Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Fact-checking na Facebooku zabezpečuje u našich susedov aj projekt Demagog.cz. Sociálna sieť sa však takejto kontrole priamo vyhýba. Demagog.cz spravil za Facebook „špinavú“ prácu a overil aj príspevok politika Tomia Okamuru. Poprvýkrát bol označený za nepravdu na sociálnej sieti, píše portál Infosecurity.sk.

Najväčšia sociálna sieť sveta začala zbrojiť proti šíreniu hoaxov a dezinformácií, proti ktorým nasadila nové metódy overovania informácií. V boji proti zdieľaniu nepravdivých správ nasadil do jednotlivých krajín fact-checking, ktorým chce overovať pochybné príspevky a označovať ich, aby nedochádzalo k ďalšiemu šíreniu nepravdivých informácií.

Takéto overovanie zabezpečuje pre Slovensko agentúra AFP, ktorá pokrýva aj Českú republiku. V Česku sa však koncom mája do fact-checkingu zapojil aj projekt Demagog.cz, ktorý, narozdiel od Facebooku, overuje aj politické prejavy a príspevky.

Overujú sa vlastné príspevky politikov, ktoré však nebudú nijak označované. V prípade prevzatých a zdieľaných príspevkov z iných zdrojov už môže projekt pre Facebook označiť takýto príspevok v prípade nepravdivých informácií za nepravdu. Môže sa jednať o článok, video alebo fotografie, ktoré môžu taktiež obsahovať mylné informácie a zavádzať ľudí.

Na sociálnej sieti Facebook bol prvý politický príspevok označený za nepravdu

Týmto spôsobom sú tak kontrolované aj príspevky politikov, ktoré ale fact-checkeri Facebooku nemôžu riešiť. Tejto práce sa zhostil práve spomínaný projekt Demagog.cz, ktorý nedávno overil aj príspevok českého politika na Instagrame. Na tejto dcérskej sociálnej sieti Facebooku zdieľa Tomio Okamura príspevok s informáciami a štatistikami od ekonóma Thomasa Pikettyho, v ktorom boli čiastočne nepravdivé informácie o tom, že členstvo Českej republiky v EÚ je nevýhodné.

Vzhľadom na porovnanie pôvodných informácií, ktoré zverejnil spomínaný ekonóm vo francúzskom denníku Le Monde, označil projekt Demagog.cz príspevok Tomia Okamuru, ktorý bol zdieľaný ešte 22. apríla na Instagrame, za čiastočne nepravdivý. Z nástenky tohto českého politika bol už príspevok odstránený.

Wikimedia Commons

Český fact-checkingový projekt mal pritom označiť takýto politický príspevok za nepravdu vôbec prvýkrát od spustenia overovania informácií na Facebooku a jeho dcérskych sociálnych sieťach.

Keďže príspevok Tomia Nakamuru nebol pôvodný, mohol ho fact-checkingový projekt overiť a následne aj označiť za nepravdu. Ak by sa však jednalo o vlastný príspevok politika, ktorý by nebol prevzatý alebo sa neobjavil v iných zdrojoch, bol by len overený.

Facebook bojuje proti dezinformáciám omnoho agresívnejšie. Už si všíma aj politikov

Okrem tohto spôsobu chce pritom Facebook informovať ľudí o vplyve médií aj z pohľadu ich transparentnosti. Nedávno preto spustil označovanie, ktoré má ľudí vystríhať pred štátmi kontrolovanými médiami. V prípade preukázania vplyvu štátu na fungovanie konkrétneho vydavateľa bude jeho facebooková stránka označená za štátom riadené médium. Viac sa dozvieš v samostatnom článku.

Týmto spôsobom sa tak po mnohých škandáloch snaží najväčšia sociálna sieť sveta bojovať so šírením dezinformácií, čo je rozhodne pozitívnou zmenou po všetkých tých únikoch spred rokov.

natanaelginting/Freepik

Povesť si však Facebook napráva len ťažko. Hoci sieť nerada rieši príspevky politikov, prednedávnom informovala o novom radikálnom rozhodnutí, ktoré má obmedziť ovplyvňovanie ľudí vo volebnom období.

Facebook umožní používateľom vypnúť politické reklamy na svojej hlavnej sieti, ale aj Instagrame. Politickú reklamu budú môcť ľudia skryť a zablokovať priamo v nastaveniach, čím sa má obmedziť dosah aj rôznych mylných politických príspevkov, ktoré by inak fact-checking spoločnosti neriešil.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú