Na trh elektromobilov po novom vstúpila už aj automobilka Škoda so svojím mestským vozidlom Škoda CITIGOe iV. To, že sa k elektromobilom pridá aj automobilka, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie na našom trhu, bolo len otázkou času. Škoda CITIGOe iV je prvé vozidlo tejto značky, ktoré je vybavené s plne elektrickým pohonom.

Už predtým Škoda predstavila plug-in hybrid modelu Superb. S príchodom CITIGOe iV, chce začať novú éru, ktorej hlavným cieľom je do roku 2025 mať vo svojej ponuke až 5 plne elektrických áut. Nové elektrické CITIGO poskytne svojmu majiteľovi bohatú výbavu s využiteľnými prvkami bez zbytočností.

Zobraziť celú galériu (5)
Motoristi ocenia aj bohatú výbavu novinky CITIGOe iV, Printscreen/ŠKODA

Nájdeme v nej napríklad dažďový a svetelný senzor, automatickú klimatizáciu, zadné parkovacie senzory, tempomat, multifunkčný volant, či 16″ disky z ľahkej zliatiny. Okrem toho si môžeš byť istý, že vo vozidle nájdeš dostatok úložného priestoru, tak ako je to už pri vozidlách Škoda zvykom.

Okrem iného zaujme lákavá cena

Vozidlo je vybavené elektromotorom s výkonom 61 kW a maximálnym krútiacim momentom až 212 Nm. Maximálna rýchlosť je v tomto prípade 130 km/h. Nabíjanie prebieha klasickým spôsobom a to z domu alebo nabíjacej stanice. Použitá je 36,8 kWh Li-ion batéria najnovšej verzie, ktorej hlavnou výhodou je vysoká hustota a maximálna bezpečnosť. Na batérie sa dokonca vzťahuje záruka až 8 rokov alebo 160 000 km v závislosti od toho, čo nastane skôr.

Údaj, ktorý bude jednoznačne zaujímať najviac je určite cena. Tá je viac než lákavá a na našom trhu pôjde teda o najlacnejší elektromobil, ktorý má veľký predpoklad stať sa jedným z najpredávanejších. Cena modelu bola stanovená na 21 190 €. Škoda však ponúka prvým záujemcom akciu Bonus Štart so zľavou 3 600 €, takže do konca decembra 2019 máš možnosť získať vozidlo „len“ za 17 590 €.

Zobraziť celú galériu (5)
Mestský model má postačujúci dojazd 253 km, Printscreen/ŠKODA

Ďalšou dobrou správou je fakt, že s novými dotáciami môžeš ušetriť ďalšie tisíce. Konkrétne sa bavíme až o čiastke 8000 €. Vďaka tomu ťa tvoj nový elektromobil CITIGOe iV môže stáť zaujímavých 9 590 €, čo je už cena nad ktorou sa jednoznačne oplatí uvažovať.

Výhody, o ktorých si možno nevedel

Život s elektromobilom prináša aj ďalšie výhody, ktoré ti dokážu ušetriť čas, či peniaze. Neplatíš napríklad vysoké sumy za registračný poplatok. Jeho výška je totiž pri elektromobiloch nastavená na jednotnú sumu 33 €. Aj PZP je pre elektrické vozidlá lacnejšie. Pri výpočte ceny PZP sa okrem iného totiž uvádza aj zdvihový objem valcov, čo pri elektromobiloch predstavuje nulovú hodnotu, nakoľko nemajú spaľovací motor.

Vďaka tomu budeš mať lacnejšie PZP, no jeho výška záleží od druhu poisťovne, či poistného balíka. O podrobnostiach o poistení a porovnaní s bežnými vozidlami sa môžeš dočítať aj v tomto článku. Ušetríš aj na servisných nákladoch. Presné ceny zatiaľ známe nie sú, no s veľkou pravdepodobnosťou zaplatíš menej v porovnaní s bežným vozidlom.

Pri údržbe elektromobilov sa nemusí riešiť napríklad výmena motorového oleja, palivového filtra, výmena oleja v prevodovke, či výmena sviečok. O ďalších ušetrených nákladoch či rôznych výhodách sme písali v samostatnom článku.

Výrazne ušetriť môžeš aj na palive. Na Slovensku prevádzkujú nabíjacie stanice predovšetkým dodávatelia elektrickej energie ako napríklad ZSE, Enel, Východoslovenské elektrárne, či spoločnosť GreenWay, s ktorou spolupracujú aj niektoré potravinové reťazce. Priemerná cena za 1 kWh pri AC nabíjaní sa pohybuje na úrovni 0,30 € a pri DC nabíjaní 0,45 €.

Cena však závisí od prevádzkovateľa nabíjacej stanice a od programu, ktorý si vyberieš. Nová Škoda CITIGOe iV má na plné nabitie dojazd až 253 km, čo z neho robí mestské auto maximálne postačujúce na jazdy do práce, vyzdvihnutie detí zo školy, či obchodov. Využiť sa však bude dať aj na krátke jazdy v okolí bydliska, no to neznamená, že s ním nebudeš môcť ísť aj na dlhé cesty, nakoľko po Slovensku, ale aj v celej Európe je veľmi dobrá infraštruktúra nabíjacích staníc.

Napríklad pri nabíjaní v staniciach GreenWay zaplatíš za plné nabitie jednosmerným prúdom (DC) približne 17,70 € cez program ENERGIA. Pri nabíjaní v ZSE ťa plné nabitie jednosmerným prúdom vyjde približne 14,04 € pri programe Eco.

Život s bežným vozidlom je o poznanie iný

Pre porovnanie, život s bežným vozidlom Škoda Fabia bude v niektorých ohľadoch výrazne odlišný. Cena modelu Fabia s motorizáciou 1.0 TSI a výkonom 70 kW vychádza v strednej výbave AMBITION na 12 460 €. K dispozícii máš aj ďalšiu doplnkovú výbavu či množstvo paketov. Na cenu podobnú so CITIGO sa však nedostaneš.

Registračný poplatok je v tomto prípade rovnaký, nakoľko vozidlá s výkonom do 80 kW platia taktiež 33 €. Iné to však s najväčšou pravdepodobnosťou bude pri PZP. Ako už bolo vyššie spomenuté, tak cena sa líši nielen od druhu poisťovne, či poistného balíka, ale aj od zdvihového objemu valcov, čo už by sa malo odzrkadliť aj na cene poistného.

Zobraziť celú galériu (5)
Ilustračný/Printscreen/ŠKODA

V prípade tankovania bude situácia taktiež odlišná. Priemerná cena benzínu sa v súčasnosti na Slovensku pohybuje na úrovni 1,366 € za liter. Škoda Fabia má nádrž s objemom 45 litrov, takže natankovanie plnej nádrže ťa bude stáť 61,47 €, čo ti však určite vystačí na väčší dojazd v porovnaní so Škodou CITIGO.

Ak zoberieme do úvahy, že Fabia dokáže jazdiť s priemernou spotrebou okolo 5,5l na 100 km, tak dojazd na plnú nádrž môže byť približne 800 km. Dojazd však pri oboch vozidlách záleží od rôznych faktorov ako je spôsob jazdy, počasie, či druh trasy (mesto, diaľnica).

Každá strana má výhody aj nevýhody

Elektromobilita stále napreduje a uvedomili si to aj v Mladej Boleslavy. Príchodom prvého elektrického modelu CITIGOe iV sme sa dočkali vozidla, ktoré bude určite pre mnohých lákadlom hlavne svojou cenou, ku ktorej prispejú aj dotácie.

V súčasnosti sú plusy aj mínusy na oboch stranách, takže rozhodnutie medzi elektrickým alebo spaľovacím vozidlom bude určite záležať od zmýšľania a priorít motoristu. Ak si sa predsa len rozhodol pre elektromobil, v prvom rade je potrebné zmeniť zmýšľanie. Viac sa o tejto téme môžeš dočítať v samostatnom článku.

Škoda CITIGOe iV je mestské vozidlo s bohatou výbavou, dostačujúcim dojazdom a v neposlednom rade výbornou cenou, takže je viac ako isté, že Škoda na trhu s elektrickými vozidlami zamieša kartami. To je však pre konečného spotrebiteľa dobré, nakoľko konkurenčný boj môže len prispieť k tomu, aby boli vozidlá ešte dostupnejšie pre širšiu skupinu zákazníkov.

[supsystic-tables id=107]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú