V nedeľu sa v americkom štáte Arizona odohrala havária, ktoré nielen v technologickom svete vyvolala mnoho pochybností. Autonómne vozidlo Uberu sa stalo účastníkom nehody, pri ktorej zahynula 49-ročná chodkyňa. Polícia teraz zverejnila prvé zábery z tohto incidentu.

Autonómne vozidlo Uberu bolo v čase nehody riadené počítačom a práve to vyvolalo množstvo špekulácií. Spoločnosť však počas testovania tejto technológie využíva aj šoféra, ktorý dohliada na bezpečnosť a správnu funkčnosť systému. V prípade akéhokoľvek podozrenia či chyby preberá vedenie vozidla, no keďže sa tak počas nedeľnej nehody nestalo, aj táto situácia je predmetom špekulácií.

Zrážku neprežila 49-ročná Elaine Herzberg, ktorá zomrela po prevoze do nemocnice na následky zranení. Vyšetrovanie prípadu zďaleka nie je na konci, no nedávna havária by mohla byť vôbec prvou, kde vinnou auta riadeného počítačom zomrel chodec. Do veľmi neprehľadnej situácie priniesla viac svetla šéfka polície v meste Tempe, Sylvia Moirová, ktorej vyjadrenia naznačovali, že autonómne vozidlo Uberu zrejme nezavinilo nehodu.

Polícia zverejnila zábery

Polícia teraz zverejnila videozáznamy tesne pred nehodou, a to priamo z auta Uberu. Šéfka polície pôvodne hovorila o tom, že chodkyňa vstúpila na vozovku náhle a vo veľkej tme. Zo záberov sa ale môže zdať, že žena sa zjavila vo výhľade o čosi skôr, pričom auto nespomalilo. Ďalší záznam už zobrazuje pohľad na šoférku, ktorá dohliadala na fungovanie systémov, je však viditeľné, že svoju pozornosť nevenovala úplne situácií na vozovke. Je zároveň jasné, že chodkyňa s bicyklom nebola žiadnym spôsobom osvetlená.

Upozorňujeme, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre slabé povahy a zobrazujú situáciu tesne pred priamou zrážkou chodkyne a vozidla.

Nutné je podotknúť, že vyšetrovanie nie je ukončené a polícia v spolupráci s ďalšími inštitúciami celú záležitosť naďalej prešetrujú. S políciou spolupracuje aj spoločnosť Uber, ktorá od nehody pozastavila akékoľvek ďalšie testovanie svojej autonómnej flotily. Celý incident môže mať okrem Uberu výraznejšie následky na celý sektor s autonómnou technológiou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom