Zatiaľ čo chladnička nepretržite bzučí a WiFi router neustále bliká, účet za elektrinu často stúpa bez povšimnutia. Vzhľadom na neustále rastúce ceny elektriny sa téma spotreby energie stáva čoraz aktuálnejšou nielen z ekologických, ale aj ekonomických dôvodov.

Aj z tohto dôvodu sa odborníci z Nemecka pozreli na najväčších žrútov energie v domácnostiach v Európe. Zatiaľ čo niektoré miesta v tejto nie zrovna pozitívnej „TOP 10“ nie sú prekvapivé, iné ťa svojim umiestnením poriadne zaskočia. Na tému upozornil portál Ingenieur.

10. miesto: WiFi router

V dnešnom svete si absenciu internetového pripojenia vie predstaviť azda len málokto. Pre niektorých však môže byť pomerne zarážajúce, že taká nenápadná vecička ako je WiFi router sa umiestnila medzi najväčšími žrútmi elektrickej energie.

Freepik

Tento malý technologický zázrak, ktorý v mnohých domácnostiach funguje bez najmenšej prestávky, odoberá viac elektriny, ako sa možno pôvodne predpokladalo.

Moderné routery sú oproti tým minulým nielen výrazne výkonnejšie, ale aj vybavené pokročilými technológiami, ktoré optimalizujú dátovú prevádzku a udržujú naše pripojenie stabilné. Používanie týchto high-tech funkcií však prináša zvýšenú spotrebu energie.

Štandardný router spotrebuje v priemere 0,12 až 0,24 kWh za deň. V konečnom dôsledku sa za rok napočíta aj táto na prvý pohľad nízka hodnota, čo sa prejaví na učte za elektrickú energiu.

9. miesto: TV

Na 9. mieste tohto neslávneho rebríčka sa umiestnili ústredné prvky mnohých obývačiek. Hoci moderné TV, najmä tie s technológiou LED sú výrazne energeticky účinnejšie ako ich predchodcovia, aj moderná smart televízia dokáže za hodinu spotrebovať 0,05 až 0,2 kWh.

8. miesto: Práčka

Práčka je neoddeliteľnou súčasťou našich domácností. Zabezpečuje čisté oblečenie a čerstvú posteľnú bielizeň, no tento komfort je spojený so značnou spotrebou energie.

V závislosti od modelu a zvolených pracích programov spotrebuje práčka 0,5 až 2 kWh na jeden prací cyklus. Ak vezmeme do úvahy, koľkokrát týždenne perieme, niet sa čomu čudovať, že práčky patria medzi najväčších žrútov energie.

stevepb/ Pixabay

7. miesto: Umývačka riadu

Zatiaľ čo práčka zaisťuje čisté oblečenie, umývačka riadu prevzala v kuchyni svoje stále miesto a berie na seba zodpovednosť za dokonale čistý riad. Priemerný umývací cyklus spotrebuje medzi 1 a 1,5 kWh, čo katapultuje umývačku riadu na 7. miesto medzi 10. najväčšími žrútmi energie v domácnostiach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP