Námorníctvo Spojených štátov amerických úspešne otestovalo SCOPE-M, bezdrôtový prevod energie a to len za pomoci mikrovĺn, informuje NewAtlas. Za prelomom stojí Námorné výskumné laboratórium (NRL) USA v Marylande a o bezdrôtový prenos energie majú vedci záujem už vyše sto rokov. Zdá sa, že nová éra je už za rohom a vesmírne elektrárne sa čoskoro stanú realitou.

Najdôležitejší test za 50 rokov

Pomocou mikrovĺn sa vedcom podarilo preniesť na vzdialenosť vyše 1 km až 1,6 kW energie, pričom NRL opisuje túto udalosť ako najdôležitejší míľnik bezdrôtovej energie za posledných 50 rokov.

Jedná sa pritom o technológie, vďaka ktorej vedci a futuristi už celé desaťročia navrhujú obrovské vesmírne kolektory solárnych lúčov, ktoré môžu takýmto spôsobom prenášať energiu na Zem.

Systém funguje na princípe premeny elektrickej energie na mikrovlny, ktoré sú sústredené do úzkeho lúča smerovaného na kolektor v podobe rektény (usmerňovacej antény), teda špeciálneho typu prijímacej antény, ktorý je schopný premeniť elektromagnetickú energiu na jednosmerný prúd.

NRL

Ako sa navyše ukázalo, technológia je prekvapivo efektívna. Systém v Marylande využil frekvenciu 10 GHz, ktorá dokázala prenášať energiu aj počas silného dažďa so stratou pod 5 % a je navyše, podľa svetových štandardov, bezpečná ako pre ľudí, tak aj pre iné živočíchy.

Bezdrôtový prenos energie môže v budúcnosti pomôcť aj pri kolonizácií iných vesmírnych telies ako je napríklad Mars. Doprava solárnych panelov na jeho povrch predstavuje dodatočné náklady a následnú údržbu, keďže časom sú pokrývané marťanským prachom.

Ak sa podarí dostatočne zúžiť mikrovlnný lúč a namieriť ho s vysokou presnosťou, rekténa na Marse nemusí dosahovať obrovské rozmery. Technológia ale potrebuje pokročilú vesmírnu robotiku, keďže takéto stanice nie je možné vyniesť v celku a to ani pomocou najmodernejších rakiet ako je Starship, ktorej nosnosť dosahuje najmenej 100 ton.

Skúsil to aj Massachusetts

Podobný test vykonali aj na Massachusettskom inštitúte technológií (MIT). Kým Maryland dosiahol efektivitu lúča až 60 %, MIT dosiahol nižšiu efektivitu. Napriek tomu však preniesli vedci v tomto prípade viac energie, keďže bol lúč celkovo silnejší.

NRL

„Aj keď bol SCOPE-M pozemným energetickým lúčom, je dobrým krokom vpred pre vesmírne energetické lúče. Pre Ministerstvo obrany je hlavným benefitom dodávania energie z vesmíru na Zem zbavenie sa závislosti na palivových dodávkach pre jednotky, ktoré môžu byť zraniteľné,“ vysvetľuje Brian Tierney, inžinier elektroniky projektu SCOPE-M.

Primárne využitie je v tomto prípade armádne, no podobne ako množstvo iných technológií, aj táto má veľký potenciál preniknúť aj do komerčného sektoru.

Zatiaľ najväčšiu vesmírnu elektráreň plánuje Spojené kráľovstvo, ktoré chce na orbite skonštruovať vesmírnu stanicu s hmotnosťou 2 000 ton a výkonom až 2 GW.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú