Automobilový priemysel sa za uplynulé roky výrazne zmenil a veľkých noviniek sme sa dočkali aj v takmer uplynulom roku 2019. Vývoj motorov odrážajú aj výsledky známej ankety, v ktorej je každoročne vybraných 10 najlepších pohonných jednotiek áut. WardsAuto tentokrát opäť zverejnil rebríček 10 najlepších motorov automobilov, ktorý potvrdzuje výrazný posun výrobcov k elektromobilite.

Automobilky v Európe sa poddali trendu znižovania objemov motorov, no okrem toho aj mnohí zahraniční výrobcovia vybavujú nové modely áut elektromotormi či výrazne upravenými spaľovacími agregátmi v kombinácii s elektromotormi. Hybridy sa stali obľúbencami mnohých vodičov a svoje miesto si niektoré našli aj v tomto rebríčku.

Prednosť dostali elektrifikované agregáty a aj elektromotory

Okrem toho sa medzi TOP 10 budúcoročnými motormi umiestnil aj elektrický motor od spoločnosti Hyundai. Keď sme však hovorili o zmenšovaní objemov motorov, nemali sme tým namysli miniatúrne 1-litrové 3-valcové agregáty, ktorým ako-taký výkon dodáva turbo. Vo výsledkoch ankety WardsAuto sa totiž ocitli medzi menej objemnými motormi 2-litrové motory Hondy či Nissanu, ale aj väčšie jednotky pre americké vozidlá.

Nenechaj si ujsť
Výskumníci prišli s vynálezom, ktorý zachraňuje osud dieselových motorov

V minulých rokoch sa na zozname ocitlo viacero renomovaných výrobcov luxusných áut, no tento rok sa miesto našlo iba pre BMW a Mercedes-Benz. Tento výber tak odráža aj výsledky vývoja nových typov motorov a zmeny v emisných normách, kvôli ktorými čoraz častejšie vidíme nielen hybridy, ale aj mild-hybridy, vodíkové autá či práve spomínané elektromobily. Porota vyberala víťazov celkovo z 26 nových či vylepšených motorov áut, informuje Motor1.

Ich cena pritom nemala v základe prekračovať 65 000 dolárov, teda zhruba 59 000 €. Do finálneho zoznamu sa nakoniec dostali pohonné jednotky od automobiliek BMW, Mercedes-Benz, GMC, Chevrolet, Nissan, Hyundai, Honda, Ford, no nájdeme tam aj 3,6-litrový mild-hybrid pre pick-up RAM 1500. Veď pozri sa sám, ktoré motory ohodnotil WardsAuto ako tie najlepšie pre rok 2020.

Zoznam 10 najlepších motorov pre rok 2020:

  • BMW 3.0L DOHC Turbocharged I-6 – BMW M340i
  • Daimler 3.0L DOHC 48V Turbo I-6 – Mercedes-Benz GLE450
  • FCA 3.6L DOHC 48V eTorque V-6 – Ram 1500
  • Ford 2.3L DOHC High Performance Turbo 4-Cyl. – Ford Mustang
  • GM 3.0L DOHC Turbodiesel I-6 – GMC Sierra
  • GM 6.2L OHV V-8 – Chevrolet Corvette Stingray
  • Honda 2.0L DOHC Atkinson i-VTEC 4-Cyl./HEV – Honda Accord Hybrid
  • Hyundai 150 kW Propulsion System – Hyundai Kona EV
  • Hyundai 1.6L DOHC Turbocharged 4-Cyl. – Hyundai Sonata
  • Nissan 2.0L DOHC VC-Turbo 4-Cyl. – Nissan Altima

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom