Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svetom momentálne rezonujú správy o šíriacich sa hoaxoch, ktoré môže byť často ťažké rozoznať od pravdivých informácií. Pomocnú ruku sa však rozhodol priniesť jeden z najväčších softvérových gigantov. V mobilnom prehliadači Microsoft Edge nájdeme nástroj hodnotenia správ, ktorý upozorňuje na nedôveryhodné stránky, pričom je dostupný aj pre Google Chrome.

Nepravdivé správy šíriace sa internetom dokážu zmiasť svojim obsahom množstvo ľudí. Hoaxom sa žiaľ nevyhýbame ani u nás na Slovensku. Na falošné správy často upozorňuje aj polícia, ktorá v prípade potreby informuje o klamlivých informáciách aj na Facebooku. Množstvo hoaxov však stále narastá a nekonečné vody internetu tak zaplavujú stále novšie a presvedčivejšie klamstvá, proti ktorým sa teraz rozhodol bojovať aj Microsoft.

Boj proti hoaxom začína

Spoločnosť z Redmontu priniesla do svojej mobilnej verzie prehliadača Edge funkciu, ktorá rozozná a informuje o dôveryhodnosti navštívených stránok. Ide o špeciálny nástroj zvaný NewsGuard, ktorý ale zatiaľ nie je implementovaný v desktopovej verzii Microsoft Edge. Dostupný je však aj ako rozšírenie pre prehliadač Google Chrome, kde si ho môže každý stiahnuť na tomto odkaze. NewsGuard si môže v mobilnej aplikácii Edge používateľ aktivovať v Nastaveniach, kde ho nájde pod záložkou „Hodnotenie správ“.

Nenechaj si ujsť
Slovensko je terčom mnohých hoaxov: Kto je kompetentný, aby rozhodol v týchto prípadoch?

Pri prezeraní webu bude následne dôveryhodnosť stránok zobrazovaná pri URL adrese v podobe zeleného, alebo červeného upozornenia. V prípade potreby je tiež možné zobraziť celý popis s informáciami, prečo je daný web dôveryhodný či naopak patrí medzi tie, ktoré zrejme šíria falošné správy. Nástroj NewsGuard však hodnotí najmä väčšie zahraničné stránky o ekonomike, politike, novinkách či technológiách. Ako tento spôsob overovania dôveryhodnosti funguje aj v Chrome môžeš vidieť na priložených fotografiách.

The New York Times: Dôveryhodný

The Verge: Dôveryhodný

Business Insider: Dôveryhodný

Al Jazeera: Nedôveryhodný

Russia Today: Nedôveryhodný

Daily Kos: Nedôveryhodný

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú