Streamovacie služby v uplynulom roku ponúkli množstvo skvelého obsahu a na televíznych obrazovkách sme mohli vidieť množstvo príjemných prekvapení, ale tiež viacero sklamaní, ktoré očakávaniam fanúšikov nedostáli. Najlepšie i najhoršie projekty roka 2020 sme si rozdelili do symbolických 20 kategórií. Toto je TOP 20 na streamovacích službách v roku 2020.

Najlepší seriál roka: Queen’s Gambit

Kde ho nájdeš: Netflix

Najväčšie hity častokrát bývajú tie nečakané, čo tento rok dokonale potvrdila miniséria od Netflixu The Queen’s Gambit. Príbeh o fenomenálnej šachistke závislej od sedatív, ktorú v novinke stvárnila excelentná Anna Taylor-Joy, po októbrovej premiére vyvolal malý ošiaľ a okamžite sa stal celosvetovým fenoménom.

Predaje šachových setov na portáli eBay vzrástli o 250%, výraz „ako hrať šach“ vo vyhľadávaní zaznamenal svoje deväťročné maximum. The Queen’s Gambit sa zároveň stal aj najsledovanejšiou minisériou v histórii Netflixu, doposiaľ si ho pozrelo viac ako 62 miliónov domácností. Úspech je z nášho pohľadu právom zaslúžený, žiaden iný seriál nás v tomto roku nebavil viac.

Najlepší film roka: Trial of the Chicago 7

Kde ho nájdeš: Netflix

Netflix sa aj tento rok pochválil množstvom filmových noviniek. Niektoré príjemne zabavili (Spenser Confidiential, Enola Holmes), z iných sa naopak vykľuli len bezduché záležitosti (Project Power), no a hŕstka dokonca ponúkla prvotriedny filmový zážitok.

Presne takýmto filmom je aj skutočný príbeh ôsmych demonštrantov, ktorí sa v roku 1968 zúčastnili protestov proti vláde, aby boli neskôr zatknutí a postavení pred zaujatého sudcu s apelom na ich nevinu.

Hviezdne obsadená dobová dráma Aarona Sorkina ľudsky, no tiež s citlivou dávkou humoru, sleduje prípravy na protest, samotnú demonštráciu, ale predovšetkým nechvalne známy súdny spor s obvinenými, ktorý sa stal symbolom utláčania zo strany vlády proti slobode prejavu.

Najlepšia miniséria: Undoing

Kde ho nájdeš: HBO Go

Aj keď je najlepšou tohtoročnou minisériou z nášho pohľadu The Queen’s Gambit, nechceli sme ho v rebríčku opakovať. Víťazstvo v tejto kategórii preto patrí hviezdne obsadenej dramatickej minisérii Undoing, za ktorou stojí streamovacia spoločnosť HBO Go.

Príbeh novinky je založený na knižnom bestselleri You should have known z roku 2014 z pera spisovateľky Jean Hanff Korelitz a sleduje život rodiny Fraserových, ktorí si žijú zdanlivo idylickým životom, kým jeho základmi neotrasie brutálna vražda. Vyšetrovanie postupne odhaľuje viacero prekvapivých tajomstiev a každá epizóda prináša zvraty, ktoré odhaľovanie páchateľa značne komplikujú a držia diváka v napätí až do poslednej epizódy.

Najväčšie tohtoročné prekvapenie: Tiger King

Kde ho nájdeš: Netflix

Američania sú známi svojimi bizarnými seriálovými kúskami, máloktorý z nich však má presah aj mimo kontinent. Osloviť divákov na celom svete sa prekvapivo podarilo excentrickému chovateľovi tigrov a milovníkovi zbraní, Joeovi Exoticovi, ktorý sa v true-crime sérii Tiger King dostane do konfliktu s Carole Baskin, známou aktivistkou a ochrankyňou zvierat.

Dokumentárna séria okrem eskalujúceho sporu sleduje aj ďalších súkromných chovateľov divokých zvierat v Spojených štátoch a prináša množstvo prekvapivých zápletiek. Absurdného námetu si po marcovej premiére boli vedomí ako diváci, tak aj kritici, ktorí Tiger King označili ako nebezpečné návykový. To potvrdzujú aj čísla sledovanosti. Za prvých 10 dní si seriál pozrelo 34 miliónov divákov, dokonca sa plánuje aj celovečerný film s Nicolasom Cageom.

Najsledovanejší seriál: Money Heist

Kde ho nájdeš: Netflix

65 miliónov. Približne toľko divákov si nenechalo ujsť pokračovanie španielskeho megahitu Money Heist, ktorý sa na jar predstavil svojou štvrtou sériou. Nechýbala v nej akcia, premyslené ťahy zlodejského génia Profesora a jeho tímu, ale tiež viacero prekvapivých rozuzlení, ktoré viedli až ku smrti obľúbených postáv.

Tvorcovia jednoducho opäť bodovali a hľadiac na narastajúce čísla sledovanosti by sa mohlo zdať, že Money Heist by mohol pokračovať donekonečna. O to prekvapivejšie preto vyznieva správa, že seriál na budúci rok skončí finálnou piatou sériou. Netflix sa však svojho klenotu nehodlá len tak vzdať. Z úspešného formátu naopak plánuje vyťažiť maximum a podľa Express pracuje hneď na niekoľkých seriálových spin-offoch.

Najlepšia dokumentárna séria: The Last Dance

Kde ju nájdeš: Netflix

Netflix je vysokou kvalitou svojich dokumentárnych sérií dlhodobo známy a aj tento rok z tohto prostredia predstavil viacero excelentných počinov. Či už je to Night on Earth, Challenger: The Final Flight či Social Dilemma, streamovacia služba aktuálne ponúka celý zástup skvelých dokumentov. Víťaz však môže byť len jeden a nie je ním nikto iný ako druhý najlepšie hodnotený seriál na ČSFD, The Last Dance, ktorý zachytáva príbeh jedného z najlepších športovcov všetkých čias, Michaela Jordana.

Seriál predstavuje kľúčového momenty Jordanovej kariéry, zaznamenáva silu jeho osobnosti a víťaznú mentalitu, ktorú do Chicaga priviedol. Zároveň tiež diváka necháva nahliadnuť aj do zákulisia a je osobnou sondou do života športovej ikony. Tvorcovia zároveň spovedajú aj rodinu a spoluhráčov, vďaka ktorým je Michaela Jordana možné spoznať v inom, doposiaľ nevidenom svetle.

Najlepšia oddychovka: Extraction

Kde ju nájdeš: Netflix

Ak máš rád akciu a chceš len tak vypnúť po náročnom dni, lepší nový film ako Extraction budeš hľadať len ťažko. Iste, po dejovej stránke nejde o žiadnu prevratnú záležitosť a aprílová novinka Netflixu v oblasti zápletky príliš nevyniká, akonáhle sa však austrálsky svalovec Chris Hemsworth v role nájomného žoldniera pri záchrane uneseného chlapca dostane do akcie, je sa na čo pozerať.

Akcia je správne špinavá a odsýpa svižne, navyše je vďaka zručnej práci s kamerou a mnohým záberom natočeným na jeden dych plynulá a prehľadná. Viac v našej recenzii. Extraction očividne chutil aj divákom, s viac ako sto miliónmi videní sa totiž stal najsledovanejším projektom v histórii Netflixu a aktuálne sa pracuje nie na jednom, ale hneď niekoľkých ďalších filmoch z tohto univerza.

Najlepšie pokračovanie seriálu: Better Call Saul

Kde ho nájdeš: Netflix

Prequel jedného z najlepších seriálov všetkých čias, Breaking Bad, je každou sériou lepší a lepší a my sa už nevieme dočkať budúcoročného vyvrcholenia. Podobne ako predchodcovia sa aj tohtoročná štvrtá séria Better Call  Saul opäť niesla v pomalšom tempe a zručne pracovala s vynikajúco napísanými postavami, ktorým jasne dominoval Saul Goodman s manželkou Kim.

Je to práve Kim Wexler a herečka Rhea Seehorn, na ktorú sa v prichádzajúcej piatej sérii tešíme najviac, keďže jej prerod v seriálovom svete len veľmi ťažko hľadá konkurenta. Seriál je však silnými postavami prešpikovaný a vo štvrtej sérii nás nenudila jediná dejová línia.

Najprehliadanejší kvalitný seriál: Ted Lasso

Kde ho nájdeš: AppleTV+

V uplynulom roku sa na streamovacích službách objavil celý zástup noviniek, ktoré by si zaslúžili podstatne väčšiu pozornosť. Žiadna z nich nás však v dobrom neprekvapila tak veľmi ako príbeh amerického trénera futbalu a nenapraviteľného optimistu Teda Lassa, ktorý prichádza do Británie koučovať miestny futbalový tím.

Komediálny kúsok z dielne AppleTV+ je vo veľkom postavený na americko-britských slovných prestrelkách, boduje však predovšetkým sympatickými postavami a nákazlivou príjemnou atmosférou, ktorú usmiaty, no zároveň aj ustarostený, Ted Lasso do klubu prináša. Desať epizód sme zhltli za dva dni a už teraz sa nevieme dočkať druhej série, ktorú Apple vďaka úspešnému prijatiu potvrdil.

Najlepšie na Netflixe: Caliphate

Znepokojivá švédska miniséria Kalifát možno nie je príjemným pozeraním, no rozhodne stojí za to. Posolstvom a zobrazovanými udalosťami, točiacimi sa okolo verbovania mladých moslimiek do služieb Islamského štátu, má totiž ďalekosiahly presah a tvorcovia jasne demonštrujú, aké rafinované taktiky sa využívajú na islamizáciu Európy a podporu náboženského radikalizmu.

Caliphate ponúka autentický náhľad do života vybraných moslimiek utápajúcich sa v súkromných problémoch a bojujúcich s krízou identity, ktoré sa dostali do kontaktu s islamskými radikálmi, zároveň však nešetrí ani miestny spoločenský systém. Trpezlivé budovanie deja a postáv graduje vo veľkolepom finále, na ktoré si aj 11 mesiacov po premiére spomíname s krištáľovou čistotou.

Najlepšie na HBO GO: Perry Mason

Najznámejší literárny právnik Perry Mason tento rok dostal seriálový reboot a z nášho pohľadu išlo o mimoriadne vydarený reštart. Kriminálny prípad spojený s únosom a vraždou batoľaťa síce občas strácal tempo, zachraňovala ho však neopozeraná dobová atmosféra Ameriky 40-tych rokov a predovšetkým antihrdinská postava samotného ústredného protagonistu Perryho Masona, ktorý v seriáli trpí depresiami a alkoholizmom.

Vynikajúci výkon v tomto prípade podal jeho predstaviteľ Matthew Rhys, ktorý sa vo veľkom podpísal na tom, že Perry Mason sa stal najsledovanejším seriálovým debutom služby HBO od roku 2018. Potvrdenie druhej série aj vďaka nemu vítame s otvorenou náručou.

Najlepšie na AppleTV+: Defending Jacob

AppleTV+ zatiaľ neponúka také množstvo nového obsahu ako konkurencia, streamovacia služba sa však v uplynulom roku zaskvela hneď niekoľkými originálnymi sériami. Najlepšou z nich je podľa nás kriminálna novinka Defending Jacob, v ktorej Chris Evans ako prominentný právnik s manželkou bráni svojho neplnoletého syna z obvinenia z brutálnej vraždy.

Prípad nebudí len obrovský záujem médií, ale tiež miestnej komunity, ktorá sa kedysi populárnej rodine obracia chrbtom a nestráni sa ani fyzických útokov. Vynikajúca komorná dráma zaujme ako ťažkým námetom, tak aj výbornými hereckým výkonmi a dejovými zvratmi odhaľujúcimi prekvapivé okolnosti a patrí k tomu najlepšiemu, čo môžeš (nielen) na AppleTV+ v tomto roku nájsť. Viac v našej recenzii.

Najlepšie na Amazon Prime: The Boys

Najväčšie seriálové prekvapenie minulého roka sa na jeseň dočkalo druhej série, tentokrát už s obrovskými očakávaniami rozsiahlej fanúšikovskej základne. Tvorcovia našťastie nesklamali a opäť predstavili zvrátené divadlo plné čierneho humoru, prvotriednej akcie a excelentných postáv na čele s narcistickým Homelanderom.

Divácku pozornosť si ale zaslúžene pýtali aj Hughieho partia, ktorá sa s miliardovou korporáciou Vought a jej superhrdinami pustila do nerovného otvoreného konfliktu a priniesla viacero nezabudnuteľných seriálových momentov (pozdravujeme veľrybu Lucy). The Boys tak na obrazovky opäť priniesli skvelú zábavu, čo umocňuje vysoké očakávania od potvrdenej tretej série.

Najlepšie na Disney+: Mandalorian

Vynikajúcu prácu odviedli aj tvorcovia ďalšieho minuloročného seriálového hitu, The Mandalorian, zasadeného do univerza Star Wars, v čele ktorého stojí herec Pedro Pascal ako lovec odmien snažiaci sa dostať Baby Yodu na domovskú planétu. Aj druhá séria umne pracuje so starými aj novými postavami, odkazuje na ďalšie obľúbené príbehy z univerza Star Wars a predstavuje samostatné dobrodružstvá, ktoré dotvárajú nezabudnuteľnú cestu naprieč galaxiami.

Aj preto je jediným negatívom Mandaloriana prílišná krátkosť jednotlivých epizód, ktoré zďaleka neuspokojujú hlad po ďalších dobrodružstvách. Tie budú v budúcnosti pokračovať v podstatne širšom spektre. Okrem tretej série Mandaloriana totiž spoločnosť Disney plánuje aj dvojicu spin-offov s názvom Rangers of the New Republic a Ahsoka.

Najväčšie seriálové sklamanie: Hunters

Kde ho nájdeš: Amazon Prime

Na akčnú novinku od Amazonu sme sa tešili hneď z niekoľkých dôvodov. Upútavky sľubovali seriálové prevedenie excelentných Nehanebných bastardov, zápletka spojená so židovskými lovcami nacistov pôsobila sviežo, navyše ich do boja hnal legendárny Al Pacino, pre ktorého išlo v role titulnej postavy o seriálový debut. Nakoniec sa z Hunters vykľula len priemerná novinka, ktorá miestami síce zabavila, rozhodne ale nie v takej miere, v akej sme si to od nej sľubovali.

Postavy sa azda až na výnimku Al Pacina ukázali ako nevýrazné, po svižnom úvode sa sledovanie každej epizódy stávalo nudnejším, doplácalo na nedostatok osobitosti a súrodosti. To si nakoniec pravdepodobne uvedomil aj samotný Al Pacino, ktorý sa už v druhej sérii neobjaví.

Najväčšie filmové sklamanie: Project Power

Kde ho nájdeš: Netflix

Netflix sa síce kvalitou svojich filmov postupne zlepšuje, za svojimi seriálmi a dokumentmi však zaostáva míľovými krokmi. Dôkazom toho je aj letný akčný blockbuster Project Power, ktorý aj napriek účasti Josepha Gordona-Levitta, Jamieho Foxxa a tiež sľubne pôsobiacej zápletke, v konečnom dôsledku vyšumel úplne do prázdna.

Dej točiaci sa okolo tabletiek poskytujúcich krátkodobé superschopnosti sa ukázal ako veľké klišé, postavy neboli ničím originálne a dodnes nám uniká význam rapových pasáží, ktoré tvorcovia do filmu zaradili. Jediným plusom boli efekty na slušnej úrovni, ani tie sa ale neukázali ako svetoborné a nedokázali snímku vytrhnúť z ťažkého priemeru, na ktorý si týždeň po pozretí nikto nespomenie. Škoda.

Najhorší seriál, na ktorý sme sa tešili: Cursed

Kde ho nájdeš: Netflix

Mala to byť najlepšia tohtoročná fantasy, dokonca sa o novinke Netflixu v tichosti hovorilo ako o možnom nástupcovi Zaklínača, nakoniec sa legenda o kráľovi Artušovi a jazernej pani Nimue ukázala ako nepresvedčivá chaotická zlátanina, ktorú nezachránila ani hviezda 13 Reasons Why, herečka Katherine Langford. Horšie ako nezáživné charaktery boli snáď len prázdne dialógy, ktoré medzi sebou naprieč nekonečnými desiatimi epizódami viedli.

Celý seriál vďaka nim vyznieva silene, veľkú službu mu nerobia ani kulisy, ktoré miestami pôsobia vyložene lacno. Na Cursed sme sa vďaka netradičnému poňatiu príbehu o kráľovi Artušovi tešili, nadšenie však rýchlo opadlo a to až do takej miery, že sme to so seriálom v polovici vzdali.

Najhorší film, na ktorý sme sa tešili: The Last Days of American Crime

Kde ho nájdeš: Netflix

A do tretice Netflix. Streamovací gigant síce tento rok vydal viacero vydarených projektov, zároveň vo veľa prípadoch presvedčiť nedokázal. Podobné vyhlásenie je pre akčnú kriminálku The Last Days of American Crime veľmi mierne, keďže v tomto prípade skutočne išlo o ničím výnimočný filmový paškvil.

Trailer sľuboval akčnú jazdu točiacu sa okolo poslednej lúpeže v histórii zločinom zmietanej Ameriky, výsledná snímka ale doplácala na chaotický dej, prepálenú stopáž a tragický nedostatok hocičoho zaujímavého, čo by diváka vytrhlo z bolestivej 2 a pol hodinovej letargie. The Last Days of American Crime je tak len ďalšou pripomienkou pre Netflix, že na filmovom poli ho čaká ešte dlhá cesta.

Najlepší seriál, ktorý u nás nenájdeš: Gangs of London

Kde ho nájdeš: Sky Atlantic

Počuli sme, že je to nálož, ale takúto spanilú jazdu sme pred pozretím Gangs of London veru nečakali. Tohtoročná britská novinka je po stránke akcie absolútnym vrcholom, ktorý v seriálovom svete ešte dlho nenájde konkurenta. Prakticky každá jedna epizóda je nabitá surovými stretmi, explóziami a efektmi, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani hollywoodske veľkofilmy.

Akcia je navyše postavená na veľmi solídnej gangsterskej zápletke točiacej sa okolo objasňovania smrti bossa londýnskeho podsvetia a do pamäte sa vryje hneď niekoľko postáv, medzi ktorými nechýbajú hviezdy Peaky Blinders alebo Game of Thrones. V druhej polovici to talentovaní tvorcovia síce mierne prepálili (scéna s mrakodrapom), Gangs of London je však splneným snom akciechtivých nadšencov a jedným z najlepších seriálov posledných rokov.

Najzbytočnejší hit roka: Too Hot to Handle

Kde ho nájdeš: Netflix

Nápady tvorcov reality show nepoznajú hranice a v posledných rokoch sme boli svedkami viacerých bizarných projektov. Že to s pravidlami a nárokmi na súťažiacich netreba príliš preháňať dokazuje aj jeden z najväčších tohtoročných hitov Netflixu Too Hot to Handle, v ktorom sa na panenskom ostrove s vidinou výhry ocitne 14 súťažiacich.

Jedinou podmienkou pre víťazstvo je nemať sex po dobu štyroch týždňov, čo sa však ukazuje ako nadľudská úloha, keďže páry sú nielen dokonale vyšportované, ale tiež pekelne nadržané. Bez ohľadu na jednoduchosť formátu sa novinka pre Netflix ukázala ako obrovský úspech, za prvé štyri týždne si ju totiž zaplo viac ako 60 miliónov domácností, čo znamená len jedno. Pokračovanie už je na ceste.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú