Ťažko povedať, či v technologickom svete momentálne vzbudzuje niečo viac pozornosti ako vývoj udalostí okolo automobilky Tesla a kryptomeny Bitcoin. Spojiť tieto svety sa rozhodol jeden majiteľ elektromobilu Model S.

Vzhľadom na obrovský rozruch okolo kryptomien, dnes už množstvo ľudí vie o takzvaných „baníkoch“, respektíve „ťažiaroch“ digitálnych mincí. Títo ľudia prispievajú výpočtovou silou do siete, ktorá následne zaisťuje spracovávanie transakcií či chod decentralizovanej databázy blockchain. V závislosti na tom, akým výkonom sa ťažiari na procesoch podieľajú, sú odmeňovaní danou kryptomenou.

Vyzerá to celkom jednoducho, no aby bolo takéto dolovanie výhodné, musíš disponovať naozaj veľkou výpočtovou silou a hlavne udržať na uzde účty za elektrinu. Na a tu niekde do celého príbehu vstupuje Tesla.

Energia zadarmo na ťažbu digitálnych mincí

Jedného majiteľa Tesly Model S totiž napadlo využiť svoj elektromobil práve na ťažbu kryptomien. Jeho cieľom pritom nebol superpočítač, ktorý sa stará o chod Autopilota a má obrovský výkon, ale skôr energia z batérií. Tej sa pri ťažbe napríklad takého Bitcoinu, spotrebuje naozaj veľa a ušetriť na tejto položke je kľúčom k zisku. Samozrejme, na dobitie batérií elektromobilu treba tiež čerpať elektrinu, no Tesla ponúkala niekoľko rokov k modelom S a X, garanciu nabíjania zo staníc Supercharger zadarmo. Zrejme s tým teda počíta aj majiteľ „baníckej Tesly“.

Nenechaj si ujsť
BitCoin výrazne zaťažuje energetické siete. Spotrebou pri ťažbe pokryje celé Slovensko

Nie je však jasné, či takýto vynález skutočne funguje a aj keby áno, podobná ťažba je spojená s niekoľkými problémami. Ide napríklad o znižovanie životnosti batérií, produkcii veľkého množstva tepla a v neposlednom rade o etiku. Tesla rozhodne neponúka nabíjanie v staniciach Supercharger za týmto účelom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom