Záujem o elektromobily je čoraz väčší aj v našich končinách. Prispieva tomu fakt, že automobilky sa snažia vyrábať stále dostupnejšie modely, no v neposlednom rade určite zaváži podpora štátu, ekologické zmýšľanie, či vidina možných výhod, ktoré vyplývajú z vlastnenia elektrického vozidla.

Aj Slovensko sa snaží pomôcť predaju elektromobilov, pričom na to využíva štátny dotačný program. Štát prispeje záujemcom o kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu. Druhé kolo dotácií na kúpu nového vozidla na alternatívny pohon bude fungovať na základe výziev, pričom prvá by sa mala objaviť už na túto jeseň.

Dotácia na kúpu elektromobilu by mala byť maximálne 35 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla. Majiteľ však súčasne musí vyradiť z evidencie vozidiel auto so spaľovacím motorom staršie ako 15 rokov. Ten, kto staršie auto nevyradí, môže dostať príspevok maximálne vo výške 25 % z ceny nového vozidla. Po prihlásení musí žiadateľ, ktorý dotáciu získal vozidlo používať najmenej 4 roky.

O príspevok môže požiadať každá fyzická osoba, ale aj firmy, či samosprávy. Príspevok sa však bude vzťahovať len na vozidlá predávané na Slovensku. Výnimkou budú vozidlá značky Tesla, ktorá zatiaľ nemá na Slovensku oficiálne zastúpenie.

Ponuka je pestrá, no viac je plug-in hybridov

V prípade, že uvažuješ nad kúpou elektromobilu alebo plug-in hybridu, tak máš aktuálne na výber celkom pestrý výber, pričom najväčšie zastúpenie majú práve plug-in hybridy. Medzi najzaujímavejšie plug-in hybridné vozidlá dostupné na slovenskom trhu patrí jednoznačne Audi A3 E-TRON, Hyundai IONIQ Plug-in Hybrid, Kia Optima, Toyota Prius Plug-in Hybrid, či Volkswagen Golf GTE alebo Volkswagen Passat GTE.

Zobraziť celú galériu (1)
Jeden z najpredávanejších elektromobilov na Slovensku, Nissan Leaf. Podľa normy WLTP má dojazd verzia so 64 kWh motorom až 385 km, Nissan

Medzi najobľúbenejšie elektromobily dostupné na slovenskom trhu patrí napríklad Nissan Leaf, Citroën C-Zero, Hyundai IONIQ Electric, Renault Zoe, Volkswagen e-Up, či BMW i3.

Lacnejšie povinnosti

Tak ako pri kúpe vozidla so spaľovacím motorom, tak aj pri kúpe elektromobilu alebo plug-in hybridu má nový majiteľ určité povinnosti. Najskôr je potrebné svoje nové vozidlo prihlásiť, pričom poplatok je pre majiteľov elektromobilov dlhodobo znížený. Za prvý zápis do evidencie vozidiel SR zaplatíš maximálne 33 €, pokiaľ je jediným zdrojom energie elektrina, prípadne ide o hybrid.

Veľkou výhodou pre majiteľov ekologickejších vozidiel sú určite aj nižšie dane. Základ dane pre vozidlá, ktoré majú jediný zdroj energie elektrinu sa určuje na základe výkonu motora v kW. Avšak elektromobily kategórie L, M a N majú nulovú ročnú sadzbu dane. Všetky hybridné vozidlá majú sadzbu dane zníženú až o 50 %, čo určite tiež poteší nejedného majiteľa takéhoto vozidla.

Majitelia elektromobilov a plug-in hybridov ťažia aj pri vybavovaní a následnom platení PZP. Výška PZP sa líši od druhu poisťovne, či ďalších faktorov, ktoré môžu cenu ovplyvniť. Do výpočtu spadá predovšetkým zdvihový objem motora, ktorý je v prípade elektromobilu 0, výkon motora, vek majiteľa vozidla, počet spôsobených škôd, či mesto v ktorom je vozidlo prihlásené.

Do úvahy sa samozrejme berie aj palivo, čo znamená, že elektromobily alebo plug-in hybridy budú mať nižšie PZP ako benzínové, či naftové vozidlá. Pre porovnanie sme sa pozreli na výšku PZP elektrického Nissanu Leaf. Parametre vozidla boli zadané do bežného porovnávača poistiek, pričom najlacnejšie PZP vyjde na 89 € a najdrahšie 196 €. Pri plug-in hybride sa použilo vozidlo Hyundai Ioniq, pričom PZP vychádza od 116 € do 205 €. Samozrejme, ako už bolo spomenuté, tak cena sa líši v závislosti od poisťovne, ale aj od toho, aké ďalšie výhody obsahuje dané postenie pre majiteľa vozidla.

Majitelia elektromobilov môžu čerpať viacero výhod

Každý majiteľ elektromobilu a plug-in hybridu by mal už koncom roka 2019 dostávať aj špeciálne ŠPZ, ktoré budú odlišovať ekologické vozidlá od tých so spaľovacími motormi. Zatiaľ sa skloňujú zelené a modré ŠPZ, takže na konečné rozhodnutie si ešte budeme musieť počkať, no už teraz je jasné, že majitelia týchto vozidiel budú môcť čerpať ďalšie výhody, takže špeciálne ŠPZ by im v tom mali len pomôcť.

Zobraziť celú galériu (1)
Takéto ŠPZ by mali odlíšiť elektromobily od bežných vozidiel, Screenshot/Youtube

Prvou veľkou výhodou bude vstup do nízkoemisných zón, ktoré sa na Slovensku ešte nenachádzajú, no samosprávy ich skôr, či neskôr môžu vybudovať. Taktiež aj parkovanie by mohlo byť pre majiteľov ekologických vozidiel v niektorých prípadoch zdarma alebo aspoň výrazne lacnejšie. Spomína sa dokonca aj možnosť jazdy vo vyhradených jazdných pruhoch alebo v pruhoch pre autobusy, no to je zatiaľ hudba budúcnosti a na niečo podobné si ešte budeme musieť počkať.

Okrem viacerých výhod, ktoré čakajú nových majiteľov elektromobilov, či plug-in hybridov sa na Slovensku neustále zlepšuje aj sieť nabíjacích staníc. Aj v prípade výstavby nabíjacích staníc bude prebiehať výzva na dotácie, čo by malo mať za následok ich rozšírenie a taktiež môžeme v budúcnosti predpokladať zvýšený záujem developerov o budovanie nabíjacích staníc pri bytových alebo nebytových budovách. O nabíjacích staniciach, ich počte a druhoch sme ťa informovali aj v samostatnom článku.

Zobraziť celú galériu (1)
Nabíjacie stanice majú zastúpenie hlavne pri supermarketoch, obchodných centrách, či biznis centrách, Pixabay

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no kúpa elektromobilu prináša okrem mnohých výhod aj výrazné ušetrenie. Štát sa snaží pomocou dotácií, zliav, či úľav motivovať ľudí ku kúpe vozidiel na elektrický pohon, ktoré sú podľa mnohých odborníkov predurčené na to, aby sa stali dopravnými prostriedkami budúcnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP