V súčasnosti sú elektromobily čoraz viac obľúbené hlavne vďaka stále lepším cenám a množstvom výhod, ktoré môžu majitelia využívať. Elektrické vozidlá predstavujú stále len malé percento celosvetového predaja, no automobilky do nich stále častejšie investujú obrovské množstvo peňazí.

Ak sa povie elektromobil, väčšine ľudí ihneď napadne spoločnosť Tesla. Z roka na rok však pribúdajú automobilky, ktoré do svojej výroby zaraďujú aj elektrické modely. Viacero odborníkov sa zhoduje v tom, že práve elektrické autá sú budúcnosťou dopravy, pričom majú v neďalekej budúcnosti nahradiť klasické vozidlá so spaľovacími motormi.

Elektrické autá sú v súčasnosti drahšie oproti tým bežným. Zapríčinené je to predovšetkým vysokou cenou batérií, od ktorých sa potom odvíja celková obstarávacia cena nového vozidla. Aj výrobný proces batérií sa posúva vďaka technológiám vpred, a preto môžeme očakávať, že ceny elektromobilov by sa mali v budúcnosti vyrovnať tým so spaľovacím motorom.

Medzi najobľúbenejšie elektrické vozidlá na Slovensku a v okolitých krajinách môžeme bezpochyby zaradiť Nissan Leaf, Hyundai Kona či mestský Renault Zoe.

Nissan Leaf je najlacnejší vo Francúzsku

Nissan Leaf je najpredávanejší elektromobil v Európe za rok 2018, pričom je veľmi obľúbený aj na Slovensku. Základná výbava ACENTA s výkonom 110 kW a batériou s kapacitou 40 kWh stojí od 36 130 €.

Zobraziť celú galériu (1)
Jeden z najpredávanejších elektromobilov na Slovensku, Nissan Leaf. Podľa normy WLTP má dojazd verzia so 64 kWh motorom až 385 km, Nissan

V Rakúsku stojí rovnaká výbava len s označením ZE1 MY19 36 800 €. V Maďarsku je názov základnej verzie rovnaký ako u nás, takže ACENTA ťa vyjde na 11 460 000 Ft, čo je v prepočte podľa aktuálneho kurzu 35 224 €. Vo Francúzsku vychádza verzia ACENTA na 30 400 € a v Nemecku majú opäť rovnaké označenie tejto verzie ako v Rakúsku (ZE1 MY19) za cenu od 36 800 €.

K južným susedom za Konou

Automobilka Hyundai vsadila pri navrhovaní dizajnu elektrického SUV Kona na odvážny vzhľad, ktorý môže niekto považovať dokonca za extravagantnejší. V každom prípade ide o zaujímavé vozidlo, ktoré sa u zákazníkov teší veľkej obľube. Na Slovensku si môžeš Hyundai Kona Electric kúpiť už za 35 490 €. Ide o základnú verziu s výkonom 100 kW a batériou, ktorej kapacita je 39 kWh.

Zobraziť celú galériu (1)
Extravagantnejší elektromobil s dojazdom 415 km, pričom cenovka na Slovensku začína na 35 490 €, Zdroj: Hyundai

V Rakúsku je momentálne dostupná len jedna verzia modelu Hyundai Kona Electric s názvom LEVEL 5. Ide o silnejšiu verziu s výkonom 150 kW a batériou s kapacitou 64 kWh. Jeho cena sa začína na 47 790 €. Základná verzia s 39 kWh batériou a výkonom 100 kW sa v Maďarsku začína na sume 29 811 € po prepočte podľa aktuálneho kurzu. Rovnaká verzia vychádza vo Francúzsku na  37 600 € a v Nemecku na 34 600 €.

ZOE sa najviac oplatí v Rakúsku

Renault ZOE je malý elektromobil vhodný do mesta, pričom obľúbený bude pravdepodobne hlavne u žien. Disponuje atraktívnym dizajnom, ktorý púta pozornosť, a veľmi slušným dojazdom na jedno nabitie.

Zobraziť celú galériu (1)
Renault ZOE je najlacnejší v Rakúsku, kde začína na cene od 25 290 €, Printscreen/Renault
Na Slovensku si kúpiš Renault ZOE vo výbave Life so 40 kWh batériou a výkonom 68 kW už za 31 300 €. V Rakúsku je rovnaká verzia lacnejšia a stojí 25 290 €. Ak sa rozhodneš pre kúpu v Maďarsku, priprav si 10 099 000 forintov, čo je v prepočte 31 040 € za výbavu Life. V domovskej krajine automobilky Renault sa cena základnej verzie s výkonom 68 kW začína na sume 32 100 € a v Nemecku stojí 26 100 €.

Niekde ušetríš až 6 000 €, ale…

Z porovnania je možné usúdiť, že ceny elektromobilov sú v závislosti od krajiny rozdielne, no v niektorých prípadoch ide až o príliš veľké rozdiely. Pri Nissane Leaf sú ceny na Slovensku, v Rakúsku, Maďarsku a Nemecku na približne rovnakej úrovni. Výrazný skok je vo Francúzsku, kde ťa vozidlo vyjde takmer o 6 000 € menej.

Hyundai Kona je v Rakúsku momentálne dostupná len v jednej verzii, takže aj cena je výrazne vyššia. Základná verzia však najlepšie vychádza v Maďarsku, kde ušetríš oproti kúpe na Slovensku necelých 7 000 €. Renault ZOE sa, naopak, najviac oplatí kúpiť v Rakúsku alebo v Nemecku, kde vychádzajú v porovnaní s ostatnými krajinami z testu o takmer 6 000 € lacnejšie.

Pri cenách určite zohráva svoju úlohu viacero faktorov. Jedným z nich sú aj rôzne dotácie a výhody od daného štátu či ďalšie zľavy a akcie automobilky. Ceny na Slovensku nie sú prestrelené a pohybujú sa približne na rovnakej úrovni. Ak chceš ušetriť, určite sa oplatí porozmýšľať nad kúpou Hyundaiu Kona Electric v Maďarsku alebo Renaultu ZOE v Rakúsku.

Treba sa však mať na pozore, nakoľko dotácie na kúpu elektromobilu sa vzťahujú len na nové vozidlá zakúpené na Slovensku. Viac sme sa tejto téme v detailnom článku, ktorú nájdeš ->TU<-.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom