Internetové kryptomeny už dlhé roky hýbu digitálnou burzou a čoraz viac používateľov si ich obľúbilo ako platidlo pri rôznych transakciách. Najpopulárnejšou menou spomedzi všetkých je BitCoin, ktorého jeden kus aktuálne stojí obrovské peniaze. Aj tak obľúbená mena ako BitCoin má svoju odvrátenú stánku, ktorou je spotreba elektrickej energie pri ťažbe. 

Odhady mnohých analytikov ohľadne vývoja ceny BitCoinu boli pred časom pomerne ostré. Viacerí z nich predpokladali veľký pád, nakoľko cena sa vyšplhala do závratných výšin a ďalej už nemala stúpať. Opak je však pravdou. Len za posledné 4 týždne sa suma za jednotku BitCoinu opäť zvýšila, a to až o 45 %. Tí, ktorí pred pár rokmi kúpili 1 BitCoin za 81 dolárov, dnes za rovnaké množstvo zaplatia až 100-násobne viac. Aj tento fakt svedčí o stúpajúcej popularite tejto kryptomeny, za ktorou však stojí energeticky a finančne náročná ťažba.

Spotrebovaná energia vystačí aj Slovensku

So stále rastúcim využitím trvajú transakcie s BitCoinom dlhšie, no to by nebol ten najväčší problém. Hlavnou dilemou mnohých ekológov, ale aj energetikov je spotreba energie, ktorú pohltí ťažba tejto kryptomeny. Pri globálnej spotrebe 29,05 TWh energie je 0,13 % využitých práve za účelom získania BitCoinu. Niekomu sa toto číslo nemusí zdať ako závratné, no len za posledný mesiac sa zvýšilo už o 30 %.

Portál PowerCompare porovnal spotrebu jednotlivých krajín sveta so spotrebou energie pri ťažbe BitCoinu a z výsledkov vyplynulo, že energia určená pre „baníkov“ môže zásobovať aj celé Slovensko či skoro polovicu Česka. Nadmerné využívanie elektriny pri ťažbe BitCoinu je tiež finančne náročné a ročné náklady za energiu sa vyšplhajú aj na 1,5 miliardy dolárov.

Nenechaj si ujsť
Raketový nárast o 700 % od začiatku roka. Bitcoin tentoraz prelomil ďalší ohromný rekord

Pri aktuálnom raste sa spotreba do roku 2020 pri ťažení tejto meny zvýši natoľko, že bude prekonaná celosvetová spotreba elektriny, a to stále platí len pre samotný BitCoin. Samozrejme, že takéto neprimerané využitie elektrickej energie má aj svoje ekologické následky. Podarí sa niekedy zmierniť negatívne vplyvy tejto kryptomeny na naše energetické siete a životné prostredie? Stále rastúca popularita virtuálnych mien, žiaľ, nasvedčuje opaku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú