Relatívne nová streamovacia služba Apple TV+ to už od svojho spustenia nemá ľahké. Spočiatku ponúkla hneď niekoľko exkluzívnych titulov, ktoré však nie každému sadli natoľko, aby si službu predplácali aj po skončení skúšobnej doby.

Akonáhle som započul pozitívne ohlasy na dramatickú novinku Defending Jacob so sympatickou hviezdou v hlavnej úlohe, zbystrel som, spravil som si krátky prieskum a následne okamžite zaplatil mesačný poplatok.

Po zhltnutí úvodných ôsmich častí takmer na jeden záťah môžem potvrdiť, že reakcie rozhodne nie sú prehnané. Defending Jacob je rozhodne jeden z najlepších seriálov tohto roka.

Apple

Zaskočený, pobavený a pohoršený. Takto som sa cítil na konci takmer každej časti, kedy to bolo ako na emočnej horskej dráhe. Atmosféra seriálu pramení už zo samotnej podstaty titulu Defending Jacob, ktorý buduje svoje univerzum okolo nevyjasnenej vraždy tínedžera na americkom predmestí.

Aj napriek prvotným dohadom, všetky stopy vedú k mladíkovi menom Jacob, spolužiakovi zavraždeného a synovi jedného z popredných právnikov zastupujúcich predmestie Newtonu, Andyho Barbera.

Ten ako právny zástupca mesta sa okamžite chytá prípadu vraždy len preto, aby ho o niekoľko hodín na to mohli z pozície kvôli zaujatosti voči hlavnému podozrivému stiahnuť.

Príbehová linka pôsobí ako emocionálna horská dráha

Premisa je vystavaná tak, aby hlavným protagonistom v podaní právnika Andyho, stvárneného hviezdnym Chris Evansom, jeho ženy Laurie vyobrazenej Michelle Dockery a ich syna Jacoboa, zahraného Jaedenom Martellom, hádzala konštante polená pod nohy. Tieto situácie sa rovnako odrážajú na diváka, ktorý počas celého seriálu rozmýšľa, ku ktorému brehu hlásajúcemu svoju pravdu, sa má prikloniť.

Na rodinu podozrivého hádže špinu takmer celé predmestie bez toho, aby bol Jacob právoplatne odsúdený. Dôvody hnevu a neustáleho lynču voči rodine sú zakorenené v zložitosti povahy chlapca, ktorý na jednej strane pôsobí stoickým dojmom v realite, no na sociálnych sieťach sú jeho prejavy až prehnane ľahostajné a znevažujúce vážnosť vraždy spolužiaka.

K odsúdeniu mladíka tak dochádza spojením niekoľkých bodiek na pomyselnej mape v podobe jeho rétoriky na internete, nepodloženého obvinenia jeho spolužiakom pred širšou verejnosťou a s rozvíjajúcim príbehom, aj odhaľovaním genetickej náklonnosti k násilnému správaniu.

Je len na divákovi, čomu chce uveriť

Napätie sa tak buduje na rozdielnosti názorov skupín, odhaľovaním stále novších a prekvapivejších okolností, potlačenej dôvere najbližších a početných príbehových „kotrmelcov“, konštante narastajúcich s počtom častí. Pochmúrnu atmosféru seriálu umocňuje charakterová kresba hlavných postáv, kedy sa každá z nich drží svojej úlohy.

Apple

Andy sa za každú cenu snaží nájsť pravdu a očistiť meno syna a tým aj jeho rodiny, Laurie v príbehu figuruje ako emocionálne slabý článok a Jacob je tak nositeľom príbehu v podobe hlavného terča. Tento trojuholník vynikajúco funguje ako podnecovateľ nálady diváka podľa toho, ktorej z trojice postáv sa dostáva najväčšej pozornosti.

Vedľajšie postavy v deji slúžia ako pasívne zdroje energie podporujúce nálady hlavných postáv. Okrem dvojice protimonopolných právnikov ovplyvňujúcich dianie Andyho tu nájdu svoje miesto aj neutrálne postavy pohrávajúce sa s dôverou a psychikou Laurie.

Apple

Olej do ohňa dramatickej mašinérie pridáva aj vedľajšia dejová linka prepojená na genetické pozadie rodinného rodu. Všetky vyššie zmieňované aspekty fungujú ako kvalitné prísady atmosférického príbehu, ktorý nemá problém sa aj niekoľkokrát za časť premiešať.

Ako početné dejové zvraty ma rovnako zarazili posledné minúty prvej série, ktoré megalomanským spôsobom zvýrazňujú postavenie charakterov v tom najčírejšom svetle. Práve tieto minúty môžu rozdeliť divákov na dva tábory, kde sa ja radím do skupiny holdujúcim tomuto záveru, ktorý odhaľuje premisu zatiaľ nepotvrdenej, no z hľadiska uzatvorenia príbehu, potrebnej druhej série.

Práca s kamerou a hudobný podklad sú na špičkovej úrovni

Technický stav seriálu by sa dal jednoducho opísať ako typický titul Apple TV+. Vizuál je uhladený a postavy s kulisami pôsobia až príliš perfekcionisticky, kedy by sa jeden domnieval, že na režisérskej stoličke sedel neomylný David Fincher.

Režisérom Defending Jacob bol však o niečo menej známy Nór, Morten Tyldum, ktorému sa so scenáristom Markom Bombackom podarilo priniesť na domovské obrazovky streamovacej služby Applu konečne titul hodný jej predplácania.

Apple

Vynikajúce výkony hercov, takmer dokonalá práca s kamerou a neopozeraná zápletka by netvorili tak excelentný celok bez všadeprítomného hudobného podkladu. Ten je v podaní Defending Jacob nesmierne atmosferický a tak akurát melancholický, aby už pri úvodných titulkoch naznačil divákovi, že tu sa nehrá na šťastné konce.

Zhrnutie

Premyslená a takmer bezchybná zápletka plná dejových kotrmelcov by vyznela nanič bez vynikajúceho hereckého obsadenia. To však v prípade Defending Jacob neplatí, keďže Chris Evans dokázal, že dokáže zahrať aj komplikovanejšie napísaný charakter ako je tuctový superhrdina v komixovke.

Jeho seriálová manželka Michelle Dockery je ideálnym prototypom postavy, ktorú budeš nenávidieť a ich syn Jacob v podaní Jaedena Martella len potvrdil svoj herecký talent, tentokrát v postave nevyspyteľného a do rohu zahnaného tínedžera.

Prečítaj si tiež
Finále dramatického hitu, nový projekt The Rocka aj akciou nabitý blockbuster. Vyberáme to najlepšie z novej ponuky na Netflixe

Defending Jacob je dramatický seriál, ktorý by sa konečne dal označiť ako titul prehovárajúci neprajníkov k predplácaniu Apple TV+. Podľa mňa ide o obrovské prekvapenie hodné označenia jedného z najlepších počinov poslednej doby, ktorého zápletka a jej spôsob podávania emocionálne vydiera diváka na každom kroku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú