Google a Apple patria medzi dvoch rivalov, ktorí si „do kapusty“ lezú v mnohých segmentoch. Každá spoločnosť sa snaží pritiahnuť čo najviac používateľov, no tí nedokážu vždy len tak prejsť jednoducho na konkurenčnú platformu. Apple obmedzuje možnosti zdieľania dát medzi iOS a Androidom, no k využívaniu oboch systémov bez straty údajov stačí naozaj málo. 

Svet smartfónov sa od svojho začiatku výrazne posunul vpred a spomedzi mnohých platforiem sa dodnes udržal len iOS od Apple a Android z dielne jeho protivníka. Tieto dva systémy zápasia o priazeň používateľov v každom smere. Pre mnohých je preto zložité rozhodnúť sa pre kúpu smartfónu s konkurenčným operačným systémom. Tí, ktorí vystriedali niekoľko modelov s týmito systémami vedia, že Apple nemá Android veľmi v láske. Mnohokrát sa preto môže stať proces prenášania údajov z iPhonu do nového Androidu veľkým problémom, a to najmä, ak je používateľ „zamknutý“ v ekosystéme Apple zariadení. Pri používaní však stačí spraviť len zopár jednoduchých zmien, aby mohol každý striedať smartfóny s iOS a Androidom. Pritom sa nestratí ani jediná poznámka, či kontakt.

Za problémy pri prechode na konkurenčnú platformu nie je vinný operačný systém.

Pre zarytých fanúšikov a používateľov všetkých softvérových Apple produktov je prenesenie údajov do Androidu zložitým krokom. Spoločnosť z Cupertina si od seba svojich zákazníkov len tak nepustí a jej aplikácie doslova vtiahnu každého do ekosystému, z ktorého cesta von nie je ľahká. Stačí pritom do svojho iPadu či iPhonu nainštalovať zopár aplikácií od Googlu a problém môže byť omnoho menší. Jednoduchou zálohou údajov v Google aplikáciách si tak používatelia môžu tieto dáta pohodlne preniesť do nového Android zariadenia.

Využívanie ekosystému Googlu prináša mnoho nesporných výhod.

Nie každý je stotožnený s používaním zariadení iba od jedného výrobcu a jeho aplikáciami. Mnohí preto na rôznych zariadeniach volia softvér, ktorý im umožní mať svoje dáta neustále pri sebe, bez ohľadu na to, aký smartfón, alebo počítač práve používajú. Prehliadač Google Chrome je skvelým prostriedkom ako mať aj vo svojom iPhone stále k dispozícii všetky záložky a heslá, ktoré boli uložené v desktopovej verzii. S rovnakým prístupom ponúkajú používateľom všetky údaje aj poznámky Google Keep, či aplikácie Fotky Google, Gmail, ale aj Kontakty Google.  Pri používaní takto orientovaných aplikácií je následne jedno, ak niekto ráno do svojho vrecka vezme iPhone, alebo Android smartfón.

Netreba brať ohľad na výrobcu, ale na kvalitné produkty.

Zobraziť celú galériu (5)
Austin Evans/YouTube

Nenechaj si ujsť
Google Pixel 2 je najlepším smartfónom pre sociálne siete

Veľa milovníkov smartfónov si zamilovalo iPhony už od prvého modelu, ktorý nahrádzali jeho ďalší nástupcovia. Apple sa jednoducho snaží zaujať tiež nádherným dizajnom, no rozhodne nie je jediný. Rovnakým smerom sa vydal aj Google, ktorý má na konte taktiež niekoľko smartfónov, ale tiež iných zariadení. Je preto na preferenciách každého zákazníka, či sa rozhodne pre MacBook, alebo Chromebook. V oblasti poskytovania služieb však Google odvádza lepšiu robotu a používateľom ponúka viac „slobody“. Spravovanie vlastných údajov na akomkoľvek smartfóne, hoci s rozdielnou platformou, je teda skutočne užitočné.

Google to jednoducho vie.

Tento softvérový gigant v technologickom svete dokázal, že svojim službami a produktami dokázal na svoju stranu pritiahnuť milióny spokojných používateľov. Tí si zamilovali nielen zariadenia, ale práve tiež jeho voľný ekosystém. Pokiaľ teda ešte niekto využíva výhradne aplikácie od Apple, poriadne si tým sťažuje život, a to najmä ak chce využívať aj konkurenčný Android. Obnovenie kontaktov a údajov z Kalendára vyzerá ako triviálna úloha, no nie vždy tomu tak je. So štipkou aplikácií od Google sa však stane synchronizácia dát medzi týmito dvoma rozdielnymi platformami omnoho jednoduchšou záležitosťou.

Veľkou prekážkou sú obchody s aplikáciami.

Každý používateľ má na svojom Google, či Apple konte mnoho aplikácií, za ktoré zaplatil, alebo si ich len tak bezplatne stiahol. Práve platené tituly sú mnohokrát dôvodom, prečo je zložité prejsť zo systému iOS na Android a naopak. Prenášanie aplikácií medzi týmito platformami nie je možné práve kvôli ich výrazným rozdielom. Majitelia iPhonu tak využívajú výhradne tituly pre iOS a fanúšikovia Androidu zasa iba aplikácie s príponou „.apk“.

Nenechaj si ujsť
Google Pay sa u nás poriadne rozbieha. V priemere míňame oveľa viac ako Česi

Množstvo populárneho softvéru je však zadarmo a je dostupný pre oba systémy, čo robí prechod medzi nimi o čosi jednoduchším. Ak však niekto má k svoju účtu pripútané desiatky platených aplikácií, zrejme by bola škoda ich nechať len tak vo virtuálnom obchode a prejsť na konkurenčnú platformu. Ideálnym spôsobom je ale využívať také aplikácie, s ktorými si bude môcť používateľ vychutnať ako iPhone, či iPad, tak aj Android smartfóny a tablety.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom