Automobilka Lamborghini rozhodne nie je spoločnosťou, ktorá by pri svojich produktov dávala dôraz na konzervatívnosť. Automobily tejto značky sú výrazné, hlučné a poriadne rýchle. Presne taký má byť aj elektromobil, ktorý má v budúcnosti vzísť zo základov úchvatného konceptu Terzo Millennio. 

Názov nového prototypu elektrického superšportiaku v preklade znamená „tretie milénium“ a Lamborghini s ním chce ukázať, ako by mohla vyzerať budúcnosť ultrarýchlych áut. Krivky vozidla sú už tradičné pre túto značku, divoké tvary tak dopĺňajú unikátne aerodynamické riešenia. Lenže Terzo Millenio nie je len o vizuálnej stránke. Koncept vznikol v spolupráci s prestížnou univerzitou MIT, vďaka čomu prináša niekoľko ultramoderných technológií.

Energia pre obrovské zrýchlenie

Aj keď ide o prototyp elektrického vozidla, Terzo Millennio nemá klasické batérie, ktoré by mu dodávali „šťavu“. Energiu si auto uchováva pomocou superkondenzátorov. Ide o technológiu, ktorá ešte nie je pripravená pre plne komerčné využitie, avšak v budúcnosti môže priniesť revolučné zmeny. Výhoda superkondezátorov spočíva v najmä v schopnosti rýchleho nabíjania, ale aj extrémnej dostupnosti uloženej energie. To je práve ideálna vlastnosť pre brutálne zrýchlenie v superšportiakoch. V súčastnosti je však technológia ešte veľmi drahá a kapacita uloženej energie nedosahuje nevyhnutnú úroveň.

Lamborghini sa však venuje aj vývoju karbónových batérií, ktoré využívajú nanotechnológiu. Spoločnosť chce takýmto spôsobom znížiť hmotnosť svojich elektrických vozidiel a maximalizovať možnosti akcelerácie. Dokonca sa hovorí o tom, že tieto karbónové časti by mali mať schopnosť samoopravy menších poškodení. Lamborghini dúfa, že technológiu vyvinie v priebehu troch rokov.

Nechce sa vzdať kultových záležitostí

Aj keď je teda Terzo Millenio nabité technológiu, Lamborghini v jednom smere nechce nič meniť. Ide o technológiu autonómneho riadenia, ktorá už je prakticky hudbou blízkej budúcnosti, no podľa spoločnosti nie v superšportiakoch. Dokazujú to slová jedného z riaditeľov, Maurizia Reggianiho, ktoré publikoval portál The Verge.

„Zvyčajne nekupujete športové vozidlo, ktoré musí riadiť počítač. Ak sa spýtate našich zákazníkov, či chcú mať autonómneho šoféra, odpoveď bude nie.“ – Maurizio Reggiani, riaditeľ vývoja a výskumu v Lamborghini.

Je tu zároveň ešte jedna záležitosť, ktorú Lamborghini nechce pri svojich autách stratiť. A to je poriadny zvuk motorov, čo by však pri elektromobiloch mohlo byť problém. Spoločnosť tak čaká vo vývoji elektrického superšportiaku veľa práce, isté však je, že koncept Terzo Millennio vyzerá úžasne. Vychutnaj si skvelý dizajn tohto automobilu v našej galérii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom