Nájsť dobrý akčný film v dnešnej dobe je často neľahkou úlohou. Mne sa to za posledné roky podarilo napríklad pri trilógii s Keanu Reevsom, a preto nápadité prirovnávanie nového titulu Netflixu Extraction s John Wickom ma donútilo sa na tento akčný počin pozrieť. Ľutujem teda dve hodiny strávené pred obrazovkou? Vlastne ani nie!

Akčný film Extraction by sa bez hanby dal zaradiť medzi ostatné akčné žánrovky na Netflixe, kde je hlavný dôraz kladený na pekného superhrdinu v hlavnej úlohe, podobne ako tomu bolo napríklad s filmami 6 Underground alebo Triple Frontier.

Okrem veľkej hviezdy v popredí tieto filmy spája aj fakt, že sa skôr ako priniesť divákovi prelomový zážitok, snažia uspokojiť jeho nostalgické potreby prameniace v 90. rokoch. Výsledný pocit zo snímky je tak týmto aspektom umocnený natoľko, že sa skupinky divákov už zo zvyku delia na protipólne tábory s radikálne odlišnými hodnoteniami

Netflix

Ako ku dvom vyššie spomínaným titulom, aj k filmu Extraction je potrebné pristupovať bez akýchkoľvek prehnaných očakávaní. Netflix však Extraction promoval ako ďalší veľký hit, so superhrdinom v hlavnej úlohe, scenáristom z Avengers a kopou výbuchov podmienených niekoľkými kaskadérskymi tímami, čo okolo filmu vytvorilo (ne)žiadúcu auru očakávania.

Filmár Joe Russo, známy početnými marvelovkami s Avengermi na čele v tomto prípade siahol po sympatickom Chrisovi Hemsmworthovi, ktorý sa musím priznať, že mi spočiatku na postavu Tylera nesedel, no s narastajúcou minutážou jeho rola prestal vadiť.

Záchrannú operáciu z diaľky riadi nádherná Iránka Golshifteh Farahani a priestor dostane aj miláčik seriálu Stranger Things, David Harbour. Keďže je Tyler Ryke povolaný zachrániť syna zločineckého baróna bombajského podsvetia, veľkú časť hereckého ansámblu hrajú indickí, a teda menej známi herci, kde hlavnú rolu obsadil nováčik priemyslu, Rudhraksh Jaiswal. Práve on s Chrisom tvoria hlavnú kostru inak tradičného príbehu.

Príbeh je najslabšou stránkou filmu

Príbeh okrem toho, že pôsobí extrémne tuctovo a až na pár nepodstatných momentov neprináša takmer žiadnu dávku novátorstva, ako celok funguje dobre. Bývalý vojak je za zámienkou poslednej šance povolaný na najnebezpečnejšiu misu svojho života, ktorú ako sociálna troska samozrejme prijíma. Cieľom misie je záchrana uneseného Oviho, syna odsúdeného bossa indického podsvetia.

Netflix

Tyler akoby prepnutím tlačidla zmení svoj postoj z alkoholika na profesionála najhrubšieho zrna a v štýle seriálového Punishera s Bernthalom kosí zástupy neprajníkov. Najväčším plusom dvojhodinovky sú práve tieto akčné scény tvoriace našťastie podstatnú väčšinu minutáže.

Akcia by sa v jednoduchosti dala popísať ako kombinácia v úvode zmieňovaného Johna Wicka a Punishera, kde z oboch prípadov preberá to najzakladanejšie – boj telo na telo. Ako v prípade oboch snímok, aj tu je vidieť, že si Hemsworth prešiel potrebným militantným výcvikom na mieru ušitým pre potreby filmového Call of Duty.

Kamera je to, čím si budeš Extraction pamätať

Bezhlavé kosenie záporákov v tomto prípade vyzdvihuje aj excelentná práca s kamerou. Chudák ten, ktorý bol celé dni odkázaný na nosenie obrovskej konštrukcie s drahými kamerami, no výsledný efekt ma posadil do stoličky už v prvej tretine filmu. Extraction totiž veľký dôraz kladie na pohyblivú kameru a niekoľkominútové pasáže natočené na jeden záber bez akéhokoľvek zásahu strihačov.

Tieto scény musia udrieť do oka aj najjednoduchšiemu divákovi, čo v kombinácii s uveriteľne pôsobiacimi choreografiami à la Gun fu Johna Wicka zachraňuje treťotriedny príbeh a navyšuje výslednú známku hodnotenia o niekoľko priečok vyššie. Práca kamery je rozhodne najsilnejšou zbraňou filmu, ktorý by bez nej ostal aj v mojom ponímaním zakopaný desiatky čísel do zeme.

Netflix

Výsledný zážitok tak umocňuje aj pocit zo streľby a celková brutalita titulu. Či už sa bavíme o scénach telo na telo, alebo početných prestrelkách, autori s červeným farbivom nešetrili a každá strela do hlavy zanecháva za sebou gýčovitý fľak dotvárajúci vyššie popísané tempo dávkovania akčných scén do dokonalosti.

Za zmienku stojí aj posledná scéna pohrávajúca sa s niekoľkými typmi emócií od znechutenia, cez ľahostajnosť, až po smútok, sprevádzanými detským nadšením zo všadeprítomných výbuchov a heroických momentov.

Všeobecne opozeraný, a tým pádom aj slabší príbeh nezachraňuje miniatúrna sekundárna linka s odhodlaným mladíkom na zápornej strane, ktorá sa v závere vcelku premysleným spôsobom pretne. Na škodu však je, že takýchto svetlých príbehových momentov by sa vo filme dalo zrátať na prstoch jednej ruky.

V čom film rovnako neexceluje, je hudobná stránka. Tá je absolútne nezapamätateľná, pôsobiaca generickým dojmom a bez akejkoľvek zásadnej tematickej skladby, pri ktorej by som si na Extraction spomenul.

Zhodnotenie

K filmu Extraction som prvotne pristupoval so značným nadhľadom a rozhodne bez očakávaní. O to viac som sa pri tejto, nie príliš podarenej pocte legendárnym akčným titulom z 90. rokov bavil. Hemsworth rolu tragického žoldáka zvládol na výbornú a do príbehu ako takého zapadol nad moje očakávania až príliš dobre.

Príbeh je jednoduchý, neoriginálny a osobne by som si vedel predstaviť hlbšie prebádanie viacerých vedľajších príbehových liniek postáv, keďže jednotlivé psychologické útržky utrápeného Tylera ma skôr znechutili a vytrhávali z tempa. Neosobne a neuveriteľne na mňa pôsobilo aj budovanie vzťahu medzi Tylerom a hlavným objektom jeho misie, ktoré len s privretými očami dokáže u jednoduchého diváka pohnúť s jeho pravou hemisférou.

Na druhej strane ide o vynikajúcu večernú oddychovku, ktorá úlohu bezmyšlienkovitej a navyše dobre vyobrazenej akcie zvláda na jednotku.

Chýba hlbšie príbehové pozadie ako pri filmovej sérii John Wick, no podobné tempo dávkovania akcie tu hrá hlavné husle. Kto si s druhou časťou predchádzajúcej vety vystačí a nebude od filmu Extraction čakať zázrak, tak ten dve hodiny neoľutuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú