Ruskí agenti boli vyslaní do Írska, aby preskúmali podmorské optické káble. Írska tajná služba má ale obavy z ich poškodenia, čo by mohlo narušiť celkovú komunikáciu Európskej únie so Severnou Amerikou.

Portál The Sun prostredníctvom žurnálu The Times upozornil na konanie ruskej rozviedky, ktorá vyslala svojich agentov do Írska, aby preskúmali podmorské optické káble spájajúce Severnú Ameriku s EÚ. Tento krok vyvolal obavy z možnosti, že by sa s káblami mohlo manipulovať, prípadne by mohlo dokonca dôjsť k ich úplnému odrezaniu.

Rozsiahla sieť optických káblov v ohrození?

Írske bezpečnostné služby sa domnievajú, že agentov poslala ruská elitná zahraničná spravodajská agentúra (GRU), aby preskúmali presné umiestnenia optických káblov. Krajina zvýšila bezpečnosť na prístavných miestach pozdĺž írskeho pobrežia potom, čo boli ruskí agenti údajne videní na prieskume Dublinského prístavu.

Je známe, že pod oceánmi a morami vedie rozľahlá sieť transatlantických káblov, ktorá prepája internet, zabezpečuje prenos textových správ, hovorov a dokonca aj globálnych finančných transakcií. Podľa fóra Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce táto sieť optických káblov prenáša približne 97 % všetkých medzikontinentálnych dát.

Zobraziť celú galériu (1)
submarinecablemap.com

Experti preto varujú, že Írsko by sa kvôli svojej strategickej polohe mohlo v budúcnosti stať „novým bojovým priestorom“. Ako píše portál Irish Examiner, Írsko je tiež výhodným miestom na podobné prieskumy, nakoľko v roku 2015 írska telekomunikačná spoločnosť Aqua Comms zriadila optický kábel za 300 miliónov dolárov, ktorý prepojil USA s Dublinom a tiež Londýn s európskym kontinentom.

Rusi by dokonca mohli odrezať celú komunikáciu

Ako ďalej píše The Sun, írska polícia a vojenskí zastupitelia majú preto podozrenie, že GRU používa krajinu ako svoju základňu. Obávajú sa tiež, že ich agenti zhromažďujú informácie o nešpecifikovaných cieľoch v EÚ a Spojenom kráľovstve. Dublin je zároveň jedným z najväčších technologických centier v Európe.

Orgány majú preto podozrenie, že agenti môžu špehovať aj veľké technologické firmy ako je Google, Airbnb, Facebook a Twitter. Prítomnosť ruských agentov na pobreží Írska tiež vyvolala obavy z informačného boja. Podľa Johna Siphera, moskovského dôstojníka v službách CIA, existuje veľká šanca, že agenti naozaj vykonávajú špionáž alebo plánujú dokonca prerušiť komunikáciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom