Mesiac sa stal našim hlavným cieľom a prípravy na jeho kolonizáciu sú v plnom prúde. Za Spojenými štátmi americkými nezaostáva ani zvyšok sveta. Európska vesmírna agentúra sa chystá priniesť na obežnú dráhu Mesiaca vlastnú konšteláciu satelitov, ktorú momentálne vyvíja, ktorá pre budúcich astronautov zabezpečí navigáciu a telekomunikáciu, informuje Space.

K dispozícii už čoskoro, astronautom zásadne uľahčí život

Nový projekt, nazvaný Moonlight (mesačný svit), má byť hotový už koncom tejto dekády. Ak pôjde všetko podľa plánu, stane sa tak len pár rokov po pristátí misie Artemis 3 s ľudskou posádkou v oblasti lunárneho južného pólu.

ESA je presvedčená, že z Mesiaca sa stane v nadchádzajúcich rokoch rušná destinácie. Tomu nasvedčujú nielen vládne programy, ale aj plány súkromných firiem, z ktorých niektoré chcú na našom najbližšom vesmírnom susedovi budovať veľké mestá pre vedcov aj turistov.

ESA

Takýto systém zjednoduší aj budúce robotické vozidlá, ktoré už nebudú nútené komunikovať na tak veľkú vzdialenosť, píše Independent. Navigačný a telekomunikačný systém je pre udržateľnosť budúcich lunárnych misií kľúčový, myslí si Elodie Viau, riaditeľ telekomunikácií a integrovaných aplikácií ESA.

„Môžete si predstaviť astronómov, ktorí zakladajú observatóriá na odvrátenej strane Mesiaca. Keďže sme si už tak zvykli na virtuálnu komunikáciu, ktovie? Možno by sme mohli na Mesiaci používať Skype,“ doplnil.

Európska vesmírna agentúra zverila tento projekt do rúk dvom spoločnostiam – Telespazio a SSTL. Pre otestovanie niektorých nových systémov je už naplánovaná misia Lunar Pathfinder, ktorá poletí v roku 2024 a na jej vývoji pracuje práve SSTL (Surrey Satellite Technologi Ltd).

Masívna kolónia na jednom z pólov Mesiaca. zdroj: SOM

Konštelácia bude zrejme pozostávať z troch alebo štyroch satelitov na obežnej dráhe s možnosťou dodatočného doplnenia, v prípade potreby posilnenia komunikácií. Paul Verhoef, riaditeľ pre navigáciu ESA, je presvedčený, že s tromi satelitmi dokážu dosiahnuť presnosť 30 metrov. Systém majú na starosti súkromné spoločnosti a agentúram či iným záujemcom ho poskytnú za poplatok.

Kolonizácia kozmu sa rozbieha, hrozí kontaminácia cudzích svetov?

Program Artemis sa síce chystá návrat ľudstva na Mesiac odštartovať, v jeho čele však budú tento raz stáť súkromné spoločnosti. Niektorí odborníci ale majú vážne obavy, dobývaním Mesiaca môžme totiž kontaminovať jeho najcennejšie zásoby.

NASA / Youtube Screenshot

To sú však problémy, ktoré chceme riešiť zrejme až za pochodu. Obrovská raketa SLS, ktorá je zrejme poslednou, ktorú NASA postaví, je takmer pripravená a chystá sa na svoj inauguračný let. Na svoje majestátne debuty sa chystajú aj iné revolučné stroje, ako napríklad Starship či New Glenn, ktoré chcú svojimi nízkymi cenami spraviť z ľudstva medziplanetárny druh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom