banner-mate-9Zatiaľ čo stabilní hráči vo svete automobilového priemyslu už od počiatku zvádzajú ostré súboje v rýchlosti svojich strojov, tak v kategórii elektromobilov je situácia mierne odlišná. Automobily, ktoré sa môžu pýšiť produkciou nulových emisií a  vysokými číslicami na tachometri totižto v súčasnosti sériovo vyrába len jediná jedna spoločnosť. Tesla sa však musí mať na pozore, pretože sa čoskoro môže dočkať prvého schopného konkurenta.

Konkurent to však nebude len tak hocijaký, nakoľko najnovší počin spoločnosti NextEV sa bude môcť pýšiť titulom najrýchlejší elektromobil planéty. Bude sa predávať pod novo vytvorenou značkou NIO, ktorá bude zoskupovať práve automobily s produkciou nulových emisií. Ekologická novinka ponesie označenie EP9, pričom sa bude jednať o nekompromisný superšport. Do tejto luxusnej kategórie áut však nebude patriť bezdôvodne a ešte pred oficiálnym predstavením si stihla pripísať významný úspech v podobe traťového rekordu na slávnom okruhu Nürburgring.

nio_ep9_front_top_1

TIP: Pozrite sa, ako Tesla Model S zabránila zrážke vďaka funkcii „instant speed“

NIO EP9 bol testovaný na 20,8 km dlhej trati, pričom cieľovú čiaru preťal za fantastických 7 minút a 5,12 sekúnd. O tento výborný čas sa postarala štvorica elektromotorov s neuveriteľným výkonom, ktorý dosahuje hodnotu 1390 konských síl. Ak nad týmto číslom len neveriacky krútite hlavou, tak vedzte, že spoločnosť NextEV patrí do novej vlny výrobcov ekologicky nenáročných áut. Okrem toho vlastní tento čínsky výrobca, začínajúci ako startup, aj tím s rovnakým názvom, ktorý môžete poznať zo súťaže Formula E. NextEV chce svojou novo predstavenou značkou, ako inak, konkurovať Tesle, ktorá je svojimi elektromobilmi známa po celom svete.

nio-ep9-nahlad

Zatiaľ nie je celkom jasné, akú stratégiu nový výrobca zvolí a či sa tak dočkáme aj menej nákladných automobilov, alebo sa do výroby dostanú len luxusné superšporty pre 1 % z celkovej populácie. Priaznivo však vyznieva vyjadrenie generálneho riaditeľa, ktorý verí, že s narastajúcou výrobou elektromobilov sa zároveň bude znižovať ich cena, čo by malo viesť k lepšej dostupnosti. Čínsky startup má do budúcnosti nemalé ambície, ktoré by sa mu s prihliadnutím na výkonnú novinku skutočne mohli naplniť. EP9-ka dosahuje vďaka spomínaným 4 motorom a rovnako 4 prevodovkám neuveriteľný výkon až 1 MW. Jej štart je tak priam raketový, pričom zrýchlenie z 0 na 200 km/h trvá len 7,1 sekundy!

nio_ep9_front34

TIP: Takto vníma Tesla cestnú premávku pri autonómnom riadení

Najvyššia rýchlosť, ktorú je tento tátoš schopný dosiahnuť, je 313 km/h. Batérie sú konštruované tak, aby sa dokázali dobiť na plnú kapacitu už za 45 minút, pričom na plnú „nádrž“ prejde NIO EP9 až 427 kilometrov. Okrem nekompromisného výkonu v útrobách bude tento elektromobil lákavý aj z vonku. Postarajú sa o to mohutné kolesá a elegantný dizajn karosérie, z ktorej zaujme hlavne predná maska. Okrem iného má za sebou spoločnosť NextEV viacero vplyvných mien, ktoré jej dopomáhajú k správnym rozhodnutiam. Medzi najvplyvnejších investorov patrí Lenovo, Tencent, či Temasek a svojou troškou prispela aj Sequoia Capital, a TPG. Aby toho nebolo málo, tento startup usilovne pracuje aj na autonómnej technológii riadenia. Cena ani dátum začiatku predaja uvedené neboli.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP