Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z Oddelenia pre astronómiu na Pekingskej pedagogickej univerzite prichádzajú so štúdiou, ktorá nadšencov pre hľadanie mimozemského života nepoteší. Ľudstvo sa totiž, podľa nej, kontaktu mimozemskej civilizácie nedočká najbližších približne 400 000 rokov, informuje portál ScienceAlert.

Prečo tak dlho?

„Ako pre jedinú pokročilú civilizáciou na Zemi je pre ľudí najzaujímavejšia otázka, či je naša existencia jedinečná. V posledných desaťročiach bolo množstvo štúdií mimozemského života,“ vysvetľujú vo svojej štúdii autori a dodávajú, že sa jedná o intenzívny výskum niečoho, o „čoho“ existencii si vlastne ani sami nie sme istí.

Vedci sa pokúsili odhadnúť množstvo komunikujúcich mimozemských civilizácií (CETI) v Mliečnej ceste, no jedná sa o obzvlášť problematický výskum. Dôvodom je, že jediným aktuálnym zdroj dát je iba náš život na Zemi, čo môže predpoklady a následné výsledky modelov zásadne skresľovať.

NASA/ESA/Hubble

„Väčšina štúdií tejto problematiky sa zakladá na Drakeovej rovnici. Očividným problémom tejto metódy je, že je kvantifikácia pravdepodobnosti vzniku života na vhodnej planéte a jej vývoj do CETI je neistá a nevyspytateľná,“ dodávajú vedci.

Zmenili Drakeovu rovnicu

V inej štúdii sa vedci len nedávno pozreli na Drakeovu rovnicu bližšie a trochu ju upravili, pričom sa do nej pokúsili zakomponovať aj jeden kľúčový faktor. Pokročilé civilizácie môžu podľa neho existovať aj po tom, čo ich domovská planéta zanikla alebo sa stala neobývateľnou.

Sú tam, ale…

Vedci z Pekingskej pedagogickej univerzity sa preto spoliehali na predošlé štúdie s oveľa komplexnejšími vstupnými dátami a premennými. Počítali aj s históriou formácie hviezd v našej galaxii, obsahom železa vo hviezdnych systémoch či pravdepodobnosťou hviezd s planétami podobnej Zemi.

Na základe týchto obzvlášť komplexných podmienok dospeli k nie práve potešujúcemu, napriek tomu však zrejme realistickému výsledku – v našej galaxii sa má nachádzať 36 civilizácií schopných komunikácie. Napriek zdanlivej presnosti však vedci dodávajú, že ostáva táto problematika je aj naďalej len v hypotetickej hladine a v našom okolí sa môže nachádzať aj množstvo mŕtvych civilizácií.

sebdeck/freepik

V novej štúdii odborníci zároveň vzali do úvahy aj spôsob, akým sa civilizácia do CETI vyvíja a tiež v akom stupni sa musí nachádzať jej materská hviezda. Po vyhotovení simulácií dospeli k dvom výsledkom – k jednému optimistickému a k jednému pesimistickému.

Budeme mať šťastie?

V tom optimistickom prípade sa v Mliečnej ceste nachádza neuveriteľných 42 000 mimozemských civilizácií schopných komunikácie a jej obojstranné nadviazanie bude ľudstvu trvať „len“ 2 000 rokov, čo je z hľadiska veku ľudskej civilizácie realistické.

Oveľa menej potešujúci je ale spomínaný pesimistický scenár, podľa ktorého sa v našej galaxii nachádza len 111 CETI a pre ich kontaktovanie musí ľudstvo prežiť ďalších 400 000 rokov, píše UniverseToday.

ESO/L. Calçada/Úprava redakcie

V rámci tejto štúdie sa však vedci zaoberajú aj známym Veľkým filtrom, podľa ktorého je pokročilý život limitovaný sebou samým v podobe populačných problémov, jadrových vojen či klimatických zmien. Ak je hypotetický Veľký filter skutočne tak prísny, je možné, že ľudstvo neobdrží kontakt mimozemskej civilizácia skôr, než samo zanikne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú