Tesla je považovaná za priekopníka vo vývoji takzvaných autopilotov, ktoré používateľom poskytujú autonómnu jazdu. Spoločnosť sa snaží systém neustále vylepšovať, pričom hlavným cieľom je pridávanie nových funkcií. Čoskoro sa dočkáme aktualizácie, ktorá opäť prinesie pár zaujímavých noviniek.

Autopilot americkej Tesly sa môže pochváliť množstvom úspechov. Patria medzi ne hlavne situácie, kedy dokázal zabrániť dopravnej nehode. Žiaľ, stali sa aj prípady, kedy sa mu to nepodarilo. V každom prípade ide o technológiu, ktorá je pomerne mladá a stále sa vyvíja. Aj napriek všetkému je však obdivuhodné, čo systém dokáže.

Tesla rozlišuje dva typy autonómnej jazdy. Tým prvým je základný autopilot, ktorý prispôsobuje rýchlosť vozidla okolitej premávke a taktiež pomáha pri riadení v jasne označenom pruhu použitím tempomatu. Okrem tejto základnej funkcie však poznáme aj funkciu s plnohodnotným autopilotom, čiže samostatnú jazdu len v réžii auta.

Tá obsahuje aj možnosť automatickej zmeny jazdného pruhu, automatickej navigácie, automatického parkovania či ďalších užitočných funkcií. Podľa najnovších informácií sa už čoskoro môžeme tešiť na novú aktualizáciu, ktorá umožní automatické zastavenie na semafóroch či čítanie dopravných značiek.

Vozidlo by sa tak vedelo pohybovať aj v mestskom prostredí, nakoľko po novom dokáže samostatne zastaviť na červenú alebo na stopku, pokiaľ by sa na križovatke nenachádzala svetelná signalizácia. Zdá sa, že Tesla túto aktualizáciu už ponúkla malej skupine vlastníkov, ktorí testujú jej beta verziu. Na sociálnej sieti Twitter sa totiž objavilo video Modelu 3 aj s novým softvérom.

Model 3 dokáže samostatne zastaviť na červenej, pričom všetky dôležité informácie sa zobrazujú na displeji v novom grafickom prevedení. Portál Electrek informuje, že funkcia bude dostupná pre všetkých majiteľov vozidiel Tesla s najnovším autopilotom, ktorí zaplatili aj za balík obsahujúci tieto nové funkcie.

Zatiaľ nie je známe, kedy sa bude aktualizácie distribuovať do ostrej prevádzky. Podľa videa je však zrejmé, že Tesla je k tomuto kroku veľmi blízko. Môže to trvať niekoľko dní, ale aj týždňov, no očakáva sa, že už koncom marca by aktualizáciu mohli dostať prví zákazníci. Tesla však majiteľom vozidiel aj naďalej odporúča, aby stále držali ruky na volante, v prípade potreby prevziať kontrolu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom