Technologický pokrok a sprísňovanie environmentálnych predpisov priniesli na naše cesty elektrické vozidlá, ktoré sa považujú za dopravu budúcnosti. Každý rok bude na svetových cestách pribúdať čoraz viac elektromobilov, čo bude zapríčinené predovšetkým stále dostupnejšími cenami a zmenou myslenia používateľov.

A práve tá zmena myslenia je veľmi dôležitá. V súčasnosti je ešte stále veľa ľudí, ktorí majú o elektromobiloch málo informácií, prípadne sa nájdu aj takí, ktorí nevedia absolútne nič. Takíto ľudia sú ľahko ovplyvniteľní.

Nenechaj sa ovplyvniť. Zisťuj si relevantné informácie

V súvislosti s elektromobilmi sa medzi ľuďmi hovorí o viacerých oblastiach, ktoré sú s elektromobilitou spojené. Ide napríklad o nabíjanie, batérie, dojazd či ich cena. Z dostupných informácií sa na internete nachádza aj množstvo mýtov. Niektoré z nich zavádzajú a môžu týmto spôsobom zmeniť nastavenie a postoj voči elektrickým vozidlám.

Väčšina ľudí má obavy z nabíjania elektrických vozidiel. Boja sa, že nabíjanie potrvá dlhé hodiny, počas ktorých auto nebudú môcť využívať, prípadne majú strach z toho, že budú musieť dlho čakať pri nabíjacích staniciach, kým si vozidlo dobijú vodiči, ktorí prišli skôr. V tomto prípade je potrebné myslieť na dva zásadné fakty. Prvým je, že v súčasnosti sa so spaľovacím automobilom musíme zastaviť na čerpacej stanici, keď nám dochádza palivo, a preto je nutné na pár minút prerušiť našu jazdu.

Zobraziť celú galériu (2)
Dávid Igaz / FonTech

Elektromobil budeme nabíjať v drvivej väčšine vtedy, keď vozidlo nebudeme potrebovať. To znamená, že vozidlo si nabijeme v nákupnom centre, keď ideme na nákupy, prípadne kdekoľvek pri diaľnici počas toho, ako sa zastavíme na obed.

Nabíjať budeš hlavne doma

Druhý fakt nadväzuje na ten prvý, nakoľko v blízkej budúcnosti, kedy bude na našich cestách neporovnateľne väčší počet elektromobilov, bude väčšina vodičov nabíjať svoj elektromobil doma. Je to najlepší a najkomfortnejší spôsob nabíjania. Počas noci si vozidlo nabiješ napríklad na 75 %, čo ti vystačí na bežnú jazdu po meste na pár dní.

Samozrejme, pokiaľ sa chystáš na dlhšiu trasu, je potrebné vopred zistiť, kde budeš potrebovať svoj elektromobil nabiť, a tak si vieš naplánovať potrebnú prestávku. O zmene nastavenia svojej mysle v súvislosti s používaním elektromobilu rozpráva v priloženom videu aj uznávaný český technologický youtuber Petr Mára.

Takéto zmýšľanie ti zabezpečí, že sa nabíjaním nebudeš vôbec trápiť. Prídeš domov, vozidlo dáš nabíjať a na tvoj smartfón ti príde notifikácia o tom, že tvoj elektromobil je nabitý na určitú hodnotu. Nemusíš sa obávať ani toho, že by si zapríčinil extrémne zaťaženie elektrickej siete. V noci je spravidla elektrická sieť vystavená najnižšiemu náporu. Výroba energie je stále efektívnejšia, pričom aj oblasť energetiky sa neustále vyvíja.

Štúdia v Nórsku dokonca zistila, že do roku 2030 bude v tejto krajine 1,5 milióna elektrických vozidiel, pričom dopyt po elektrine sa zvýši len o 3 %, čo je naozaj zanedbateľné číslo. Ak sa však rozhodneš nabiť svoje vozidlo na nabíjacích staniciach od dodávateľov elektrickej energie, šanca, že budeš čakať v rade, je naozaj minimálne. Ak sa tak stane, určite nebudeš čakať dlhé hodiny, ale len zopár minút.

Našu infraštruktúru nám závidia aj v Nemecku

Na Slovensku nájdeš okrem bežných staníc od dodávateľov elektrickej energie aj stanice od spoločnosti GreenWay, ktorá stojí za viacerými stanicami po celej krajine. Naviac máš možnosť vyskúšať rýchlonabíjacie stanice Tesla Supercharger vo Zvolene a v Bratislave, či ultra-rýchlu nabíjaciu stanicu na čerpacej stanici Slovnaft, ktorá sa nachádza na rýchlostnej ceste R1 v lokalite Budča. Nabíjacia stanica umožňuje výrazne rýchlejšie nabíjanie elektromobilov vďaka výkonu až 350 kW.

Počet nabíjacích staníc na Slovensku či v Európe je na dostatočnej úrovni, ktorá sa bude postupne ešte viac rozširovať. Našu nabíjaciu infraštruktúru nám závidia dokonca aj v Nemecku. O počte nabíjacích staníc, ich polohe a cenách sme ťa dokonca informovali aj v samostatnom článku.

Zvyk a zmena myslenia

Elektrické vozidlá sú jednoducho v niektorých ohľadoch špecifické a je potrebné sa na to nastaviť. Nemôžeme rozmýšľať rovnako, ako keď sme vlastnili vozidlo so spaľovacím motorom. Postupne si však človek zvykne na inakosti, ktoré sa stanú rutinnými činnosťami.

Jednoduchšie si budeš zvykať na rôzne výhody, ktoré plynú z vlastníctva elektromobilu, na ušetrené peniaze za servis v porovnaní so spaľovacím vozidlom či na ušetrené peniaze za tankovanie. Postupne si začneš uvedomovať aj ekologickú stránku elektromobilu, nakoľko už po prejdení 3 000 km sa stáva elektromobil ekologickejší oproti spaľovaciemu vozidlu. Všetko je to len o zvyku a nastavení mysle.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP