Mesiac a jeho dôležité ložiská ľadu sú v ohrození, na povrch sa chystá obrovské množstvo misií, vrátane expedícií s ľudskou posádkou. Vedci však zdvíhajú varovný prst, intenzívne skúmanie môže tieto ľadové zásoby na póloch Mesiaca vážne kontaminovať, informuje oficiálna štúdia na webe Nature.

Hromadne sa vraciame na Mesiac, čaká na nás množstvo problémov

Vesmírne agentúry a aj niektoré súkromné firmy v posledných rokoch oznámili tak závratné množstvo sond a expedícií mieriacich na Mesiac, až je to neuveriteľné. Okrem masívneho medzinárodného programu Artemis pod vedením Spojených štátov amerických chce na Mesiac ďalšie sondy poslať aj Čína, India, Rusko a Japonsko. Okrem množstva výziev, ktoré so sebou putovanie vesmírom a objavovanie cudzích svetov prináša, majú vedci vážne obavy aj o kontamináciu niektorých kľúčových miest a materiálov.

SpaceX/YouTube

Kvôli veľkému významu mesačného ľadu pre budúce vedecké, technické a infraštruktúrne účely majú niektorí vedci strach z jeho kontaminácie. Vodu na Mesiaci dokonca objavili aj na slnkom osvetlených oblastiach Mesiaca, nie len v kráteroch, píše žurnál Nature Astronomy. Planetárna vedkyňa Parvathy Prem z Univerzity Johna Hopkinsa so svojimi kolegami simulovala pristátie modulu strednej veľkosti niekoľko stoviek kilometrov od ľadových kráterov južného pólu, výsledky sú na prvý pohľad alarmujúce.

Podľa ich simulácie sa totiž aj tá trocha vody, ktorú modul vyprodukoval, dostala do všetkých zákutí Mesiaca a ostala tam pomerne dlhú dobu. Jej prítomnosť simulácia potvrdila aj po dvoch mesačných dňoch (dvoch mesiacoch na Zemi) v 30-40 % množstve. Jej objav tiež dokazuje, že polárny ľad museli kontaminovať už minulé expedície.

Počas pobytu na Mesiaci budú mať astronauti možnosť oveľa podrobnejšie preskúmať tieto krátery a získavať vzorky z viacerých lokácií. Zdroj: NASA

Sú póly skutočne v ohrození? Niektorí odborníci nesúhlasia

COSPAR, medzinárodný výbor pre kozmický výskum, sa pýtal stoviek vedcov ako veľmi sa boja, že skúmanie Mesiaca naruší výskum pólov. „Vyše 70% z opýtaných vyjadrili obavy o narušenie vedeckej hodnoty mesačného ľadu,“ povedal Gerhard Kminek z Európskej vesmírnej agentúry a podpredseda výboru pre planetárnu ochranu, spadajúceho pod COSPAR.

Iní vedci sa však problémov priveľmi neobávajú a argumentujú, že voda z modulov sa usadzuje vo veľmi tenkej vrstve len na povrchu Mesiaca a nie je vôbec problém kopať o niečo hlbšie pre získanie čistého a nepoškvrneného ľadu pre vedecký výskum. Kevin Cannon z Banskej školy v meste Golden, Colorado, dokonca vraví, že malé množstvo kontaminácie ľadu je zanedbateľné v porovnaní s vedeckým pokrokom, ktorý prinesie podrobné zistenie kde a ako je ľad distribuovaný.

Riešení je mnoho, musia sa dohodnúť

Odborníci však predstavili množstvo nápadov, ktoré sú skvelým kompromisom medzi expanziou mimo našu planétu a trpezlivým výskumom cudzích svetov. Jedným z takýchto riešení je prenechanie jedného z mesačných pólov čisto pre vedecké účely, kým druhý môže fungovať ako ťažobná a komerčná zóna.

Masívna kolónia na jednom z pólov Mesiaca. zdroj: SOM

Ďalším riešením je vytýčenie chránených oblastí so špecifickými krátermi. Ako však vraví Parvathy Prem, najdôležitejšie je hľadieť do budúcnosti a myslieť na ďalšie generácie. Niektoré firmy chcú na povrchu striebristého suseda vybudovať masívne kolónie aj pre turistov, ktoré môžu mať na lokálne podmienky vážny vplyv. Odborníci sa však s najväčšou pravdepodobnosťou dohodnú na vhodnom kompromise a programy vesmírnych agentúr budú pokračovať bez narušenia. Otáznym pre nás ostáva len konkrétny kompromis, ktorý zvolia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom