Politika už dávno nie je len o tom, ako pôsobia členovia vlády na tlačovkách a v televízii. Veľkú rolu v ich politickom živote zohrávajú aj sociálne siete, ktorými sa snažia prilákať ďalších svojich podporovateľov. Niekedy ide však aj o nedobrovoľný proces, čo opäť dokazuje najnovší prípad, o ktorom informoval Denník N.

Asistent Richarda Rašiho zo strany Hlas-SD, Martin Dorčák, totiž využil populárnu facebookovú stránku na získanie fanúšikov pre osobné a politické účely. Stránka, ktorú lajklo takmer 10 000 ľudí, pôvodne na sociálnej sieti pôsobila pod názvom Vyhraj.sk a ako už samotný názov napovedá, jednalo sa o stránku, kde boli prezentované rôzne súťaže. Teraz je z nej osobný blog politika.

Fanúšikovia súťaží nedobrovoľne začali podporovať politika z Pellegriniho strany

Podľa informácií Denníka N bola pôvodná stránka založená ešte pred 9 rokmi a jej fanúšikovskú základňu tvorili tisícky ľudí. Tí sa však behom chvíle nevedomky včera stali fanúšikmi osobného blogu poslanca politickej strany Hlas-SD, ktorú koncom júna založil bývalý premiér a podpredseda strany SMER-SD, Peter Pellegrini.

Zobraziť celú galériu (1)
Transparentnosť stránky ukazuje pôvodný názov. Zdroj: Screenshot/Facebook

O pôvode tejto facebookovej stránky s novým názvom Martin Dorčák – HLAS – sociálna demokracia veľa hovoria aj staré príspevky spred niekoľkých rokov. Na nástenke stránky sa totiž stále nachádzajú pôvodné súťaže a iné príspevky staré aj 8 rokov. Vlastníkom stránky mal byť ale od začiatku jej vzniku práve Dorčák, ktorý ju nekupoval a bol jej administrátorom už dlhé roky.

Rovnakým spôsobom Dorčák zmenil účel niekoľkých ďalších FB stránok

Takmer 10 000 fanúšikov chce na stránke o zmene informovať a vysvetliť, že odteraz už budú pridávané iba politické príspevky nedávno založenej politickej strany Hlas-SD. So stránkou Vyhrávam.sk pritom v minulosti Dorčák zdieľal spomínané príspevky, v ktorých odkazoval na obsah Teraz.sk pod správou agentúry TASR.sk (Tlačová agentúra SR), kde predtým pracoval.

Týmto spôsobom získavali ďalších čitateľov. Ako tvrdí Denník N, aj dcérske stránky hlavného webu Teraz.sk vznikli na Facebooku prevzatím iných stránok s fanúšikmi.

Rovnakým spôsobom si mali fanúšikov na tejto sociálnej sieti získať stránky Teraz.sk Ekonomika, Teraz.sk Svet, Teraz.sk Spoločnosť, Teraz.sk Šport a Teraz.sk Objektívom. Všetky stránky, ktoré boli premenované na stránky portálu Teraz.sk mal získať alebo vlastnil práve Martin Dorčák (Hlas-SD).

„Naháňanie“ fanúšikov na Facebooku sa praktizuje celé roky

Takýto spôsob získavania fanúšikov však nie je ničím nezvyčajným. Využívajú ho nielen politické subjekty. Premenovaním stránky na Facebooku je tak možné behom chvíle zmeniť jej zameranie, a to aj bez toho, aby o tom pôvodní fanúšikovia vedeli.

Zistiť zmenu názvu facebookovej stránky je možné v sekcii Transparentnosť stránky, kde sociálna sieť taktiež ponúka prehľad o tom, či je konkrétna stránka podporovaná vládou. Príspevky na tejto sociálnej sieti sú zároveň overované, aby sa predišlo šíreniu dezinformácií a nepravdy.

Príspevky politikov ale fact-checkeri Facebooku nemôžu riešiť. Tejto práce sa zhostil projekt Demagog.cz, ktorý prednedávnom overil aj príspevok českého politika na Instagrame. Po zistení a overení informácií ho označil za čiastočne nepravdivý. Stalo sa tak poprvýkrát od spustenia fact-checkingu na Facebooku a jeho dcérskych sieťach. Viac informácií sa dozvieš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom