Každá doba má svojho inovátora a vizionára, pričom v 19. a 20. storočí bol jedným z najvýznamnejších Nikola Tesla. Jeho snom bolo prenášať elektrickú energiu na veľké vzdialenosti bezdrôtovo, no tento cieľ nikdy na globálnej úrovni nedosiahol. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Vedci z Univerzity v Stanforde však teraz urobili prelomový objav, keď dokázali presmerovať bezdrôtový tok elektrickej energie na pohyblivý objekt. Jedným z cieľov Tesly bola realizácia bezdrôtového prenosu elektriny len za pomoci veží, ktoré mali túto energiu vysielať do širokého okolia. Následne sa k zdroju elektrickej energie mali používatelia pripojiť prostredníctvom antény. Čiastočne sa mu tento projekt podarilo uskutočniť s veľkým „Teslovým transformátorom“, čo bola v podstate obrovská veža určená na tieto účely. Kvôli nedostatku financií a nedôvere od investorov jeho sen čoskoro skrachoval a veža bola zničená. Výskumníci v odbore elektrotechniky a energetiky sa však stále snažia naviazať svoje výskumy na jeho predchádzajúce myšlienky.

Teslov transformátorzdroj fotografie: Pixabay

Po desiatkach rokoch tak prichádza významný moment, kedy sa podarilo bezdrôtovo preniesť elektrickú energiu na pohybujúci sa objekt v okolí. Ak by bolo možné túto technológiu ešte upraviť, jej dosah by sa mohol zvýšiť. Tým by sa vyriešil problém s nabíjaním batérií elektromobilov, ktoré by tak nemuseli stráviť desiatky minút v nabíjacích staniciach, ale mohli byť nabíjané priamo počas jazdy. V publikovanom článku výskumný tím však vysvetlil, že dosiahnutá vzdialenosť pri ich projekte je iba v strednom rozsahu niekoľkých metrov.

Nenechaj si ujsť
Nový druh “okamžite dobíjateľných” batérií by mohol dať definitívnu stopku fosílnym palivám

To znamená, že v praxi by na napájanie elektrických vozidiel nebol tento bezdrôtový prenos dostatočne silný. Celý princíp tkvie v prúdení elektrickej energie vo vodičoch, ktoré následne okolo seba vytvárajú oscilačné magnetické pole. Vďaka nemu potom začnú oscilovať aj elektróny vzdialenej cievky a medzi nimi bezdrôtovo prúdi elektrická energia.

Najväčším problémom doteraz bolo najmä automatické naladenie pohybujúcej sa cievky na totožnú frekvenciu, no aj to sa vedcom podarilo vyriešiť. Pridaním rezistora so spätnou väzbou a napäťového zosilňovača naladili pohyblivú cievku aj bez potreby ich zásahu. Tento výskum má obrovský potenciál a pokiaľ sa zvýši dosah bezdrôtového šírenia elektrickej energie, už onedlho sa táto technológia môže ocitnúť v reálnom používaní. To by podporilo rozvoj automatizovaného systému diaľníc, kde by mohli autonómne elektromobily jazdiť bez prestávky, pretože by boli nabíjané bezdrôtovo počas jazdy.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
20%
Páči sa mi to
60%
Chcem to
20%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]