Každú sekundu cez teba prejde zhruba trilión miniatúrnych častíc nazývaných neutrína. Tieto častice, ktoré sa zrodili pri Veľkom tresku sú úplne neškodné a majú len minimálnu šancu, že aspoň raz počas tvojho života interagujú s atómom v tvojom tele, píše portál ScienceAlert.

Jedinečná detekcia

Okrem týchto neutrín k nám na Zem putujú aj vysoko energetické neutrína vyžarované z masívnych nebeských objektov, akými sú napríklad čierne diery. Neutrína sú elementárne častice patriace medzi leptóny s poločísleným spinom. Tieto častice teda patria medzi fermióny a ich vlastnosti fascinujú vedcov po celom svete už desiatky rokov. Neutrína sú totiž veľmi zvláštne častice, ktoré svojou hmotnosťou výrazne zaostávajú za väčšinou elementárnych častíc.

Bing Creator/ Dall-e

Neutrína sa často označujú aj ako „duchovia“, pretože sa pohybujú rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla, ich hmotnosť je takmer nulová, ale najmä dokážu prechádzať hmotou bez akejkoľvek reakcie.

Sem-tam však k nejakej tej interakcii dôjde a keď máme šťastie, observatórium IceCube to dokáže zaznamenať. IceCube je kolosálne neutrínové observatórium ukryté pod južným pólom. IceCube so svojimi 5 000 senzormi skúma interakcie neutrín už viac ako desať rokov.

Najnovšie v prelomovej štúdii uverejnenej v žurnále Physical Review Letters observatórium zaznamenalo obzvlášť energetického neutrína, ktoré doposiaľ unikalo detekcii.

Neutrína prichádzajú v troch „príchutiach“ – miónovom, elektrónovom a tau. Každý zanecháva v detektoroch ako IceCube unikátny podpis. Miónové neutríno vytvára dlhú stopu svetla, keď sa jeho pridružený mión pohybuje ľadom. Elektrónové neutríno naopak vyvoláva guľovitú explóziu svetla pri rozptyloch jeho pridružených elektrónov.

Najviac zradnými sú Tau neutrína, ktoré raz môžu pripomínať explóziu, inokedy zasa svetelnú stopu. Použitím algoritmov strojového učenia fyzici pretriedili obrovskú databázu údajov IceCube a identifikovali sedem silných kandidátov na práve spomínané nepolapiteľné tau neutrína.

University of Wisconsin

Tieto neutrína mali energie prekonávajúce dokonca aj tie, ktoré generujú najvýkonnejšie zemské urýchľovače, čo naznačuje ich mimozemský pôvod – pravdepodobne čierna diera.

Objav mimo iného potvrdzuje, aj pri extrémnych energiách a vzdialenostiach sa vysoko energetické neutrína správajú podobne ako ich   nízkoenergetické protiklady.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú