Kto by to bol povedal, že najpopulárnejší prehliadač na svete oslavuje na trhu už 10 rokov. Presne 2. septembra 2008 sa prehliadač prvýkrát objavil na stránke Google a priniesol tak viac než potrebné oživenie.

Pred jeho vydaním na trhu neohrozene viedol prehliadač Internet Explorer, ktorý však mnohým spôsoboval vrásky na čele, nakoľko už vtedy šlo o pomalý nástroj na surfovanie po webe. Za Explorerom nasledovali prehliadače Mozilla Firefox a Opera. Netrvalo však dlho a Google Chrome si obľúbili milióny používateľov po celom svete, čo viedlo k rýchlej dominancii na trhu.

Viac než len webový prehliadač

Prvé verzie Google Chrome boli postavené na nástroji WebKit od spoločnosti Apple. Už od začiatku bolo cieľom priniesť používateľom jednoduchý a rýchly nástroj na prehliadanie internetu. Podarilo sa to vďaka V8 JavaScriptu, ktorý vo svojej dobe nemal konkurenciu. Dokonca prehliadač prešiel testami Acid1 a Acid2 a už vtedy sa snažil presadzovať čo najviac HTML5. No už od začiatku trápila prehliadač nadmerná spotreba pamäte RAM, čo obmedzovalo hlavne slabšie zostavy. Výhodou oproti konkurencii bolo tiež rozdelenie každej karty do samostatného procesu, čím sa zvýšila stabilita prehliadania a v prípade chyby sa zrušil len daný proces.

Postupným vylaďovaním a pridávaním nových funkcií sa Google Chrome môže dnes pochváliť ako neohrozená jednotka na trhu, na ktorom vládne s viac ako 67 % podielom. Dostupný je na všetkých platformách a dokonca má aj svoj vlastný systém nazvaný Chrome OS. Ide o jednoduché prostredie, ktoré je sčasti obmedzené, no na druhej strane ponúka výbornú stabilitu a zariadenia s týmto systémom patria k tým dostupnejším.

Je to tiež práve Google Chrome, ktorý prináša najväčšie vylepšenia spomedzi všetkých a dalo by sa povedať, že týmto udáva aktuálne trendy. Vysoká obľúbenosť je hlavne aj kvôli širokým možnostiam synchronizácie a faktom, že je predinštalovaný na takmer každom mobilnom zariadení. Používaš aj ty tento prehliadač, alebo si verný konkurencii?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom