedy, keď sú nabíjané sieťou, ktorá je plne poháňaná energiou z uhlia, informuje Teslarati.

Každým rokom sa emisie elektromobilov dokonca znižujú, k čomu prispieva hlavne budovanie sietí poháňelektrombilaných energiou z obnoviteľných zdrojov. „Keď sa vyrobí vozidlo so spaľovacím motorom, jeho emisie sú naveky stanovené. V prípade elektromobilu však každý rok klesajú, pretože sieť napájania sa stáva čistejšou.“, uviedol analytik z Bloomberg NEF, Colin McKerracher.

Uhlie ako zdroj energie je už minulosťou

Príkladom sú údaje zo Správy informácií o energií USA, ktoré ukazujú, že v roku 2018 tvorilo uhlie menej než tretinu zdrojov elektrickej energie vyrobenej v krajine, pričom u nás to bolo napríklad iba 10,3 %. Toto číslo bude pravdepodobne klesať, čo podporuje aj mnoho iniciatív po celom svete, využívajúcich napríklad solárne systémy pre domácnosti.

Uhlie dokonca v budúcnosti možno nebude ani potrebné, čo dokazujú inovácie v oblasti obnoviteľných energií. Vyúsťuje to okrem iného aj do poklesu ExxonMobil v priebehu rokoch, pričom začiatkom tohto mesiaca bol ropný gigant vyradený z 10 najlepších spoločností v zozname S&P 500, kde mal v roku 2009 ešte prvé miesto.

Zobraziť celú galériu (3)
Spoločnosť ExxonMobil bola v roku 1989 zodpovedná za enviromentálnu katastrofu vo forme ropnej škvrny Exxon Valdez na Aljaške. / Zdroj: Youtube / TomoNews US

Miesto ExxonMobil zastúpila spoločnosť Visa, ktorá sa pridala k ďalším veľkým hráčom ako Microsoft, Apple či Amazon, ktoré berú klimatické zmeny vážne. S prítomnosťou progresívnych spoločností ako Tesla, ktoré sa o prechod na trvalo udržateľné zdroje energií usilujú už od svojho vzniku, tak podobné výroky šéfa ropného giganta ExxonMobil naznačujú, ktorým smerom sa zatiaľ uberá.

Pošli nám TIP na článokElektromobilita