O tom, že vesmír vedcov azda nikdy neprestane udivovať, svedčia stále nové a pre človeka často nepredstaviteľné javy. Ešte poriadne ani neutíchli ohlasy po nedávno objavenej galaktickej štruktúre enormných rozmerov a už vedci objavili novú.

Pri pomyslení na galaktickú štruktúru si ľudia väčšinou predstavia množstvo hviezd, temnú hmotu, prípadne plyny, ktorými sú tieto štruktúry navzájom prepojené. Galaktické štruktúry majú však aj obrovské magnetické polia, ktoré ich obklopujú. Na štúdiu, v ktorej sa píše o novoobjavenej štruktúre magnetického pola, upozornil portál Phys. Nachádza sa v galaxii NGC 4217 a objavil ju vedecký tím na čele s doktorkou Yelenou Stein z univerzity v Bochume v Nemecku.

Vedecký tím pri pozorovaní magnetického poľa galaxie NGC 4217 objavil pomocou rádiových vĺn doteraz nepozorovanú štruktúru, ktorá sa spolu s galaxiou, ktorej jadro tvoria tri supermasívne čierne diery, stala stredobodom záujmu viacerých astronómov.

Skúmanie galaxie NGC 4217 spadá pod projekt CHANG-ES (Continuum Halos in Nearby Galaxies), v ktorom sa pomocou rádiových vĺn preskúmalo 35 galaxií so špirálovitou štruktúrou. Galaxia, ktorej štruktúru pozorovali, sa nachádza v súhvezdí Poľovné psy, ktoré je od nás vzdialená približne 60 miliónov svetelných rokov a svojim špirálovitým tvarom sa podobá našej Mliečnej dráhe.

Pozorovanie magnetického poľa viedlo k niekoľkým zaujímavým záverom

Na základe údajov získaných pomocou rádiových vĺn dospeli vedci k niekoľkým zaujímavým záverom. Pozorovaná galaktická štruktúra špirálovitého typu má štruktúra magnetického poľa v tvare písmena X, ktoré siaha do vzdialenosti viac ako 20 000 svetelných rokov. Okrem tejto štruktúry vedci pozorovali v severozápadnej časti galaxie aj špirálovú štruktúru a obrovské „bubliny“ plné magnetického plynu, nazývané tiež „superbubliny“.

Tým najdôležitejším objavom však bola štruktúra v tvare slučky, ktorá sa nachádzala pri magnetickom poli pozorovanej galaxie, čo podľa Steinovej nebolo doteraz nikdy pozorované. Uvedené výsledky sa vedcom podarilo dosiahnuť pomocou špeciálnej metódy, v ktorej skombinovali výsledky dosiahnuté pomocou rádiových vĺn so snímkou galaxie NGC 4217, ktorá bola vyhotovená v spektre viditeľné svetla.

Napriek tomu, že existuje určitá spojitosť medzi objavenou magnetickou štruktúrou a regiónmi tvoriacich sa hviezd a hviezdnymi explóziami, nie je stále jasné, ako sa tieto masívne magnetické polia dokážu vytvoriť, a udržať v okolí galaxií. Ako najlepšie vysvetlenie sa zatiaľ javí takzvaná „teória dynama“, v ktorej sa uvádza, že magnetické polia sú generované pohybom plazmi v galaxii, informoval web NRAO.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom