Hľadanie odporúčaní a relevantných informácií pacientov infikovaných koronavírusom alebo s príznakmi je aj po vyše roku od vypuknutia pandémie ťažký oriešok. S náporom pacientov, ktorí potrebujú rady pri liečbe ochorenia, majú problém aj samotní lekári. Slováci však môžu po novom využiť špecializovanú stránku CovidHelper s odporúčaniami odborníkov, ktorá im poskytne hľadané odpovede.

Pri prevencii pred nákazou koronavírusom vkladajú všetky krajiny sveta nádeje do vakcín, ktoré majú pomôcť vybudovať u ľudí imunitu voči ochoreniu COVID-19. Situácia s očkovaním na Slovensku však nie je ideálna a doteraz bolo očkovanie spustené len pre pracovníkov v prvej línii, seniorov nad 75 rokov a učiteľov.

Mnohí ľudia sú tak stále vystavení riziku nákazy a denne u nás pribúdajú podľa oficiálnych údajov tisíce nakazených pacientov. Ľudia sa pri podozrení na nákazu koronavírusom alebo potvrdení o infikovaní ochorením antigénovým či PCR testom často obracajú s otázkami na lekárov, ale aj internet. V online svete sa však môžu stretávať s veľkými množstvom bludov a šarlatánskych odporúčaní z pochybných zdrojov.

CovidHelper pomáha ľuďom s domácou liečbou a poskytne relevantné informácie

Slovákom odteraz pomôže s odporúčaniami špecializovaný web CovidHelper. Stránka poskytuje relevantné informácie pre ľudí s podozrením na nákazu ochorením COVID-19, ľuďom, ktorí ho prekonali a aj infikovaným pacientom, ktorí s koronavírusom bojujú v domácom prostredí.

Zobraziť celú galériu (13)
CovidHelper/Redakcia

Tvorcovia webu pritom vychádzali z vedeckých štúdií a odporúčaní odborníkov z oblasti medicíny, kde svojimi znalosťami prispela aj hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo dospelých, MUDr. Adriana Šimková, PhD., a aj MUDr. RNDr. Dominika Fričová, PhD. z Neurologického ústavu SAV. CovidHelper vznikol z vlastnej iniciatívy tvorcov, ktorí na ňom pracovali vo voľnom čase.

Zobraziť celú galériu (13)
CovidHelper/Redakcia

NEPREHLIADNI
Keď štát mlčí, prichádzajú dobrovoľníci. Slováci vytvorili appku na prehľad opatrení z Covid automatu

Za projektom stojí celkovo 5 ľudí – bývalý poslanec NR SR Miroslav Beblavý, Juraj Bárdy, Dagmar Ceľuchová Bošanská, Katarína Gažíková a Roman Hauptvogel. Vznikol tak jedinečný a nesmierne nápomocný web, ktorí dokáže ľuďom poradiť už behom krátkej chvíle.

„Odporúčania vychádzajú z oficiálnych a potvrdených zdrojov: prešli sme slovenské štandardné terapeutické postupy, rady českej spoločnosti všeobecného lekárstva, ale aj najlepšie britské a americké zdroje.

Radili sme sa s lekármi, výskumníkmi a zdravotníckymi informatikmi. Pacienti tak u nás nájdu fakty, nie špekulácie či nepotvrdené hypotézy,“ vyjadril sa k projektu Miroslav Beblavý na Facebooku.

V prípade podozrení majú Slováci k dispozícii zoznam najčastejších príznakov ochorenia, ktoré sa prejavujú od 2 do 14 dní od nakazenia vírusom. Ľuďom s podozrením na COVID-19 tak stránka poskytne stručné odporúčania a informácie pre dodržiavanie zásad.

Zobraziť celú galériu (13)
CovidHelper/Redakcia

Najväčšiu pomoc CovidHelper predstavuje pre pacientov, ktorí aktuálne s koronavírusom bojujú alebo ho prekonali. Tí môžu na stránke vyplniť formulár, podľa ktorého im bude následne zaslané odporúčanie pre domácu liečbu.

Formulár sa skladá z niekoľkých otázok, v ktorých ľudia zodpovedajú svoj vek, pohlavie, telesné údaje ako hmotnosť a výška, ale aj informácie o komplikáciách s dýchaním, kašľom či teplotou. Otázky sú zamerané aj na zodpovedanie rizikových faktorov, ktoré môžu ovplyvniť priebeh ochorenia.

„Poskytované informácie sú individuálne a založené na vyhodnotení konkrétnych príznakov a problémov každého návštevníka. Vychádzajú z oficiálnych odporúčaní medicínskych autorít a z vedeckej literatúry publikovanej na Slovensku, v Českej republike, vo Veľkej Británii a USA,“ informuje projekt na webe.

CovidHelper však ľudí ubezpečuje, že nezbiera žiadne citlivé osobné údaje ako meno, priezvisko, adresu alebo rodné číslo. Jediný kontaktný údaj, ktorý je po vyplnení formulára požadovaný, je e-mailová adresa, na ktorú budú zaslané odporúčania pre domácu liečbu koronavírusu. Informácie z formulárov sú po anonymizácii využité aj pri ďalšom vedeckom výskume.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú