Zdá sa, že šírenie poplašných správ sa v poslednej dobe stalo akýmsi hitom internetu. Na druhej strane sa niet čomu čudovať, nakoľko dnes takmer každý disponuje pripojením na internet a slobodou prejavu. Práve tieto možnosti však mnohí zneužívajú na praktiky, ktoré majú negatívny vplyv na širokú verejnosť. Aj v tomto prípade nanešťastie platí, že falošné správy sa internetom šíria rýchlosťou svetla.

Šírenie poplašných správ, takzvaných hoaxov nadobúda oveľa väčší rozmer ako kedysi. Práve veľký rozmach tejto formy komunikácie a šírenia správ spôsobil širší záujem nielen verejnosti, ale aj viacerých orgánov, ktoré sa proti šíreniu hoaxov rozhodli bojovať. Poďme si teda zhrnúť základné informácie o tom, ako rozoznať hoax od pravdivej informácie, ako takéto incidenty rieši Policajný zbor Slovenskej republiky a ako vyzerá samotný hoax.

Čo vlastne Hoax znamená ?

Anglický pôvod slovíčka hoax môžeme do slovenčiny preložiť ako podvod či falošnú správu. Tá sa najčastejšie a najefektívnejšie šíri práve prostredníctvom internetu či už zdieľaním na sociálnych sieťach, alebo prostredníctvom mailu. Aj napriek nepravdivej informácii dosahuje obrovské množstvo zdieľania a preposielania ďalším používateľom. Je vedecky dokázané aj to, že falošné správy sa šíria niekoľkonásobne rýchlejšie ako tie pravdivé a hoax je toho skvelým príkladom.

Najčastejším predmetom falošných správ bývajú zväčša témy politického charakteru či v poslednej dobe často skloňovanej migrácie. Šírenie nepravdivých informácií sa však s veľkou obľubou zameriava aj na situácie, kedy dochádza k varovaniu veľkého nebezpečenstva, prosbu o pomoc v núdzi, zbieranie podpisov na petíciu či spoplatnenie určitých služieb, ktorým sa dá zabrániť jedine preposielaním ďalej.

Ako zistiť, že sa jedná o HOAX

Aj v tomto prípade platí pravidlo dôveruj, ale preveruj. Hneď prvým najčastejším znakom, vďaka ktorému sa dá už na prvý pohľad zistiť, že ide o falošnú správu je výzva, ktorá nabáda k hromadnému rozosielaniu, zdieľaniu a čo najväčšej informovanosti všetkých známych. Najzákladnejšou vecou je však overenie zdroja, odkiaľ daná informácia pochádza.

Určite si si už neraz všimol rôzne súťaže, v rámci ktorých za zdieľanie príspevku dostaneš 100 € poukaz na nákup v potravinovom reťazci Tesco či najnovší model automobilu Audi a to len za jednoduchý ‚‚Like‘‘ na stránku a zdieľanie.

Každého rozumne zmýšľajúceho používatelia ihneď napadne, že sa jedná o falošnú správu, no nájdu sa aj takí, ktorí tomu uveria a šíria to ďalej. Viac než podozrivé sú aj viaceré facebookové stránky či internetové weby, ktoré sú známe šírením predovšetkým konšpiračných teórií, ktoré sa zaoberajú najmä medzinárodnou, ale aj domácou politikou.

UPOZORŇUJEME VÁS NA FALOŠNÚ SÚŤAŽ!Na internete sa opäť objavili falošné súťaže o kupóny zadarmo. Tie však nie sú…

Gepostet von Tesco Slovensko am Freitag, 19. Januar 2018

V tomto prípade, ale aj každom inom je potrebné pozrieť si oficiálnu stránku danej spoločnosti a zistiť či sa naozaj jedná o nejakú súťaž, alebo závažnú informáciu. V prípade takýchto nepravdivo šíriacich sa správ sa zvyčajne behom pár hodín objavia aj prvé články o tom, že sa jedná o výmysel, prípadne sa k situácii vyjadria média, respektíve samotná spoločnosť, ktorá samozrejme vyvráti tvrdenie falošnej správy. K ďalším zaujímavým príkladom sa ešte vrátime v ďalšej časti článku.

Riešenie daného problému na Slovensku

Šírenie nepravdivých informácií nie je len problémom u nás, ale celosvetovým. Známe sú rôzne konšpiračné teórie ohľadom svetových veľmocí Ruska či USA a v období prezidentských volieb je internet zaplavený množstvom správ, pričom len minimum z nich je naozaj pravdivé.

Prečítajte si tiež!
Facebook robil veľkú „čistku“. Odstránil stovky stránok s ruskou propagandou

Situáciou sa zaoberá aj samotná Európska únia v rámci svojich orgánov či menšie regionálne zoskupenia ako napríklad V4, kde dochádza k lepšej spolupráci a prevencii. Na Slovensku slušnú prácu v tejto oblasti vykonáva predovšetkým Policajný zbor SR. Polícia sa dokonca rozhodla spustiť stránku na Facebooku, kde dochádza k zhromažďovaniu hoaxov a podvodov.

Zobraziť celú galériu (6)
Hoaxy a podvody - Polícia SR/Facebook

Aj kvôli najnovším prípadom ohľadom únosu detí v rôznych častiach krajiny  a často opakovanému hoaxu s ihlami a striekačkami, ktoré by mali byť kontaminované vírusom HIV sa Policajný zbor SR rozhodol, že v takýchto prípadoch bude postupovať nekompromisne podľa zákona. Šírenie poplašnej správy predstavuje trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest na 2 až 8 rokov.

Hoax o únosoch detí

ZDIEĽAJTE: ÚNOSY DETÍ NA SLOVENSKU SÚ HOAXOM A JE TRESTNÉ ŠÍRIŤ TÚTO POPLAŠNÚ SPRÁVUPolicajný zbor v uplynulom období eviduje zvýšený nárast šírenia hoaxu o únosoch maloletých osôb na Slovensku. Jeho šírenie dosiahlo neúnosnú mieru. Tisícky občanov ho zdieľajú na sociálnych sieťach, vo vysokom množstve ho odosielajú Policajnému zboru a v niektorých prípadoch sa hádajú s príslušníkmi Policajného zboru o jeho pravdivosti. Policajný zbor už niekoľkokrát dementoval hoax o únosoch detí prostredníctvom svojich sociálnych sietí. K únosom maloletých a mladistvých osôb na území Slovenskej republiky nedochádza. Najčastejšími dôvodmi ich nezvestnosti sú úteky z domu, úteky so starším partnerom a takzvané rodičovské únosy.V minulosti sa objavilo niekoľko prípadov, keď maloleté osoby povedali svojim rodičom o osobách, ktoré ich mali volať do vnútra vozidla, avšak nikdy sa hrozba ani len pokusov o únos nepotvrdila. Napriek tomu Policajný zbor takéto prípady nikdy nepodceňuje a z bezpečnostno-preventívneho charakteru o nich informuje. Z toho vyplývajú občasné upozornenia miestnych obyvateľov, napríklad prostredníctvom obecného rozhlasu.Policajný zbor žiada širokú verejnosť a médiá, aby šírili túto informáciu, ktorá bude zverejnená aj na našich sociálnych sieťach. Zároveň prosíme médiá, aby v súvislosti s touto témou nepoužívali formulácie „malo dochádzať k únosom“, prípadne „údajné únosy“.Pripomíname, že šírenie poplašnej správy je trestným činom, za ktorý je možné uložiť trest až na dva roky, pŕipadne za istých podmienok až na osem rokov.

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Mittwoch, 16. Januar 2019

HOAX vs. Realita

Okrem bežných hoaxov, ktoré sa týkajú rôznych súťaží, ukradnutých detí či klamlivých mailov bánk sú vo svete najčastejšie vyskytujúce sa dezinformácie, ktoré súvisia najmä s migračnou krízou či Európskou úniou. Pre ľudí, ktorí sa v danej problematike príliš neorientujú sú negatívne informácie skvelou príležitosťou na jej ďalšie šírenie aj napriek tomu, že sa jedná o úplnú demagógiu. V nižšie uvedených príkladoch si uvedieme názornú ukážku toho, aká je naozaj skutočnosť.

Takáto fotografia sa objavila v príspevku na sociálnych sieťach jedného z českých používateľov, podľa ktorého išlo o inváziu migrantov v Prahe. Príspevok zdieľalo vyše 9 tisíc používateľov, medzi ktorými sa objavili aj určité politické strany, ktoré si asi každý domyslí.

Smutné však zostáva to, že aj napriek čo i len malej pozornosti, alebo overení či ide naozaj o pravdivú informáciu dosiahol počet zdieľaní poriadne vysoké číslo. V skutočnosti sa samozrejme jednalo o falošnú informáciu, nakoľko nápis na informačnej tabuli je v anglickom jazyku a daná stanica sa nenachádza v Prahe, ale anglickom mestečku Brighton.

Železničná stanica v Prahe vs železničná stanica v Anglicku

Nie všetko je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá

EÚ BALÓNY NEZAKAZUJE 🎈‼️ Počuli ste už o tom, že Brusel údajne malým deťom zakazuje balóny? 😮 Je to samozrejme hoax a…

Gepostet von Zahraničná politika sa nás týka am Montag, 14. Januar 2019

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom