Už takmer všetky automobilky sa začínajú zameriavať na vývoj a výrobu elektromobilov. Postupne sa na trh dostávajú stále nové modely, ktoré sa predbiehajú nielen čo najlepšou cenou, ale aj vlastnosťami, ako sú dojazd, či doba nabíjania. Vhodnou alternatívou k elektromobilom sú však aj hybridné vozidlá. 

Elektromotor ako „výpomoc“

Hybridné automobily môžeme rozdeliť do viacerých kategórií. Existujú sériové, paralelné, sériovo-paralelné, Full hybridy, Micro hybridy, či pravdepodobne najznámejšie Plug-in hybridy. Vhodnou voľbou však môžu byť aj takzvané Mild-hybridy, o ktorých sa až tak veľmi nehovorí. Je charakteristický tým, že pri pohybe využíva hlavne spaľovací motor. Elektromotor sa zapája len v určitých situáciách, ako je napríklad rozbiehanie či prudké zrýchľovanie vozidla.

Elektromotor môžeme v tomto prípade považovať za akúsi „podporu“, ktorá dokáže spaľovaciemu motoru pomôcť pri činnostiach, keď spaľovací motor zaberá najviac. Týmto je možné dosiahnuť zníženie spotreby paliva a emisií aj o približne 15 %. Pri Mild hybride však nie je možné dosiahnuť to, aby bolo vozidlo poháňané iba samotnou elektrinou. Mild-hybridy sú populárnejšie hlavne v USA, pričom mnoho odborníkov ich za skutočné hybridy ani nepovažuje. Úspora paliva, či zníženie emisií je totiž veľmi minimálne. Akumulátor sa v Mild hybride automaticky dobíja pomocou rekuperácie, takže nie je potrebné vozidlo pripájať k externému napájaciemu zdroju.

K dispozícii luxusné, ale aj dostupné modely

Mild hybridov nie je príliš veľa, no aj na Slovensku sa nachádza pár modelov, ktoré si vieš zadovážiť. Z luxusných značiek má vo svojej ponuke Mild hybrid napríklad Audi. Konkrétne ide o modely A8, A7, A6 alebo Q8. Model A8 má dostupné dve 6-valcové verzie 3.0 TFSI (250 kW) a 3.0 TDI (210 kW) so 48-voltovou sústavou. Benzínová verzia sa začína na cene 94 730 € a za slabšiu naftovú dáš od 91 660 €.

Zobraziť celú galériu (3)
AUDI Q8 je ako Mild hybrid dostupná aj v najsilnejšej športovej verzii, SITA

Model Q8 je dostupný v troch verziách. Prvé dve sú naftové motory s objemom 3.0, pričom sa od seba líšia výkonnostne a, samozrejme, aj cenou. Prvou možnosťou je verzia s výkonom 170 kW za cenu od 74 500 €, druhou verzia s výkonom 210 kW a cenou od 77 800 € tretia športová verzia s naftovým 4.0 motorom a výkonom 320 kW stojí od 105 900 €.

Športová verzia je špecifická aj tým, že energia z hybridného systému poháňa elektronický kompresor, ktorý asistuje turbodúchadlám pri zrýchľovaní z nízkych otáčok. Vďaka tomu dokáže obrovské SUV rozbeh na stovku za úctyhodných 4,8 sekundy. Z dostupnejších vozidiel sme vybrali dve, ktoré patria vo svojich triedach medzi najpredávanejšie. Automobilka Hyundai má k dispozícii model Tucson s motorom 2.0 CRDi, ktorého výkon je 136 kW. Aj tento model využíva 48V sústavu. Cena tohto vozidla sa začína na sume  32 940 €.

Zobraziť celú galériu (3)
KIA Sportage patrí spolu s Hyundaiom Tucsom medzi dostupnejšie Mild hybridy, Printscreen/KIA
KIA ponúka model Sportage s dvomi výkonovými verziami. Na výber je naftová 1.6 CRDi s výkonom 100 kW a cenou od 28 390 € alebo naftový 2.0 CRDi s výkonom 136 kW a cenou od 31 990 €. Aj KIA Sportage využíva 48V sústavu, vďaka ktorej ušetríš palivo, či znížiš emisie.

Na poplatkoch vieš ušetriť takmer 2000 €

Veľkou zaujímavosťou a výhodou zároveň je aj zvýhodnenie od štátu, ktoré sa týka registračných poplatkov. Mild hybridy majú totiž 50 % zľavu na registračný poplatok, čím dokážeš ušetriť slušnú sumu peňazí. Podobné výhody majú aj čisto elektrické vozidlá, o ktorých sme však písali v samostatnom článku.

So zľavou preto môžeš ušetriť na registračnom poplatku od približne 100 € do takmer 2 000 € v závislosti od výkonu vozidla, pričom rozhodne nejde o zanedbateľné sumy. V každom prípade aj napriek tomu, že Mild-hybridy nie sú hybridy v tom pravom slova zmysle, aj toto je možnosť, ako sa začať „zoznamovať“ s elektrickou sústavou, ktorá je prítomná vo vozidle.

Vďaka nej môžeš ušetriť necelý liter paliva. Málokto však vie, že Mild hybridy existujú, a preto si v tabuľke nižšie môžeš pozrieť, koľko ušetríš, ak sa rozhodneš pre kúpu niektorého z modelov.

[supsystic-tables id=138]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP