banner-galaxy-a3-a5Zemské zásoby fosílnych palív sa pomaly, ale isto míňajú. Zopár rokov dozadu sa tak roztrhlo vrece s rôznymi alternatívnymi spôsobmi poháňania nielen 4-kolesových tátošov. Medzi tie najzaujímavejšie patrila technológia, ktorá využívala miesto klasického spaľovacieho motora motor elektrický. V tej dobe by si azda nikto nedovolil tvrdiť, že o pár rokov neskôr budú najrýchlejšie automobily planéty obsahovať práve takýto motor. 

Dnes však tomu tak je a nepochybne najväčší podiel na tom nesie americká spoločnosť Tesla. Tá ponúka na predaj viacero výkonných elektromobilov, pričom ten najvýkonnejší je slávny Model S. Vlajková loď tejto pokrokovej automobilky dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h už za menej ako 2,4 sekundy, čím v akcelerácií prekonáva aj Ferrari LaFerrari či Porsche 918 Spyder. Tesla však svojimi elektromobilmi inšpirovala ďalších výrobcov, ktorí sa snažia konkurenciu dorovnať či dokonca predbehnúť. Na neľahkú cestu vývoja super rýchlych elektromobilov sa tak vydali viaceré startupy, ale i stálice automobilového priemyslu, pričom niektoré z nich sa už dopracovali k prvým konceptom.

1. Startup NextEV predstavil pred dvomi mesiacmi svoj nový elektromobil Nio EP9. Maximálna rýchlosť tohto tátoša prekračuje 312 km/h, pričom zrýchliť na 100 km/h dokáže za 2,7 sekundy.

nio_ep9_batterieszdroj fotografie: NextEV

Nio EP9 je označovaný aj ako najrýchlejší automobil planéty, nakoľko pokoril dva traťové rekordy. Prvý rekord bol zaznamenaný na 21 kilometrov dlhom okruhu Nordschleife v nemeckom Nürburgringu, ktorý dokázal tento elektrický superšport prejsť už za 7 minút a 5,12 sekundy.

nio_ep9_front34zdroj fotografie: NextEV

Tento zaujímavý počin čínskej spoločnosti drží taktiež rekord na francúzskom okruhu Paula Ricarda, ktorý zvládol už za 1 minútu a 52,78 sekundy. Na jedno nabitie dokáže prejsť úctyhodnú vzdialenosť 426 km.

nio-ep9-nahladzdroj fotografie: NextEV

TIP: Čínska spoločnosť NextEV údajne vyrobila najrýchlejší elektromobil sveta, svojou rýchlosťou prekonáva aj Teslu

2. Zaostať za novodobými trendami nemieni ani francúzsky výrobca automobilov Renault, ktorý predstavil koncept svojho elektrického superšportu v septembri minulého roka. Nesie názov Trezor a vo svojich útrobách skrýva poklad v podobe 350 konských síl.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (7)zdroj fotografie: BusinessInsider

Elektrický športiak z krajiny galského kohúta využíva motor dvojnásobného víťaza súťaže Formula E, Renaultu e.dams.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Automobilka neuviedla presnú hodnotu maximálnej rýchlosti a Trezor zatiaľ oficiálne nebol testovaný na žiadnom okruhu. Zrýchlenie na 100 km/h by mu však malo zabrať menej ako 4 sekundy.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (2)zdroj fotografie: BusinessInsider

3. Čo by to bol za automobilový rebríček, keby sa v ňom neumiestni auto od jedného z nemeckých gigantov. Koncept elektromobilu Vision Mercedes-Maybach 6 dosahuje výkon ohromných 738 konských síl, avšak v teréne taktiež testovaný nebol.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (8)zdroj fotografie: BusinessInsider

Podobne ako vyššie zmienený konkurent, aj počin od Mercedesu dokáže dosiahnuť rýchlosť 100 km/h pod 4 sekundy. Najviac ale dokáže ísť rýchlosťou len 249 km/h.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (12)zdroj fotografie: BusinessInsider

Už po piatich minútach strávených na nabíjačke dokáže toto auto prejsť neuveriteľných 100 km, pričom celkový dojazd činí 322 km.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (13)zdroj fotografie: BusinessInsider

4. Menej známy, no o to zaujímavejší koncept vytvorila chorvátska automobilka Rimac, ktorá bola založená len v roku 2009. Minulý marec však na Ženevskom autosalóne predstavila svoj Concept_One s 1070 konskými silami.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (4)zdroj fotografie: BusinessInsider

Maximálna rýchlosť tohto elektromobilu je 355 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h mu trvá len 2,6 sekundy. Papierové predpoklady tak stavajú tento ekologický superšport do role najrýchlejšieho elektromobilu súčasnosti.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (9)zdroj fotografie: BusinessInsider

Informácie o maximálnom dojazde známe nie sú, no povedzme si úprimne, že pri takto rýchlom aute tento údaj nie je až taký dôležitý.patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (3)zdroj fotografie: BusinessInsider

5. Posledné miesto v tomto rebríčku pre seba uchmatla upravená verzia Corvetty, ktorá má byť poháňaná práve elektromotorom. Táto verzia sa čoskoro dostane do obmedzenej výroby a prví záujemcovia sa na nej budú môcť previesť už v roku 2019.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (10)zdroj fotografie: BusinessInsider

Presný názov tejto upravenej verzie znie Genovation GTX, pričom na „plnú nádrž“ dokáže prejsť približne 210 km. Jeho najvyššia rýchlosť prekračuje 330 km/h a o tento enormný výkon sa stará 660 konských síl.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (11)zdroj fotografie: BusinessInsider

Cena automobilu s produkciou nulových emisií prekračuje astronomických 705 000 €, pričom si ho môžeš predobjednať na oficiálnych stránkach výrobcu. Už predobjednávka však niečo stojí a na začiatok tak budeš musieť vyplatiť zálohu vo výške 235 000 €.

patica-najzaujimavejsich-elektromobilov (5)zdroj fotografie: BusinessInsider

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP