20 miliárd. Približne toľko Netflix v roku 2020 plánoval naliať do svojho originálneho obsahu. V oblasti seriálov nám streamovací gigant tento rok predstavil viacero zábavných kúskov, na poli filmov je to však s kvalitou podstatne horšie.

Extraction, Project Power, Enola Holmes, The Last Guard či The Devil All the Time, boli jednými z hlavných tohtoročných filmových ťahákov, až na výnimku posledného menovaného však nešlo o nič iné ako len zábavné jednohubky, ktoré mohli vo výsledku dopadnúť podstatne lepšie. Predovšetkým pri pohľade na ich hereckých protagonistov.

Na zvučné herecké mená streamovacia spoločnosť láka aj v novej dobovej dráme The Trial of the Chicago 7, ktorá je v rámci služby s českými titulkami dostupná od včera, 16. októbra. Filmová novinka, zasadená do 70-tych rokov v Spojených štátoch, sleduje medializovaný súdny spor s lídrami občianskych iniciatív, ktorí boli obvinení z podnecovania nepokojov.

V hlavných rolách sa vo filme predstavili Sacha Baron Cohen (Borat), Eddie Redmayne (Fantastické zvieratá: Grindelwaldovy zločiny) či Joseph Gordon-Levitt (Na nože), ak ku známym hercom a silnému námetu pridáme prítomnosť oscarového režiséra Aarona Sorkina (Sociálna sieť), máme zarobené na kvalitný divácky zážitok.

Prvotriedna filmárčina

V prípade The Trial of the Chicago 7 našťastie Netflix nezostal len pri sľuboch a doručil nám excelentnú a znepokojivú dobovú drámu s prvotriednymi hereckými výkonmi. Film sleduje skutočné historické udalosti spojené s protestom proti vojne Vietname, ktorý sa v roku 1968 v Chicagu zmenil na násilné nepokoje a brutálne potlačenie demonštrantov zo strany polície.

V centre diania stojí sedem obvinených aktivistov spoločne s členom neslávne známych Čiernych panterov, ktorí vo viac ako pol roka trvajúcom súdnom spore naplno pocítili, aké to je, keď sa systém na čele s nekompetentným sudcom rozhodne poslať vás za mreže skôr, ako máte šancu sa obhájiť.

Aj napriek vážnemu námetu The Trial of the Chicago 7 častokrát prekvapuje odľahčenou atmosférou, nedramatizuje ani nehrá na city. Až na výnimku absolútneho záveru a záberu na syna jedného z obžalovaných rovnako nepredvádza žiadne klišé, ale razí si vlastnú cestu, ktorá z humorného úvodu graduje až do dramatického finále.

Film pritom nie je určený len pre historických nadšencov alebo amerických divákov. Excelentné herecké výkony a prvotriedne napísané dialógy nabité úvahami o demokracii i slobode nenechajú diváka vydýchnuť až do záverečných titulkov. Uveriteľnosti zasa napomáhajú skutočné historické zábery, pri ktorých divák len nechápavo krúti nad brutalitou polície a spoločenským zasadením 70-tych rokov.

Novinka zároveň nedisponuje jediným slabým hereckým výkonom. Či už je to Sacha Baron Cohen, obhajca obžalovaných, oscarový  Mark Rylance, či nepríčetný sudca Frank Langella, ktorý dal tentokrát rolám filmových sympaťákov zbohom, každá jedna postava vo filme si pre seba s prehľadom kradne pozornosť.

Vo výsledku tak The Trial of the Chicago 7 nie je len najlepším filmom tohto roka a impozantnou súdnou drámou, ale tiež jedným z najlepších filmov, aké Netflix kedy pod svojou hlavičkou predstavil. Boli by sme nemilo prekvapení, ak by si tento excelentný počin z oscarového galavečera neodniesol hneď niekoľko sošiek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú