Medzinárodný výskumný tím vedený vedcami z Göttingenu a Postupimi objavil prvú galaxiu, ktorej jadro tvoria tri supermasívne čierne diery. Predpokladá sa, že vznikla zrážkou viacerých galaxií, píše IFL Science.

Nepravidelný tvar a tri čierne diery v jadre

Astronómovia skúmali galaxiu NGC 6240, ktorá ich zaujala nielen svojim nepravidelným tvarom, ale aj jednou špecifickou vlastnosťou. Ako informuje CNN, galaxia je od nás vzdialená približne 300 miliónov svetelných rokov, a vedci si najprv mysleli, že bola vytvorená zrážkou a spojeniu dvoch menších galaxií. Jej jadro je však údajne tvorené až troma supermasívnymi čiernymi dierami, pričom ide o úkaz, ktorý výskumníci ešte nevideli.

Zobraziť celú galériu (2)
Galaxia NGC 6240, ktorej jadro tvoria tri supermasívne čierne diery / Zdroj: P. Weilbacher, NASA, ESA, Hubble Heritage

„Našimi pozorovaniami s extrémne vysokým priestorovým rozlíšením sme zistili, že galaxia NGC 6240 nie je hostiteľom dvoch – ako sa pôvodne predpokladalo – ale troch supermasívnych čiernych dier, ktoré tvoria jej jadro.“, uviedol hlavný autor štúdie z univerzity v Göttingene, Wolfram Kollatschny.

Každá z týchto čiernych dier má hmotu na úrovni približne 90 miliónov násobku hmotnosti nášho Slnka, a ak ju porovnáme s čiernou dierou v strede Mliečnej dráhy, ktorej hmota je od nášho Slnka asi 4-miliónkrát väčšia, ide o naozaj obrovský rozdiel.

Všetky tri čierne diery sa nachádzajú v oblasti o veľkosti menej než 3 000 svetelných rokov, čo podľa astronómov nie je ani stotina veľkosti celej galaxie NGC 6240. „Doteraz sa takáto koncentrácia troch supermasívnych čiernych dier vo vesmíre nikdy neobjavila. Tento objav poskytuje dôkaz o procese zlúčenia troch galaxií vrátane ich čiernych dier.“, povedal jeden z autorov, Peter Weilbacher.

Zobraziť celú galériu (2)
Fúzie galaxií sú neobvyklé, ale zásadné udalosti pre ich vývoj / Zdroj: NASA

Objav môže pomôcť vedcom pochopiť ich vývoj

Tento objav umožní astronómom lepšie pochopiť vývoj tých najväčších galaxií vo vesmíre. Momentálne je totiž stále záhadou, ako sa tieto masívne galaxie dokázali vytvoriť v relatívne krátkom kozmickom čase, čo by mohli lepšie objasniť práve ich viacnásobné fúzie, akou je aj NGC 6240.

„Pokiaľ dochádzalo k viacerým procesom zlučovania niekoľkých galaxií naraz, tak sa tie najväčšie galaxie so svojimi centrálnymi supermasívnymi čiernymi dierami mohli vyvíjať oveľa rýchlejšie. Naše pozorovania poskytujú prvý náznak tohto scenára.“, dodal Weilbacher. Napriek tomu, že sú tieto čierne diery od seba stále dostatočne vzdialené, vedci predpokladajú, že sa o niekoľko miliónov rokov spoja do jednej, pričom dôjde k uvoľneniu neuveriteľne silných gravitačných vĺn.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom